Korzár logo Korzár

Asuánska priehrada

O stavbe, ktorú predstavujeme v dnešnom seriáli, neexistuje veľa "príťažlivých" snímok, ale čo už. Ide o Asuánsku priehradu.

Snímka priehrady z družice. Priehradná hrádza je dlhá 3 830 metrov, jej šírka v základoch je 980 metrov.Snímka priehrady z družice. Priehradná hrádza je dlhá 3 830 metrov, jej šírka v základoch je 980 metrov. (Zdroj: archív)

Nízka a vysoká priehrada

Označenie Asuánska priehrada sa v podstate vzťahuje k dvom priehradám, a to k staršej, nižšej priehrade (Aswan Low Dam) i k novej, vyššej priehrade. Táto časť seriálu je venovaná práve tejto novšej priehrade, ktorej oficiálny názov je Aswan High Dam, čiže Asuánska vysoká priehrada. Aj keď to zrejme viete, pre istotu uvediem, že Asuánska priehrada leží v Egypte, neďaleko mesta Asuán (v zahraničnej literatúre obvykle nazývané Aswan) a približne tisíc kilometrov južne od Káhiry. Priehrada prehadzuje – čo isto tiež viete – rieku Níl.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Najdlhšia rieka na svete

Níl má dĺžku 6 650 kilometrov a je považovaný za najdlhšiu reku na svete, a to pred Amazonkou, ktorá má dĺžku 6 400 km. Výraz "je považovaný" a nie strohé tvrdenie, že Níl je najdlhšou riekou na svete, sme zvolili preto, lebo odborníci sa zhodujú v tom, že stanoviť presnú dĺžku nejakej rieky je mimoriadne ťažká úloha. Najnovšie merania na základe satelitných snímok už dokonca naznačujú, že primár najdlhšej rieky sveta by mohla prevziať Amazonka. Život v okolí Nílu bol tisícročia spätý so záplavami, ktoré pravidelne, obvykle od júla do októbra zaplavovali políčka roľníkov a prinášali na ne úrodné bahno.

Nevyspytateľné záplavy

Záplavy však boli nevyspytateľné, pretože mohli viesť aj k zničeniu úrody. Keď egyptská populácia narástla a podmienky roľníkov sa zmenili, ukazovalo sa nevyhnutným záplavové vody nejako regulovať. Najmä ekonomicky výhodné bavlníkové polia bolo treba chrániť pred prílišnými záplavami, ale aj pred suchom. Prvý pokus o vybudovanie priehrady na Níle pri Asuáne zaznamenávame už okolo roku 1000, keď kalif Al-Hakim bi-Amr Allah pozval do Egypta irackého polyhistora Ibna al-Haythama (známeho v západnom svete pod menom Alhazen) a poveril ho reguláciou záplav. Alhazem vraj navrhol kalifovi výstavbu priehrady pri Asuáne, ale ten to odmietol.

SkryťVypnúť reklamu

Prvú postavili Angličania

Keď v roku 1882 Egypt napadli a obsadili Briti, rozhodli sa priehradu postaviť: S výstavbou priehrady podľa projektu Sira Williama Willcocksa sa začalo v roku 1898 a v roku 1902 bola priehrada dokončená. Išlo o gravitačnú priehradu dlhú 1 900 metrov a vysokú 54 m. Čoskoro sa však ukázalo, že výška priehrady je nedostatočná a preto bola priehrada v dvoch fázach zvýšená, a to v rokoch 1907-1912 a 1929-1933. Keď priehrada v roku 1946 temer pretiekla, bolo rozhodnuté, že namiesto tretieho zvyšovania hrádze treba postaviť druhú priehradu, približne šesť kilometrov proti prúdu rieky.

Najprv Američania, potom Rusi

S konkrétnym plánovaním výstavby sa začalo v roku 1954, krátko po tzv. egyptskej revolúcii, vedenej Gamálom Abdulom Násirom. Teraz – žiaľ - musíme trochu politizovať. Američania považovali Násira za prirodzeného vodcu antikomunistickej Arabskej ligy. USA a Veľká Británia ponúkli Násirovi pôžičku vo výške 270 miliónov dolárov na financovanie výstavby novej priehrady. Karta sa však začala obracať, keď Násir dohodol so Sovietskym zväzom dodávku zbraní (sprostredkovateľom bolo Československo) a navyše formálne uznal existenciu komunistickej Číny ako štátu.

SkryťVypnúť reklamu

Znárodnil Suezský prieplav

Keď 19. júla 1956 USA oznámili, že finančnú pomoc za daných okolností nepovažujú za vhodnú, Násir 26. júla oznámil znárodnenie Suezského prieplavu. Vypukla tzv. Suezská vojna, ktorú sa za pomoci OSN podarilo na jar 1957 ukončiť. Násir požiadal o pomoc pri výstavbe priehrady Sovietsky zväz, ktorý poskytol nie len finančné prostriedky, ale aj ťažké mechanizmy a stovky inžinierov. So stavebnými prácami sa začalo 9. januára 1960, teda pred pol storočím. Prvá fáza výstavby bola ukončená v roku 1964, keď sa začala napĺňať nádrž za priehradou. V priehrade je aj vodná elektráreň, ktorá prvú energiu vyrobila v októbri 1967.

Temer štvorkilometrová hrádza

Výstavba priehrady bola ukončená v roku 1970. Priehradu slávnostne "otvoril" 15. januára 1971 egyptský prezident Anvar Sadat. Priehradná hrádza je obrovská stavba, ktorej celková dĺžka je 3 830 metrov (niekde sa uvádza 3 600 metrov). Zo spomenutej dĺžky pripadá 520 metrov na úsek medzi pôvodnými brehmi Nílu, zvyšok sú vonkajšie časti po oboch brehoch rieky. Impozantná je šírka či lepšie povedané hrúbka hrádze. Pri svojom základe má hrádza hrúbku 980 metrov, koruna je široká 40 metrov. Hrádza priehrady je vysoká 111 metrov (nad dnom Nílu). Pretože dno rieky je v nadmorskej výške 85 metrov, je koruna hrádze vo výške 196 m nad hladinou mora.

Dvanásť generátorov

Priehradná hrádza obsahuje 43 miliónov kubických metrov materiálu. V priehrade je dvanásť generátorov elektrickej energie, každý s výkonom 175 MW. Celkový maximálny výkon hydroelektrárne priehrady je teda 2,1 GW. V dobe postavenia elektrárne to predstavovalo polovicu všetkej elektrickej energie vyrábanej v Egypte a umožnilo pripojiť na elektrickú sieť väčšinu egyptských dedín. Priehradou môže každú sekundu pretekať maximálne 11 000 kubických metrov vody. Núdzovými prepadovými kanálmi môže prúdiť ďalších 5 000 kubíkov vody. Za priehradou sa vytvorilo obrovské umelé jazero, pomenované po Násirovi. Násirovo jazero má dĺžku 550 kilometrov a v najširšom mieste je široké 35 km.

Desatina rozlohy Slovenska

Svojou plochou 5 250 štvorcových kilometrov (niečo viac ako desatina plochy Slovenska) je toto jazero ôsmym najväčším umelým jazerom na svete. Údaje o tom, aký objem vody obsahuje Násriovo jazero, sa rôznia, a to od 111 do 165 kubických kilometrov. Podľa objemu vody je Násirovo jazero štvrté najväčšie na svete. Vďaka Asuánskej priehrade stúpla rozloha obrábateľnej pôdy o tretinu. Priehrada však priniesla aj negatíva. Zatiaľ čo predtým prinášal Níl pri záplavách na polia úrodné bahno, dnes ho priehrada zachytáva, takže roľníci pod priehradou musia používať umelé hnojivá, čo sa nepriaznivo prejavuje na kvalite podzemných vôd.

Najdôležitejšie pamiatky zachránili

Kvôli výstavbe priehrady muselo byť presťahovaných okolo 60 000 Núbijcov a Sudáncov. Informácia o úmysle postaviť priehradu doslova šokovala archeológov, pretože jej vody mali zaplaviť množstvo vzácnych staroegyptských pamiatok. Vďaka úsiliu organizácie UNESCO však bolo zachránených 24 najvýznamnejších pamiatok. Snáď najvzácnejšou z nich je skalný chrám v Abú Simbel (ten sme v tomto seriáli už predstavili), ktorý bol rozrezaný na vyše tisíc častí a postavený o 64 metrov vyššie a o 180 metrov ďalej.

Najčítanejšie na Korzár

Komerčné články

  1. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  2. Koniec nálepkovaniu a predsudkom medzi kolegami u tohto predajcu
  3. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček
  4. Dobrovoľníci, prihláste sa na Týždeň dobrovoľníctva
  5. Ako sa z firmy na výrobu krbov stal líder v robotike?
  6. PLANEO otvára v máji 9 predajní. Má to zmysel v dobe digitálu?
  7. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky
  8. Green Corner: zelené bývanie blízko centra s prvou splátkou 10 %
  1. Pokoj, výhľady a dobrá kuchyňa? Vyberáme desať hotelov na Ischii
  2. Zlatý sen vo vzduchu
  3. Sapara a Nagy povzbudzovali malých futbalistov a futbalistky
  4. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  5. Pozvánka, ktorá sa neodmieta: oslávte 25 rokov s Kauflandom
  6. Kaufland oslavuje 25 rokov a tvorí pilier slovenskej ekonomiky
  7. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia
  8. Zvieratá presne vedia, aké bude počasie
  1. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje 8 276
  2. Ako sa z firmy na výrobu krbov stal líder v robotike? 7 220
  3. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček 5 043
  4. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky 4 739
  5. PLANEO otvára v máji 9 predajní. Má to zmysel v dobe digitálu? 4 615
  6. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia 2 822
  7. Slováci posielajú na MS mladíkov. Kedy hrajú a kde ich sledovať? 2 177
  8. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 1 631
  1. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (9. - 15.5.1925)
  2. Elena Antalová: Koho som ešte nedokázal nasrdiť? "Majiteľ"sveta z mesta T.
  3. Ján Valchár: Plánuje Maďarsko vojnu?
  4. Daniel Jankech: Čo spája voličov Róberta Fica?
  5. Jozef Pivarník: Ficov kultúrny kiks: Keď premiér "rusofóbne" kritizuje ruskú klasiku!
  6. Ján Šeďo: Zomrel Jiří Bartoška...
  7. Daniel Balko: Dnešná Moskva oslavuje vojnu, nie jej obete. Napokon, bola pri jej vzniku.
  8. Ján Šeďo: Stalin s "Číňanom a Brazílčanom", Slovák sa nezmestil do záberu.
  1. Ivan Čáni: 9. máj 2025 – najhanebneší deň v dejinách Slovenska. 36 518
  2. Ivan Mlynár: Odpoveď Michalovi Šimečkovi na otázku, ktorú o Ficovi zrejme nikdy nepoloží 23 618
  3. Radko Mačuha: Šimečka má niečo, čo už Fico nikdy nebude mať? 19 742
  4. Vlado Jakubkovič: Vypískaný mr. Rudo a prezident mieru. 14 331
  5. Ján Chomík: Liek na nespavosť 7 959
  6. Rastislav Puchala: Výzva od Ficina prijatá 7 717
  7. Matúš Lazúr: Vlakom z Bratislavy až za polárny kruh. 6 965
  8. Michael Achberger: Jogurty pod lupou: Pravda, ktorú vám výrobcovia radšej nepovedia 5 969
  1. Radko Mačuha: Fico ide na oslavu začiatku 3 svetovej vojny.
  2. Tupou Ceruzou: Dobre bude
  3. Post Bellum SK: Hlasy pamätníkov: Nedopusťme návrat vojny!
  4. Radko Mačuha: Hanba, uniklo ďalšie video Šimečkovej ženy.
  5. Jiří Ščobák: Víte, kde hledat nejstarší samostatně stojící chrám na světě? A jak ho asi postavili?
  6. Radko Mačuha: Šimečka má niečo, čo už Fico nikdy nebude mať?
  7. Tupou Ceruzou: Zámočky
  8. Věra Tepličková: K. J. Erben: Vodník (úryvok z českej balady so šťastným slovenským koncom)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (9. - 15.5.1925)
  2. Elena Antalová: Koho som ešte nedokázal nasrdiť? "Majiteľ"sveta z mesta T.
  3. Ján Valchár: Plánuje Maďarsko vojnu?
  4. Daniel Jankech: Čo spája voličov Róberta Fica?
  5. Jozef Pivarník: Ficov kultúrny kiks: Keď premiér "rusofóbne" kritizuje ruskú klasiku!
  6. Ján Šeďo: Zomrel Jiří Bartoška...
  7. Daniel Balko: Dnešná Moskva oslavuje vojnu, nie jej obete. Napokon, bola pri jej vzniku.
  8. Ján Šeďo: Stalin s "Číňanom a Brazílčanom", Slovák sa nezmestil do záberu.
  1. Ivan Čáni: 9. máj 2025 – najhanebneší deň v dejinách Slovenska. 36 518
  2. Ivan Mlynár: Odpoveď Michalovi Šimečkovi na otázku, ktorú o Ficovi zrejme nikdy nepoloží 23 618
  3. Radko Mačuha: Šimečka má niečo, čo už Fico nikdy nebude mať? 19 742
  4. Vlado Jakubkovič: Vypískaný mr. Rudo a prezident mieru. 14 331
  5. Ján Chomík: Liek na nespavosť 7 959
  6. Rastislav Puchala: Výzva od Ficina prijatá 7 717
  7. Matúš Lazúr: Vlakom z Bratislavy až za polárny kruh. 6 965
  8. Michael Achberger: Jogurty pod lupou: Pravda, ktorú vám výrobcovia radšej nepovedia 5 969
  1. Radko Mačuha: Fico ide na oslavu začiatku 3 svetovej vojny.
  2. Tupou Ceruzou: Dobre bude
  3. Post Bellum SK: Hlasy pamätníkov: Nedopusťme návrat vojny!
  4. Radko Mačuha: Hanba, uniklo ďalšie video Šimečkovej ženy.
  5. Jiří Ščobák: Víte, kde hledat nejstarší samostatně stojící chrám na světě? A jak ho asi postavili?
  6. Radko Mačuha: Šimečka má niečo, čo už Fico nikdy nebude mať?
  7. Tupou Ceruzou: Zámočky
  8. Věra Tepličková: K. J. Erben: Vodník (úryvok z českej balady so šťastným slovenským koncom)

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu