ľká cnosť komentátora. Najnovší vývoj okolo tzv. sociálnych podnikov teda zakladá nárok autora uchádzať sa rovno o jasnovideckú licenciu.
Totiž: Kedysi pred dvoma rokmi, keď tento patent na podojenie eurofondov chodil ešte v detských topánkach, tu bolo napísané asi toto: Sociálne podniky sú kryštalický príklad, keď hovoriť o akomsi "obyčajnom" klientelizme nevystihuje podstatu deja. Sme svedkami "vyššej formy", keď sa politická strana začína chovať v systéme ako organizovaná zločinecká skupina, ktorá integruje svojich členov a priateľov do siete v politickom procese tak, že majú rozdelené úlohy a pôsobnosti, aby dosiahli konečný cieľ, súkromný profit z verejných zdrojov. Od ušitia "výzvy" a projektu na telo, cez samosprávnych úradníkov, čo simulujú potrebu, a parlamentných poslancov, ktorí vyrábajú politickú podporu (zmena zákona!), až po rezortnú komisiu, čo skladá a menuje ministerka, celá strana pracuje ako včeličky v úli na diele, ktorým je manažment európskych dotácií až do "kuchyne".
Okupácia správnych rád štyroch z ôsmich "sociálnych podnikov" členmi Smeru (či rodinami), to bola priebežná fotografia pred 2 rokmi. Dnes sme už o značný kus pokročili. To, že "firmy blízke vládnemu Smeru vyhrali desiatky tendrov v štyroch z ôsmich sociálnych podnikov" (správa z tlače), je len čerstvý dodatok k dávnejším informáciám o predraženiach rôznych nákupov, o astronomických platoch "kmeňových" zamestnancov, alebo luxusných vozových parkoch, ktoré si "obstarali" manažmenty. Prekvapuje? Presne na toto boli "socpod" založené. Aby klientele, podnikateľskej či aktivistickej, ktorá sa okolo strany zhúfovala a tvorí "novú triedu" na miestnych úrovniach, zlepšili životnú úroveň a zabezpečili existenciu. Na rozdiel od tzv. "znevýhodnených skupín zamestnancov", ktorým sú tieto zariadenia, s nákladmi asi jeden milión Sk na pracovné miesto, len medzistanicou k novej evidencii na úradoch práce.
Relatívne čerstvou informáciou je i to, že európsky audit napadol použitie prostriedkov v dvoch z ôsmich "inštitúcií". Až tak, že jeden "socpod", v Bardejove, Tomanová dokonca ruší. Kto by sa chcel vytešovať, že priatelia z EK spochybnili len dva kusy, nech veľmi neskáče, keďže viac skontrolovať zatiaľ nestihli... Hehehe. Správy, že podobne ako nástenku od Štefanova ani tento biznis napokon nepreplatia, by sme za poplašné celkom považovať nemali. Úradníci z Bruselu, čo sa na vytváraní korupčného prostredia systémovo podieľajú, môžu mať o chvíľu vážny mindrák z toho, ako slovenská realita obnažuje príležitosti, ktoré do eurofondov zabudovali.
Sociálne podniky sú vyšší typ drancovania štátu ako švajčiarske účty, keďže lup sa legalizuje priamo politickým procesom. Keby v Smere neboli hlupáci a neporušovali vlastné zákony, v Bruseli si ani neškrtnú. Toľko k tlačovke predsedu vlády o finančnej situácii Dzurindovej strany.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.