to správni ľudia na správnom mieste, sedia totiž vo vláde práve s ním na čele". Áno, presne tak. Načo potom ale organizujete cirkus?
Nemá význam desiatykrát otvárať debatu, že odvolávanie je nezmysel a zástupná aktivita. A ešte faloš, keďže sama opozícia kedysi zlikvidovala parlamentný inštitút politickej rozpravy, kam diskusia, napr. aj o mýte, patrí. Nikto netvrdí, že neexistujú situácie, keď ísť po ministrovi sa z princípu musí aj vtedy, ak nemáte na to matematicky.
Avšak ak Vážny mal byť vôbec grilovaný, tak už dávno v súvislosti s tendrom na mýto, ktorý na prvý i druhý pohľad vyzeral byť zmanipulovaný. Všetko, čo sa okolo spoplatnenia diaľničnej siete na SR odvtedy stalo, sa dá odvinúť späť do tohto bodu. Za toto nesie minister dopravy politickú zodpovednosť. Ešte aj keď odprisahať, že osobne má vlastnícky podiel v konzorciu SkyToll, si netrúfneme.
A priamo-nepriamo zodpovedný je aj za to, že 800 mil. eur na konto konzorcia, čo je o 200 mil. viac ako najlacnejšia ponuka, nie je konečný účet, keďže dodatky k zmluve, ktoré už sú na programe, cenu ešte zvýšia.
Alebo, ako pripomenul týždenník Trend, skúmať zodpovednosť Vážneho by zaslúžila aj ešte "podstatne väčšia téma, ktorou je vplyv, čo rezort prepustil v štátom kriesených železničných spoločnostiach silnému trnavskému spolumajiteľovi strany Smer".
Keby sme boli kdekoľvek inde, len nie na Slovensku, tak opozícia by na ministerstvo dopravy a jeho príspevok ku korupcii a klientelizmu zriadila aspoň vyšetrovaciu komisiu. Ani túto možnosť však nemá, keďže sme jediná demokracia, ktorá sa obíde bez tohto inštitútu.
A oni sú jediná opozícia, ktorá z akýchsi vesmírnych pohnútok, siahajúcich ešte k istému JUDr. Macuškovi (Mečiarove protiústavné výbory z r. 1994), sa komisionálnej kontrole vlády silou-mocou bráni. Samozrejme, až taký naivný autor nie je, že by si od toho čokoľvek sľuboval, avšak aspoň by nezneužívali vyslovovanie nedôvery a neriešili večne problém, ako udržať tú-ktorú kauzu v ohnisku pozornosti.
Dávne podozrenie, že elektronické mýto je (napriek odporučeniu EÚ) veľmi neefektívny spôsob financovania cestnej siete všeobecne (keďže náklady naň znamenajú veľké predraženie), jeho slovenská verzia výrazne umocňuje. Predseda Fico má ale politickú pravdu, keď sa v súvislosti s januárovou schôdzou rozplýva nad "stabilitou" a "jednotou" koalície.
Ak totiž na Slovensku existuje jedna verejná súťaž, ktorá je nepochybne transparentná, tak je to súťaž medzi SNS a HZDS o miesto v, zrejme, dvojčlennej koalícii so Smerom. V rámci verejného obstarávania partnera pre Fica po júni 2010 bola znížená aj spotrebná daň a zrušený rezort životného prostredia.
Presne podľa vzoru, aký sa prisnil Ficovi vo chvíli, keď bol indisponovaný ešte aj nad mieru, v akej zvykne byť. Kto si myslí, že toto "zoštíhlenie" štátnej správy je pripravené rovnako expertne ako mýto, a že prinesie aj podobný efekt do rozpočtu, má ďalších sto bodov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.