V Gemerskej župe na maďarsko-slovenskej hranici "čudne" rozdelili jaskyňu, v Bardejovských kúpeľoch podvodom lákal ich nájomca od hostí peniaze, z posádkovej väznice v Košiciach ušli dvaja väzni, v Amerike objednal sirotinec päťmetrovú sviecu, bývalý kráľovský a cisársky komorník sa začal učiť za krajčíra, kuchárovi v Strassburgu postavili pomník.
Tieto, aj iné udalosti, ktoré sa udiali pred 90 rokmi, sú dnes výnimočné svojou kurióznosťou, chytráctvom, alebo jednoducho tým, že ich priniesol život a dočítali sme sa o nich v našej dobovej tlači.
Jaskyňu chceli kúpiť Američania
V Gemerskej župe bol v septembri roku 1921 rozruch. Na slovensko-maďarskú hranicu prichádzali často členovia rozhraničovacej komisie. Podľa reči úradníkov ju v Trianone čudne rozdelili. Vchod do nej bol z Maďarska a jaskyňa bola na Slovensku, ktoré predtým bolo súčasťou Uhorska. Išlo asi o necelý kilometer územia a Slovensko sa dožadovalo zmeny hraníc, pretože sa kompetentní na ministerstve zahraničných vecí dozvedeli, že istá americká spoločnosť vyjednáva s maďarskou stranou o kúpe jaskyne. Z kúpy, našťastie, nič nebolo a napokon sa záležitosť vyriešila tak, že na slovenskej strane bola Domica a za hranicou Aggtelek.
Päťmetrová sviečka
V tom istom čase dostala jedna americká továreň na výrobu sviečok nezvyčajnú objednávku od sirotinca, ktorý žiadal, aby na počesť zosnulého slávneho talianskeho speváka vyrobila sviečku podľa špeciálnych požiadaviek. Spevák vždy na Vianoce posielal sirotincu 10-tisíc dolárov, preto sa mu deti chceli po jeho smrti odvďačiť. Sviečka mala byť vysoká 5 metrov, vážiť 4 500 kíl a mal byť na nej nápis: "Pamiatke nášho talianskeho dobrodincu" a s menami všetkých detí, ktoré sa poskladali po jednom cente na jej dopravu do Európy, kde mala byť umiestnená v Neapole v kaplnke Madonny di Pompei. Odlievanie sviečky si vyžadovalo dvaapolmesačnú prácu
Z kráľovského komorníka krajčír
Čo všetko by neurobil muž pre dámu svojho srdca! Napríklad aj bývalý kráľovský a cisársky komorník s modrou krvou gróf Csáky-Pallancini. Ako sme sa dočítali v Slovenskom východe v novinkách zo zahraničia, gróf sa oženil s majiteľkou módneho salónu v Budapešti na Katona József ulici, Jolanou Galovou. Aby mohol šéfovať v jej salóne, musel sa vyučiť krajčírskemu remeslu. Platil zvučnému majstrovi, ktorý ho naučil strihať aj šiť a Csáky sa začal zaujímať o svetovú módu. Salón sa stal známy modelmi najnovšieho módneho trendu a Csáky našiel záľubu v navrhovaní šiat.
Pomník vynálezcovi paštéty
Parížska tlač z roku 1921 informovala o vytvorení osobitného výboru v Strassburgu pre postavenie pomníka kuchárovi Klosovi, ktorý bol v druhej polovici 18. stor. v službách francúzskeho maršala de Contades. Klos bol vynálezcom paštéty z husacej pečene, veľmi vyhľadávanej strassburgskej špeciality. Aj v 20. storočí ju vyrábali podľa Klosovho receptu a pred 1. svetovou vojnou sa jej predalo každý rok za 16 miliónov mariek. Klosa právom považovali za dobrodincu mesta, za čo si zaslúži pomník.
Autor: som
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.