Korzár logo Korzár

Asuánska priehrada

O stavbe, ktorú predstavujeme v dnešnom seriáli, neexistuje veľa "príťažlivých" snímok, ale čo už. Ide o Asuánsku priehradu.

Snímka priehrady z družice. Priehradná hrádza je dlhá 3 830 metrov, jej šírka v základoch je 980 metrov.Snímka priehrady z družice. Priehradná hrádza je dlhá 3 830 metrov, jej šírka v základoch je 980 metrov. (Zdroj: archív)

Nízka a vysoká priehrada

Označenie Asuánska priehrada sa v podstate vzťahuje k dvom priehradám, a to k staršej, nižšej priehrade (Aswan Low Dam) i k novej, vyššej priehrade. Táto časť seriálu je venovaná práve tejto novšej priehrade, ktorej oficiálny názov je Aswan High Dam, čiže Asuánska vysoká priehrada. Aj keď to zrejme viete, pre istotu uvediem, že Asuánska priehrada leží v Egypte, neďaleko mesta Asuán (v zahraničnej literatúre obvykle nazývané Aswan) a približne tisíc kilometrov južne od Káhiry. Priehrada prehadzuje – čo isto tiež viete – rieku Níl.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Najdlhšia rieka na svete

Níl má dĺžku 6 650 kilometrov a je považovaný za najdlhšiu reku na svete, a to pred Amazonkou, ktorá má dĺžku 6 400 km. Výraz "je považovaný" a nie strohé tvrdenie, že Níl je najdlhšou riekou na svete, sme zvolili preto, lebo odborníci sa zhodujú v tom, že stanoviť presnú dĺžku nejakej rieky je mimoriadne ťažká úloha. Najnovšie merania na základe satelitných snímok už dokonca naznačujú, že primár najdlhšej rieky sveta by mohla prevziať Amazonka. Život v okolí Nílu bol tisícročia spätý so záplavami, ktoré pravidelne, obvykle od júla do októbra zaplavovali políčka roľníkov a prinášali na ne úrodné bahno.

Nevyspytateľné záplavy

Záplavy však boli nevyspytateľné, pretože mohli viesť aj k zničeniu úrody. Keď egyptská populácia narástla a podmienky roľníkov sa zmenili, ukazovalo sa nevyhnutným záplavové vody nejako regulovať. Najmä ekonomicky výhodné bavlníkové polia bolo treba chrániť pred prílišnými záplavami, ale aj pred suchom. Prvý pokus o vybudovanie priehrady na Níle pri Asuáne zaznamenávame už okolo roku 1000, keď kalif Al-Hakim bi-Amr Allah pozval do Egypta irackého polyhistora Ibna al-Haythama (známeho v západnom svete pod menom Alhazen) a poveril ho reguláciou záplav. Alhazem vraj navrhol kalifovi výstavbu priehrady pri Asuáne, ale ten to odmietol.

SkryťVypnúť reklamu

Prvú postavili Angličania

Keď v roku 1882 Egypt napadli a obsadili Briti, rozhodli sa priehradu postaviť: S výstavbou priehrady podľa projektu Sira Williama Willcocksa sa začalo v roku 1898 a v roku 1902 bola priehrada dokončená. Išlo o gravitačnú priehradu dlhú 1 900 metrov a vysokú 54 m. Čoskoro sa však ukázalo, že výška priehrady je nedostatočná a preto bola priehrada v dvoch fázach zvýšená, a to v rokoch 1907-1912 a 1929-1933. Keď priehrada v roku 1946 temer pretiekla, bolo rozhodnuté, že namiesto tretieho zvyšovania hrádze treba postaviť druhú priehradu, približne šesť kilometrov proti prúdu rieky.

Najprv Američania, potom Rusi

S konkrétnym plánovaním výstavby sa začalo v roku 1954, krátko po tzv. egyptskej revolúcii, vedenej Gamálom Abdulom Násirom. Teraz – žiaľ - musíme trochu politizovať. Američania považovali Násira za prirodzeného vodcu antikomunistickej Arabskej ligy. USA a Veľká Británia ponúkli Násirovi pôžičku vo výške 270 miliónov dolárov na financovanie výstavby novej priehrady. Karta sa však začala obracať, keď Násir dohodol so Sovietskym zväzom dodávku zbraní (sprostredkovateľom bolo Československo) a navyše formálne uznal existenciu komunistickej Číny ako štátu.

SkryťVypnúť reklamu

Znárodnil Suezský prieplav

Keď 19. júla 1956 USA oznámili, že finančnú pomoc za daných okolností nepovažujú za vhodnú, Násir 26. júla oznámil znárodnenie Suezského prieplavu. Vypukla tzv. Suezská vojna, ktorú sa za pomoci OSN podarilo na jar 1957 ukončiť. Násir požiadal o pomoc pri výstavbe priehrady Sovietsky zväz, ktorý poskytol nie len finančné prostriedky, ale aj ťažké mechanizmy a stovky inžinierov. So stavebnými prácami sa začalo 9. januára 1960, teda pred pol storočím. Prvá fáza výstavby bola ukončená v roku 1964, keď sa začala napĺňať nádrž za priehradou. V priehrade je aj vodná elektráreň, ktorá prvú energiu vyrobila v októbri 1967.

Temer štvorkilometrová hrádza

Výstavba priehrady bola ukončená v roku 1970. Priehradu slávnostne "otvoril" 15. januára 1971 egyptský prezident Anvar Sadat. Priehradná hrádza je obrovská stavba, ktorej celková dĺžka je 3 830 metrov (niekde sa uvádza 3 600 metrov). Zo spomenutej dĺžky pripadá 520 metrov na úsek medzi pôvodnými brehmi Nílu, zvyšok sú vonkajšie časti po oboch brehoch rieky. Impozantná je šírka či lepšie povedané hrúbka hrádze. Pri svojom základe má hrádza hrúbku 980 metrov, koruna je široká 40 metrov. Hrádza priehrady je vysoká 111 metrov (nad dnom Nílu). Pretože dno rieky je v nadmorskej výške 85 metrov, je koruna hrádze vo výške 196 m nad hladinou mora.

Dvanásť generátorov

Priehradná hrádza obsahuje 43 miliónov kubických metrov materiálu. V priehrade je dvanásť generátorov elektrickej energie, každý s výkonom 175 MW. Celkový maximálny výkon hydroelektrárne priehrady je teda 2,1 GW. V dobe postavenia elektrárne to predstavovalo polovicu všetkej elektrickej energie vyrábanej v Egypte a umožnilo pripojiť na elektrickú sieť väčšinu egyptských dedín. Priehradou môže každú sekundu pretekať maximálne 11 000 kubických metrov vody. Núdzovými prepadovými kanálmi môže prúdiť ďalších 5 000 kubíkov vody. Za priehradou sa vytvorilo obrovské umelé jazero, pomenované po Násirovi. Násirovo jazero má dĺžku 550 kilometrov a v najširšom mieste je široké 35 km.

Desatina rozlohy Slovenska

Svojou plochou 5 250 štvorcových kilometrov (niečo viac ako desatina plochy Slovenska) je toto jazero ôsmym najväčším umelým jazerom na svete. Údaje o tom, aký objem vody obsahuje Násriovo jazero, sa rôznia, a to od 111 do 165 kubických kilometrov. Podľa objemu vody je Násirovo jazero štvrté najväčšie na svete. Vďaka Asuánskej priehrade stúpla rozloha obrábateľnej pôdy o tretinu. Priehrada však priniesla aj negatíva. Zatiaľ čo predtým prinášal Níl pri záplavách na polia úrodné bahno, dnes ho priehrada zachytáva, takže roľníci pod priehradou musia používať umelé hnojivá, čo sa nepriaznivo prejavuje na kvalite podzemných vôd.

Najdôležitejšie pamiatky zachránili

Kvôli výstavbe priehrady muselo byť presťahovaných okolo 60 000 Núbijcov a Sudáncov. Informácia o úmysle postaviť priehradu doslova šokovala archeológov, pretože jej vody mali zaplaviť množstvo vzácnych staroegyptských pamiatok. Vďaka úsiliu organizácie UNESCO však bolo zachránených 24 najvýznamnejších pamiatok. Snáď najvzácnejšou z nich je skalný chrám v Abú Simbel (ten sme v tomto seriáli už predstavili), ktorý bol rozrezaný na vyše tisíc častí a postavený o 64 metrov vyššie a o 180 metrov ďalej.

Najčítanejšie na Korzár

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  6. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
  7. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  1. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  4. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  7. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
  8. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 711
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 344
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 542
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 882
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 215
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 028
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 797
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 838
  1. Ľuboslav Farkaš: Veľkonočné priane
  2. Ivan Mlynár: Šedá kôra chodiacej kópie Mariana Kotlebu, Tomáša Tarabu, vyprodukovala ďalšie verbálne fekálie.
  3. Jozef Ďanovský: Medžugorie na Veľkú noc
  4. Martin Borecky: Rakovina
  5. Vladimír Krátky: Nebude zo psa slanina - ani zo Slovenska baranina .
  6. Lucia Nicholsonová: List ministrovi Tarabovi, ktorý chce znásilniť Ústavu
  7. Michal Drotován: Peter Pellegrini ako zástupca bežného občana? Naozaj?
  8. Ján Škerko: Rozhovor ministra vnútra s hľadaným extrémistom
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 46 021
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 639
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 431
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 9 999
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 441
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 361
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 233
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 432
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Je tento medveď skutočne po smrti, alebo zastrelili jeho "dvojníka"?

Priblížia sa na 500 metrov a je po nich.


U.S. Steel Košice.

Odborári vyjednali zvýšenie mesačnej tarifnej mzdy.


TASR

Prípad už rieši enviropolícia.


SITA
Ilustračné foto.

Páchateľovi hrozí basa až na desať rokov.


SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Ľuboslav Farkaš: Veľkonočné priane
  2. Ivan Mlynár: Šedá kôra chodiacej kópie Mariana Kotlebu, Tomáša Tarabu, vyprodukovala ďalšie verbálne fekálie.
  3. Jozef Ďanovský: Medžugorie na Veľkú noc
  4. Martin Borecky: Rakovina
  5. Vladimír Krátky: Nebude zo psa slanina - ani zo Slovenska baranina .
  6. Lucia Nicholsonová: List ministrovi Tarabovi, ktorý chce znásilniť Ústavu
  7. Michal Drotován: Peter Pellegrini ako zástupca bežného občana? Naozaj?
  8. Ján Škerko: Rozhovor ministra vnútra s hľadaným extrémistom
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 46 021
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 639
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 431
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 9 999
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 441
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 361
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 233
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 432
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu