Bez veľkých rečí krásne činy

Sportnet|28. jan 2010 o 00:00

Aj v ťažkých a veľmi skromných podmienkach možno urobiť dosť. Práve táto pravda je ozdobou košického klubu olympionikov, ktorý za málo peňazí aj vlani vykonal veľa na poli športovej, propagačnej a výchovnej činnosti.

Jeho členovia na čele s predsedom Antonom Švajlenom, MUDr. Jánom Michalkom, MUDr. Mariánom Kafkom a ďalšími zavítali do viacerých škôl, kde v debatách propagovali myšlienky olympijského hnutia, hovorili o úspešných olympionikoch, a tiež robili osvetu najmä v boji proti drogám a iným nežiaducim návykom.

KOŠICE. Pochopiteľne, klub mal oveľa širší záber. Hreje ho, že mladí Moldavčania vyhrali celoslovenskú vedomostnú súťaž v Šahách, čím len dokázali, že nie náhodou tvrdili olympijskú muziku medzi Košičanmi. Na bývalých úspešných športovcov sa u nás rýchlo zabúda, čo neplatí o členoch klubu, ktorí si spomienkovými akciami uctievajú ich pamiatku. Futbalové, basketbalové, hádzanárske či zápasnícke memoriály sú toho jasnými dôkazom.

Čo meno, to osobnosť

Ak pôjde všetko podľa plánu, tohto roku by mal byť zápasnícky Memoriál Mikuláša Athanasova na počesť tohto bronzového medailistu z OH 1952 v Helsinkách, ktorý bol aj prvým predsedom klubu olympionikov v Košiciach. Bol jedným z viacerých, lebo úctu si zaslúžia aj basketbalisti, olympionik z Londýna Zoltán Krenický či Jozef Bombic, hádzanársky reprezentant Jaroslav Papiernik, alebo významné futbalové osobnosti Jozef Bomba, Jozef Desiatnik a tréner Štefan Jačiansky. Okrem nich sa v tomto roku ráta aj s atletickým memoriálom zapáleného maratónskeho a erudovaného športového funkcionára Jána Margitu či futbalového reprezentanta Františka Hoholka. Všetci boli významnými postavami nielen košického, ale i čs. športu, takže si úctu zaslúžia, veď sú príkladom pre budúce generácie. Hodno tiež poznamenať, že členovia OK si zobrali za svoje navštíviť cintoríny, urobiť obhliadku hrobov olympionikov a v prípade potreby prebrať nad nimi patronát, aby sme si aj takým spôsobom ctili a vážili všetkých, čo preslávili slovenský šport doma a vo svete.

Olympijský deň

Aj tohto roku si chce klub aktívne pripomenúť svetový deň vzniku MOV, dlho známy pod názvom Olympijský beh, ktorý dostáva novú egidu - Olympijský deň. Popri všetkých týchto podujatiach chcú členovia OK zúročiť skúsenosti z besied a iných podujatí, nehovoriac, že opäť spomenuli aj zrod Olympijského pomníka, ktorý si zaslúži takú pozornosť ako v okolitých krajinách. Pravda, klub pri tejto realizácii potrebuje pomoc, podporu, priazeň sponzorov, napokon je to vec nás všetkých. A to si musíme uvedomiť.

Súvisiaci obsah

Nachádzate sa tu:
Domov»Sportnet na východe»Bez veľkých rečí krásne činy