Približne tri milióny ľudí stratili počas zemetrasenia svoje domovy. Haiti by sa z tejto katastrofy nemohlo spamätať bez masívnej medzinárodnej pomoci, ktorá do krajiny začala prúdiť už deň po zemetrasení.
Lietadlová loď CVN-70
Rýchlo zareagovali najmä Spojené štáty, ktoré už 13. januára vyslali k Haiti svoju jadrovú lietadlovú loď CVN-70 Carl Vinson, ktorá vtedy operovala na severe Atlantického oceánu. Loď sa najprv zastavila v prístave Mayport na Floride, kde boli na ňu naložené zásoby a 19 vrtuľníkov, a potom odplávala k Haiti, pričom neďaleko prístavu Port-au-prince zakotvila už 15. januára. Odvtedy slúži táto loď ako hlavná americká základňa na zásobovanie Haiti potravinami, vodou, liekmi a ďalšími potrebnými vecami pre trpiacich Haiťanov. Povedzme si niečo o lietadlovej lodi CVN-70.
Tretia loď triedy Nimitz
Táto loď je treťou loďou amerického vojenského námorníctva (US Navy) triedy Nimitz. Námorníctvo si ju objednalo 5. apríla 1974 a stavali ju lodenice Newport News Shipbuilding. Položenie kýlu (to sa považuje za začiatok stavby lode) sa uskutočnilo 11. októbra 1975. Na vodu bola loď spustená 15. marca 1980. Do služby v US Navy bola loď zaradená 13. marca 1982. Domovským prístavom lode je Norfolk v štáte Virginia. Mottom lode je Vis Per Mare, čiže sila z mora. Loď je pomenovaná po Carlovi Vinsonovi, ktorý bol 50 rokov členom Snemovne reprezentantov amerického Kongresu, pričom 29 rokov bol predsedom komisie pre námorné záležitosti a ozbrojené zložky.
Výška ako 24-poschodová budova
Loď má dĺžku 332,8 metra, na čiare ponoru je dlhá 317 metrov. Jej maximálna šírka je 76,8 m, šírka na čiare ponoru je 40,8 m. Maximálny navigačný ponor je 11,3 m. Celková výška lode je 74 metrov, čo je približne toľko ako výška 24-poschodovej budovy. Letová paluba má celkovú plochu 18 000 štvorcových metrov. Na palube sú štyri výťahy s plochou po 360 štvorcových metrov, ktoré slúžia na dopravu lietadiel z hangárov na palubu a späť. Maximálny výtlak lode je okolo 103 000 ton. Posádku lode tvorí 6 250 vojakov, z toho 2 480 príslušníkov letectva, zvyšok sú námorníci. Na lodi je 2 500 miestností, na klimatizáciu slúži klimatizačný systém s výkonom 2,1 MW.
Kotvy majú po 30 ton
Loď má dve kotvy, každá váži 30 ton. Každý článok kotevnej reťaze má hmotnosť 160 kg. Štyri destilačné jednotky lode sú schopné pripraviť každý deň z morskej vody 1 500 kubických metrov pitnej vody. Nadbytočná kapacita týchto jednotiek produkuje teraz pitnú vodu, dodávanú Haiťanom. "Reštauračné" služby lode pripravujú denne okolo 18 000 jedál. Ako sme už spomínali, ide o loď s jadrovým pohonom. Loď je vystrojená dvomi jadrovými reaktormi Westinghouse A4W. Tieto reaktory slúžia na prípravu pary, ktorá poháňa štyri parné turbíny. Loď má štyri päťlistové hnacie skrutky, z ktorých každá má hmotnosť 30 ton.
Maximálne 56 km/h
Celkový hnací výkon je 194 MW. Bez výmeny jadrového paliva dokáže loď plávať vyše päť miliónov kilometrov. V praxi to znamená, že palivové články treba vymeniť raz za približne 20 rokov. Maximálna rýchlosť tohto kolosu je okolo 56 km/h. Na palube lode je obvykle okolo 90 vojenských lietadiel a vrtuľníkov. V súčasnosti je na palube 19 vrtuľníkov, určených špeciálne na prepravu zásob na Haiti. Do výzbroje lode patria aj riadené strely Sea Sparrow a radarom riadené kanóny Phalanx, určené na zostreľovanie protilodných striel, mieriacich na loď.
4,5 miliardy dolárov
Loď stála amerických daňových poplatníkov 4,5 miliardy dolárov. V novembri 2005 sa začala jej komplexná revízia, ktorá trvala až do júna minulého roka. V tomto roku by mala loď oboplávať Južnú Ameriku a priplávať do kalifornského prístavu San Diego, ktorý bude jej novým domovským prístavom.
Nemocničná loď Comfort
Druhou americkou loďou, ktorá v súčasnosti kotví pri haitských brehoch, je nemocničná loď USNS Comfort. Ide o jednu z dvoch nemocničných lodí (druhou je USNS Mercy), ktoré patria pod Military Sealift Command. Toto veliteľstvo vojenskej námornej dopravy má k dispozícii okolo 110 nebojových lodí, ktoré majú civilnú posádku a ktoré slúžia na zásobovanie amerických vojenských lodí a na prepravu vojenských nákladov po celom svete.
Prestavané z tankerov
Obe spomenuté nemocničné lode boli prerobené z ropných tankerov triedy San Clemente. Loď Comfort vznikla úpravami tankera Rose City MA-301 a do služby v americkom námorníctve bola zaradená 1. decembra 1987. Nemocničná loď Comfort je dlhá 272,6 m, široká 32,2 m a jej ponor je 10 metrov. Výtlak lode je 70 473 ton. Loď má dva kotly a dve turbíny General Electric s výkonom 18,3 MW. Maximálna rýchlosť plavby je 32,4 km/h. Posádku lode tvorí približne 1 280 ľudí, z čoho je 1 215 členov lekárskej a zdravotnej služby.
Tucet operačných sál
Na lodi je 1 000 postelí pre pacientov, 12 operačných sál, 80 miest na jednotke intenzívnej starostlivosti a špeciálne lekárske vybavenie, a to od zubného laboratória cez rádiologické laboratórium až po optometrické laboratórium. Palubná nemocnica disponuje aj prístrojom na röntgenovú tomografiu (CAT). Na hornej palube lode je pristávacia plocha, na ktorej môžu pristávať aj najväčšie americké vojenské vrtuľníky. Aj na tejto lodi sú destilačné jednotky na prípravu pitnej vody z morskej. Na lodi je aj zariadenie na generovanie kyslíka.
Pribudol krížnik Normandy
Loď Comfort obvykle kotví v prístave Baltimore so zníženým počtom členov posádky a do plného operačného stavu ju možno aktivovať v priebehu piatich dní. K spomenutým dvom americkým lodiam sa nedávno pripojil aj krížnik USS Normandy, ktorého dva vrtuľníky SH-60B slúžia na prepravu vody, potravín a pacientov. Krížnik svojimi radarmi sleduje aj letovú prevádzku a poskytuje informácie o lietadlách v oblasti ostatným americkým lodiam.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.