Firma Cadillac, luxusná značka v rámci koncernu GM, predstavila vo výstavnom areáli Cobo Center dve novinky. Jednou z nich je štúdia XTS Platinum, ktorá je predzvesťou novej luxusnej limuzíny značky Cadillac.
Náhrada za modely DTS a STS
Sériový model XTS by mal v budúcnosti nahradiť modelové rady DTS a STS. Svojimi líniami sa štúdia XTS odlišuje od línie klasických limuzín so stupňovitou zadnou časťou. Pri pohľade zboku pripomína vozidlo kupé, pričom jeho strecha siaha ďaleko dozadu. Veko batožinového priestoru je krátke a je umiestnené vysoko.
Umenie a veda
Tvary vozidla nesú prvky nového dizajnérskeho štýlu firmy Cadillac, ktorý dostal názov Art & Science (umenie a veda). Dizajn prednej časti so štíhlymi zvislými reflektormi, siahajúcimi až do hornej časti blatníkov, je odvodený od dizajnu koncepčného vozidla Sixteen z roku 2003. Predné svetlá, ktoré sa natáčajú do zatáčky, sú tvorené svietiacimi diódami. Aj zadné svetlá sú umiestnené zvislo. Na veku batožinového priestoru je malý spojler, do ktorého je integrované široké tretie brzdové svetlo.
Rozmery medzi DTS a STS
Svojimi rozmermi sa model XTS zaraďuje medzi spomenuté modely DTS a STS. Rázvor a celková dĺžka vozidla sú približne o 10 cm kratšie ako u modelu DTS. Rázvor podvozku štúdie XTS je 284 cm, dĺžka vozidla je 517 cm, jeho šírka je 190 cm a výška 150 cm (to je temer o 4 cm viac ako u oboch starších sedanov). Vozidlo jazdí na 20-palcových ráfikoch, na ktorých sú namontované pneumatiky Bridgestone, vyrobené špeciálne pre túto štúdiu.
Hybridná hnacia sústava
Technickou zaujímavosťou štúdie je jeho hybridná hnacia sústava. Jej základom je 3,6-litrový vidlicový šesťvalec s priamym vstrekovaním benzínu, ktorý je doplnený elektromotorom. Výkony spaľovacieho motora a elektromotora samostatne firma neuvádza, ale uviedla to, že celkový maximálny výkon hnacej sústavy je 260 kW a jej najvyšší krútiaci moment je 400 Nm. Zdrojom elektrickej energie je kvapalinou chladená lítiovo-iónová batéria, ktorej kapacita je 8 kWh.
Dobitie za päť hodín
Batériu možno dobíjať pripojením na bežnú domovú zásuvku (ide teda o systém, nazývaný plug-in). Dobíjanie na plnú kapacitu trvá približne päť hodín. Ďalšie technické podrobnosti o činnosti hybridného systému zatiaľ firma Cadillac neuverejnila. Luxusný interiér vozidla je čalúnený bežnou i brúsenou kožou a dekorovaný drevenými prvkami. Na prístrojovej doske sú dva displeje z organických svietiacich diód (OLED), jeden pre indikáciu prístrojov, druhý navigačný.
Pohon všetkých štyroch kolies
Štúdia XTS Platinum je vystrojená adaptívnymi tlmičmi s magnetoreologickou kvapalinou (jej viskozita sa mení účinkom magnetického poľa), systémom pohonu všetkých kolies, štvorkanálovým antiblokovacím systémom i stabilizačným systémom StabiliTrak. Predpokladá sa, že výroba sériovej verzie modelu XTS sa začne začiatkom roka 2012.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.