Trinástka. Ako sa darí športovcom, ktorí si ju vybrali?

Slávna trinástka, hokejista Pavel Dacjuk.
Slávna trinástka, hokejista Pavel Dacjuk. (Autor: archív)
Sportnet|19. jan 2010 o 00:00

Trinástka. Viacerí športovci od nej dávajú ruky preč. Iní sa do nej zaľúbili. O toto číslo sa hráči a hráčky veru nebijú. Boli sme preto zvedaví, prečo si športovci vybrali toto číslo a ako sa im darí.

Trinástka. Viacerí športovci od nej dávajú ruky preč. Ak môžu, veľkým oblúkom sa jej vyhnú. Iní sa do nej zaľúbili. A vedia, že ich bude sprevádzať počas celej kariéry, aj keby prestúpili do iného tímu. O toto číslo sa totiž hráči a hráčky veru nebijú. Boli sme preto zvedaví, prečo si športovci vybrali toto číslo a ako sa im darí.

Na drese, na ruke a maximálne na Lote

Od vstupu košického MFK na futbalovú scénu je trinástka úzko spätá s Róbertom Cicmanom

Spoluhráči sa čudovali

"V doraste som mal často toto číslo a odkedy som prišiel do Ličartoviec, tak ho nosím stále. Trinástka bola voľná, tak som si ju zobral. Zo začiatku sa ma síce pýtali spoluhráči, prečo som si vybral trinástku, lebo vraj je to nešťastné číslo. Ja som to však takto nebral. Naopak, myslím si, že mi nosí šťastie," vrátil sa k výberu čísla Robo Cicman. Vo väčšine tímov nie je s týmto číslom žiaden problém, pretože o trinástku nie je veľký boj. Inak, stopér MFK má v talóne ešte jedno obľúbené číslo. "Okrem trinástky je pre mňa šťastná aj štvorka. Tú však dlhodobo nosil na drese Rado Školník. A ani neplánujem prípadnú zmenu čísla."

Ste poverčivý? "Nie, určite nie," usmial sa futbalista, ktorý neprežíva inak piatok trinásteho ako "nepriatelia" tohto čísla. "Nedá sa povedať, že by som sa vyslovene tešil na piatok trinásteho,ale na druhej strane, príliš sa nad tým nepozastavujem." A rovnako ani jeho priateľka. "Nevraví nič."

Na výhru musí počkať

Trinástka sprevádza Cicmana na každom kroku. "Mám ju vytetovanú aj na ruke. Maximálne ju ešte zaškrtnem na Lote a to je všetko. Zatiaľ žiadna veľká výhra neprišla, takže si musím počkať," dodal R. Cicman, ktorý nemal obdobie, aby rozmýšľal o zmene čísla, ani keď sa nedarilo. Trinástka je preňho jednoducho najlepšie číslo, na ktoré nedá dopustiť.

Probalu mama odhovárala

V posledných dvoch sezónach svojej basketbalovej kariéry nosil číslo trinásť na svojom drese i hráč Slávie TU Košice Juraj Probala. Populárny "Ďuri" sa nešťastného čísla nebál.

Tri operácie kolien

"Práve naopak, ja som po tomto čísle vyslovene išiel a keď sa mi ho podarilo získať, tešil som sa. Musím však priznať, moja mama bola proti, odhovárala ma, lebo je to jej nešťastné číslo. Ja to však tak neberiem, je to len poverčivosť. Pravda je však i to, že počas tých rokov, keď som nosil toto číslo, som musel na tri operácie kolien," priznáva Probala.

Sú to len výhovorky

Ani zdravotné patálie tohto skvelého smečiara neprinútili zbaviť sa trinástky. Operácie odmietol spojiť s týmto symbolom nešťastia. "Športovci bývajú poverčiví, keď som bol mladší, aj mňa sa to týkalo. Napríklad som nemal rád štvorku, lebo sa mi s ňou nedarilo. To však už bolo veľmi dávno. Postupne som si uvedomil, že také čosi si človek len vsugeruje ako ospravedlnenie, keď nie je dostatočne pripravený. Sú to skôr iba také výhovorky. A ja na trinástku skutočne nemôžem nič zvaľovať. Naopak, ešte aj v piatky trinásteho sa mi zvyčajne prihodilo niečo dobré."

Aj Gatialová nosila trinástku

Najvyššia slovenská basketbalistka Barbora Gatialová (198 cm) prišla do Košíc do vtedajšieho klubu Viktória PČSP Košice v roku 2006. Na novom pôsobisku začala členka širšieho reprezentačného kádra nosiť na drese číslo 13. Neprinášalo jej nešťastie, na ihrisku sa jej celkom darilo a sezónu odohrala bez vážnejších zdravotných problémov. Bola však poslednou nielen v Košiciach, ale v celom živote. Počas letnej prestávky, keď sa črtal jej prestup z Viktorie do majstrovského Kositu 2013, prišla smutná, šokujúca správa. Mladý život 21-ročnej talentovanej športovkyne vyhasol v posledný májový deň roka 2007 pri tragickej autonehode neďaleko Slovenského Pravna.

A. Kroták "zdedil" trinástku po otcovi

Najlepší extraligový kanonier samostatnej éry slovenského hokeja, Popradčan Arne Kroták a číslo 13 odjakživa patria k sebe. Skúsený útočník "zdedil" trinástku po svojom otcovi, ktorý bol v minulosti taktiež výborným hokejistom.

POPRAD. Súčasný kapitán popradských "kamzíkov" by trinástku nevymenil za nič na svete.

"Je pravda, že celý hokejový život ma tá trinástka sprevádza. Do vienka som ju dostal, keď som sa narodil, lebo môj otec bol aktívny hokejista a hrával práve s týmto číslom. Ako sa hovorí, do postieľky som už vtedy dostal korčule a dres s číslom trinásť," povedal nám A. Kroták.

Skôr šťastné ako nešťastné

V spojitosti s trinástkou sa vo všeobecnosti traduje smola a nešťastie. Nemusí to byť však pravda, čo potvrdzuje aj Arneho prípad. "Pre mňa je to určite šťastné číslo. Pre iných ľudí je trinástka, spojená ešte s piatkom, veľké nešťastie. Ja to ale takto nevnímam. Beriem to tak, že celý život som mal trinástku a v hlave si nepripúšťam, že by to malo prinášať nejakú smolu. Zdravie mi slúži, športovú kariéru mám dosť dlhú a verím, že nejaký ten rok ešte potiahnem, samozrejme, aj s trinástkou," naznačil A. Kroták.

Vymenil ju iba nakrátko

Poverčivá trinástka opustila A. Krotáka iba nakrátko, keď sa ju sám rozhodol vymeniť, no rýchlo sa k nej znovu vrátil. "Boli obdobia, keď sa mi herne nedarilo a vtedy som ju skúšal vymeniť za číslo 31 i iné, ale vždy to bolo iba krátkodobé. Stalo sa mi to asi dvakrát či trikrát, ale vždy som sa k nej potom vrátil. Samozrejme, nebolo to v tom," ozrejmil A. Kroták.

Na aute i v športke

Trinástku má A. Kroták skutočne rád, o čom svedčí skutočnosť, že ju má aj na štátnej poznávacej značke svojho auta. "Keď som dostával číslo ŠPZ, opýtal som sa, či by tam nemohlo byť číslo trinásť. Do obehu vtedy išli deväťstovky, takže mám číslo 913. Keď podávam športku, trinástku tam vždy dám, ale inak už so mnou v súkromnom živote spojená nie je," doplnil A. Kroták.

J. Velďáková sa z trinástky tešila

Športovci, ktorí majú na každých pretekoch iné číslo, veľmi nad ním nerozmýšľajú. Úspešné atletické dvojičky Velďákové napríklad s týmto číslom nemajú žiadnu skúsenosť. "Fuuu... Nespomínam, si, že by sme ju mali niekedy na drese, a Danka taktiež. Aj keby sme ju mali, tak by to s nami nič nerobilo. Niekto si možno povie: trinástka, preboha! My si však z tohto čísla nič nerobíme. Pre nás je to normálne číslo. Aj keď príde piatok trinásteho, tak okolo toho nestresujeme. Naopak, niekedy nám ešte lepšie vyjde deň. Nie sme poverčivé," podotkla Jana Velďáková. Sestry si vôbec nepripúšťajú, že by mali alebo by mohli mať s týmto číslom nejaké patálie. "Vôbec nie. Keby sa niečo pri tomto čísle prihodilo, tak by sme si to určite pamätali. Napríklad, keby som mala toto číslo na sebe a podala by som strašný výkon. To by som si veru zapamätala."

Zaujímavé je, ako sa Janka tešila z jednej trinástky. "Pamätám sa veľmi dobre na to, keď sestra skočila v trojskoku po prvý raz 13,01 m. Tak sa z nej tešila, že až. Bola to jej prvá trinástka a mala z nej veľkú radosť," usmiala sa Janka.

Trinástku vymenil za číslo veku

Hádzanár Maroš Čorej nosil v Prešove trinástku, no po odchode na hosťovanie do Košíc zmenil číslo na 38.

Už po nej netúžil

"Trinástka ma síce v Prešove čaká, ale neviem, či sa ešte niekedy vrátim do Tatrana. V Košiciach už mal niekto trinástku a už ani ja som veľmi po nej netúžil. Napokon, mne je jedno, aké mám číslo. Nevypestoval som si k trinástke nejaký zvláštny vzťah," vysvetlil skúsený hádzanár, ktorý si v Prešove vybral toto číslo preto, lebo bolo voľné a nik ho nechcel. Pred príchodom do Prešova som mal na pôsobiskách v zahraničí rôzne čísla, nikdy nie trinástku." Keď si v Tatrane vybral trinástku, najbližšie okolie ho neodhováralo. "Hovorí sa, že prináša smolu, ale ja v týchto veciach nie som poverčivý. Možno keby prišiel nejaký nátlak, tak by som o zmene porozmýšľal, ale nebol s tým najmenší problém." Priniesla vám teda šťastie? "Ak sa na to spätne pozriem, tak ani veľmi nie. Nerozmýšľal som však, že by som ju vymenil už skôr."

Prečo ste si vybrali v Košiciach číslo 38? "Podľa veku. Mám 38 rokov. Minulú sezónu som mal v Bardejove číslo 37." Na budúcu sezónu 39? "Uvidíme. Možno. Ak budem hrať."

Motoristi sa jej vyhýbajú

V automobilových súťažiach sa s magickým číslom 13 nestretávame často. Niektorí organizátori toto číslo síce prideľujú, ale prevláda skôr tendencia neprideľovať ho žiadnemu účastníkovi. Hovorí sa, že trinástka prináša smolu, preto nik z organizátorov ani jazdcov nechce pokúšať osud. A tak spomínané číslo ostáva nedotknuté v niektorom šuplíku.

Súvisiaci obsah

Nachádzate sa tu:
Domov»Sportnet na východe»Trinástka. Ako sa darí športovcom, ktorí si ju vybrali?