HEJCE/KOŠICE. Desiatky ľudí si dnes v obci Hejce na severovýchode Maďarska pripomenuli štvrté výročie najväčšieho vojenského nešťastia v novodobej histórii Slovenska. Pri havárii lietadla v januári 2006 zomrelo 42 ľudí, väčšina z nich boli vojaci vracajúci sa z misie v Kosove.
Vracali sa z mierovej misie
Devätnásty január ostane navždy v našich srdciach ako spomienka na obete pádu slovenského vojenského špeciálu pri maďarskej obci Hejce. Vo svojom príhovore pri pamätníku obetiam leteckého nešťastia to dnes uviedol minister obrany SR Jaroslav Baška.
Pripomenul, že toto nešťastie bolo zhodou nešťastných náhod a jedného okamihu, ktorý nemilosrdne rozhodol za tých, ktorí boli v tom čase v armádnom lietadle An-24. "Vracali sa po úspešnom splnení svojej mierovej misie v Kosove v plnej sile s plánmi a predsavzatiami do života. Človek odchádza, už sa nevracia, už sa neopakuje, ale predsa tu niečo po sebe necháva. Je to jeho práca, ktorú vykonal pre dobro ľudskej spoločnosti," dodal. Zároveň sa poďakoval občanom obce za to, čo v osudných chvíľach urobili pri záchranných prácach po havárii.
Na pietnom akte sa zúčastnila aj štátna tajomníčka ministerstva obrany Maďarskej republiky Ágnes Vadaiová. Služba v armáde znamená predovšetkým záchranu hodnôt a životov. Táto strašná udalosť pripravila však o život 42 ľudí. Aj s tým ale musí vojak počítať," poznamenala.
Farkaš: So smrťou kolegov a priateľov sa nedá vyrovnať
Ani štyri roky po nešťastí sa nedokáže vyrovnať so stratou kolegov a priateľov Martin Farkaš, ktorý ako jediný prežil pád lietadla. "Hovorí sa, že čas je najlepší lekár. Pre mňa to však v tomto prípade neplatí. So smrťou kolegov a priateľov sa nedá vyrovnať. Je mi veľmi ľúto toho, čo sa stalo," poznamenal Farkaš.
"Smrť môjho jediného vnuka prežívam stále rovnako, stále o tom rozmýšľam, čas to zatiaľ nedokázal zahojiť," povedala po skončení asi hodinovej pietnej spomienky dôchodkyňa Anna Nováková. Do obce Hejce prišla s rodinou z východného Slovenska, k pamätníku položili vence a zapálili sviečky.
O rodinného známeho prišiel Pavol Galajda z obce Ždaňa pri Košiciach. "Pred odchodom na misiu sa prišiel rozlúčiť, že odchádza na poslednú zahraničnú misiu, no už sa z nej nevrátil," uviedol Galajda. Smrť kamaráta si na miesto nešťastia chodí pripomínať viackrát do roka.
Výčitky na adresu armády
Viaceré rodiny po pietnej akcii organizátorom vyčítali, že o organizovaní spomienky ich armáda ani ministerstvo obrany neinformovalo. "Nedostali sme žiadny list, ja som musel volať do niekoľkých kasární, aby som sa o čase dozvedel," uviedol napríklad po skončení spomienky jeden z pozostalých.
"Neposielali sme tento rok žiadne listy, niektorým pozostalým v minulosti prekážalo, že sme sa pokúsili organizovať ich účasť na spomienke," reagoval náčelník Generálneho štábu ozbrojených síl Ľubomír Bulík. Informáciu o konaní spomienok sa pozostalí podľa Bulíka mohli dozvedieť z internetu či médií. Či bude armáda pozostalých v budúcnosti o pietnej akcii informovať, Bulík nespresnil.
Havária An-24
Vojenské lietadlo An-24 narazilo 19. januára 2006 vo večerných hodinách do kopca Borsó nad obcou Hejce. Lietadlo zachytilo vrcholky stromov a narazilo do terénu. Podľa neskoršieho vyšetrovania nehodu zapríčinila chyba posádky, ktorá začala s lietadlom klesať príliš rýchlo. Nešťastie, ktoré prežil jediný vojak Martin Farkaš, sa stalo len niekoľko kilometrov pred pristátím na letisku v Košiciach. Vojaci sa vracali z mierovej misie v Kosove.
čtk
Pamiatku 42 obetí si prišli uctiť príbuzní, zástupcovia armády, politici, ale aj bežní obyvatelia obce Hejce, ktorých sa tragická udalosť pred štyrmi rokmi výrazne dotkla.
Foto: TASR/František Iván
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.