Išlo o pristátie na doteraz najvzdialenejšom mieste od našej planéty.
Sonda Huygens bola vypustená spolu so sodnou Cassini 15. októbra 1997, a to americkou raketou Titan IV-B. Táto 56 metrov vysoká raketa vážila pri štarte okolo 941 ton. Pri svoje dlhej ceste k planéte Saturn využila dvojica spojených sond Huygens-Cassini niekoľko gravitačných asistenčných manévrov, pri ktorých získala dodatočnú kinetickú energiu. Išlo o dva prelety v blízkosti planéty Venuša a po jednom prelete popri Zemi a Jupiteri.
Sondy sa k Saturnu priblížili začiatkom júla 2004, po siedmich rokoch putovania vesmírom. Dňa 25. decembra 2004 sa z doteraz spolu krúžiacich sond oddelil pristávací modul Huygens, ktorý bol navedený na pristávaciu dráhu smerujúcu k Saturnovmu mesiacu Titan. Modul Huygens potom dve hodiny a 28 minút klesal na padáku cez atmosféru Titana, pričom ním lomcovali vetry, dosahujúce rýchlosť až 430 km/h. Vo výške približne 700 metrov nad povrchom Titanu sa na module Huygens rozsvietila pristávacia lampa. Jej účelom nebolo osvetlenie povrchu, ale slúžila ako monochromatický svetelný zdroj, ktorý vedcom umožnil presne stanoviť reflektivitu (odrazivosť) povrchu.
Sonda Huygens po pristátí vysielala počas 70 minút namerané údaje na obežný modul Cassini. Ďalšie dve hodiny prijímali signály zo sondy Huygens rádioteleskopy na Zemi. Počas zostupu na Titan merali prístroje na sonde Huygens chemické zložky a fyzikálny stav atmosféry.
Titan láka vedcov a astronómov už desiatky rokov. Ide o jediný mesiac v Slnečnej sústave, ktorý má hustú dusíkovú atmosféru. Povrch je skrytý pod akousi hmlou a až sonda Huygens priniesla jeho prvé podrobné snímky. Snímky zo sondy Huygens ukazujú, že povrch Titanu má podobné črty ako povrch našej Zeme, teda vyskytujú sa na ňom pohoria, údolia a kanály. Pohoria sú pravdepodobne tvorené ľadom, aj keď o tom sa ešte vedú debaty. Sonda Huygens zmerala povrchovú teplotu Titanu a zistila, že je to mínus 179 stupňov Celzia. Je pravdepodobné, že na Titane prší, ale dážď nie je tvorený vodou, ale metánom a etánom.
Merania uskutočnené sondami Voyager 1 a 2 ukázali, že priemerná hustota Titanu je 1 881 kilogramov na kubický meter. Sonda Cassini, ktorá študuje Saturnove mesiace, ukončila svoju primárnu misiu 30. júna 2008, ale bola predĺžená o dva roky. Táto sonda sa v priebehu predĺženej dvojročnej misie niekoľko ráz priblíži k Saturnovým mesiacom Titan, Enceladus, Dione, Rhea a Helene.
Sonda Huygens dostala meno po holandskom astronómovi Christianovi Huygensovi, ktorý v roku 1655 Titan objavil.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.