Skupina Europe sa celosvetovo preslávila v roku 1986 vďaka tretiemu albumu The Final Countdown a najmä jeho titulnej skladbe. Pridala k nej ďalšie hity ako Carrie, Rock The Night, začiatkom deväťdesiatych rokov prišiel úspešný album Prisoners In Paradise, po ktorom sa Europe odmlčali. Dnes sú späť. A podľa zakladateľa skupiny Johna Noruma v najlepšej forme. Posledný počin Last Look at Eden považuje za hudobný vrchol skupiny. O tom, či má pravdu, sa môžu presvedčiť aj Slováci na dvoch koncertoch - v Prešove 2. februára (Mestská hala, 19.00) a o deň neskôr v Trnave.
PREŠOV. Kapelu Europe založili na začiatku 80. rokov (ešte pod názvom Force) dvaja spolužiaci zo štokholmského predmestia Upplands-Väsby, gitarista John Norum a spevák Joey Tempest. Po víťazstve vo švédskej rockovej súťaži vydali Europe eponymný debut (1983), na ktorý o rok neskôr nadviazali albumom Wings of Tomorrow. Nasledujúca platňa The Final Countdown zaznamenala celosvetový úspech, po ktorom však John Norum kapelu opúšťa. Bez neho Europe nahrali ešte albumy Out of this World (1988) a Prisoners in Paradise (1991). Norum, ktorý svoju kariéru začal so švédskym gitarovým "bohom" Yngwie Malmsteenom, sa presadil ako sólista, hrával aj s Glennom Hughesom (ex-Deep Purple), americkou skupinou Dokken či s UFO, kde nahradil Michaela Schenkera. Pred časom sa Europe dali znovu dokopy, výsledkom je vlaňajší album Last Look at Eden, ku ktorému má práve skupina turné. Keďže bude mať zastávku aj v Prešove, chceli sme sa ešte predtým s Europe porozprávať. Po dlhšom telefonickom pátraní sa nám napokon Johnovi Norumovi dovolať podarilo.
Švédsko je krajina, odkiaľ pochádza veľa kvalitných umelcov. Napriek tomu, ako sa podarilo práve Europe presadiť vo svete?
- Ani neviem. Je to zrejme tým, že skupina Europe má dobré pesničky, dobré melódie a podobné veci a ľudia si ju skrátka obľúbili.
Čo sa zmenilo po tom, čo ste sa stali svetoznámymi? Bol to veľký šok?
- Z môjho pohľadu sa nič podstatné nezmenilo. Nikdy som sa nezamýšľal nad tým, že sme známi. Ani teraz, po dvadsiatich rokoch, mi to nepripadá, že sme nejaké hviezdy. Nevidím žiadny rozdiel, stále sa cítim tak, ako som sa cítil v dvadsiatich rokoch. Akurát sa stane, že ma ľudia na ulici spoznávajú. Inak sa nad tým nezamýšľam.
Po úspešnom albume The Final Countdown ste skupinu opustili. Prečo?
- Odišiel som preto, lebo som chcel robiť niečo iné. Inú hudbu, gitarovejší rock.. Okrem toho, že som chcel zmeniť hudobný štýl, prišlo aj veľa problémov s manažmentom a ďalšími vecami okolo chodu kapely. Preto som sa rozhodol skupinu opustiť.
Bol teda jedným z dôvodov príliš mäkký štýl Europe?
- Áno. Na moje gusto sa mi zdala byť táto hudba príliš mäkká. Nebol som ani veľmi nadšený celkovým imidžom, ako Europe vyzerali na pódiu, ako pôsobili...
Nechýbali vám Europe?
- Aj hej. Okrem toho, že sme boli spolu v skupine, sme aj dobrí kamaráti. Už od tínedžerských čias. Občas mi teda Europe chýbali."
Po odchode s Europe ste sa dali na sólo dráhu a spolupracovali ste s viacerými veľkými menami. Ktorá z týchto spoluprác bola najzaujímavejšia?
- S Glennom Hughesom. Je to skvelý hudobník, a ja som bol jeho veľkým fanúšikom už predtým, než sme začali spolupracovať. Páčil sa mi už v čase, keď pôsobil v Deep Purple. Jeho hra na basgitaru je obdivuhodná. Nahrali sme spolu jeden album, ktorý považujem za úžasný. Glen napísal skvelé skladby.
Čo hovoríte na ďalší vývoj skupiny Europe?
- Za najlepšie obdobie skupiny považujem to terajšie. Posledný album Last Look at Eden znie výborne a podľa mňa je najlepšou platňou skupiny. Europe nikdy nezneli lepšie.
Ktoré sú vaše najobľúbenejšie skladby od Europe? Hity typu Final Countdown či Carrie, alebo iné songy?
- Tie klasické hity mám síce rád, ale - budem sa opakovať - za najlepší považujem práve posledný album, Europe nikdy nenatočili nič lepšie. Mám z neho rád piesne ako Run With The Angels, The Beast a ďalšie. Tento album si naozaj užívam.
Skutočne je najlepší?
- Jednoznačne.
Špeciálna otázka - prečo kapela nehráva hit Prisoners in Paradise? Hoci vy ste v tejto skladbe nehrali, vyjadrili ste sa, že sa vám páči a pokojne si ju zahráte...
- Nie je to tak, napríklad na dnešnom koncerte (v Barcelone - pozn. red.) ju zahráme. Náš koncertný zoznam skladieb meníme dosť často. Niekedy túto pieseň zaradíme, inokedy nie.
Na Slovensku ju zahráte?
- To neviem. Naozaj sa ten playlist mení každý deň.
A je teda pravda, že je to vaša obľúbená pieseň?
- Nie (smiech). Tento song fakt nemusím. Avšak ak treba, zahrám ju. Robím to pre kapelu.
V akej kondícii je dnes Europe?
- Sme jednoznačne starí (smiech). Celkovo sme však v najlepšej forme, v akej sme kedy boli. Aj keď práve teraz to nie je úplne ideálne, lebo všetci sme trochu chorí, aj spevák je prechladený. Ale to prejde. Inak je to výborné. Hráme rock´n´roll každú noc a užívame si to.
Aké novinky chystáte v blízkej budúcnosti?
- Tento rok sa do štúdia nechystáme, pretože robíme koncertné turné po celom svete. Najbližšie týždne budeme hrať v Európe. Chceme koncertovať čo najviac, kým vládzeme (úsmev). Šnúra nám zaberie veľa času, nebudeme sa preto môcť venovať novému albumu. Na ňom by sme chceli začať pracovať na budúci rok.
Späť do Švédska. Ktorých súčasných interpretov z tejto krajiny by ste nám vedeli odporučiť?
- Nemám prehľad o aktuálnych švédskych interpretoch, skôr poznám tých starších. Taký Yngwie Malmsteen stále bol a stále je špica. Je to môj starý kamarát.
Čo teda všeobecne v poslednom čase počúvate?
- My v Europe sme skôr stará škola, preto počúvame väčšinou klasické rockové kapely. Novú hudbu veľmi nepoznáme a nemáme preto nejakých nových favoritov.
Chystáte na tejto šnúre, počas zastávok na Slovensku, nejaké špeciálne prekvapenia?
- Každý koncert máme nejaké prekvapenie pre fanúšikov. Ako som už spomínal, neustále meníme playlist, snažíme sa zahrať čo najviac vecí z nového albumu, ale aj staré pecky.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.