Sobota, 20. október, 2018 | Meniny má Vendelín

O postupe Humenného rozhodol zlatý set

Volejbalisti slovenského vicemajstra VK Chemes Humenné postúpili do osemfinále Vyzývacieho pohára (Challenge Cup). V súboji s rumunským Dinamom Bukurešť musel rozhodovať zlatý set.

Miroslav Jakubov útočí cez rumunské bloky.(Zdroj: SITA)

HUMENNÉ. Volejbalisti slovenského vicemajstra VK Chemes Humenné prehrali v odvetnom zápase 16-finále Vyzývacieho pohára (Challenge Cup) s rumunským Dinamom Bukurešť 2:3. Keďže v prvom dueli na rumunskej pôde rovnakým výsledkom zvíťazili, o postupujúcom rozhodoval tzv. zlatý set. V ňom zvíťazilo Humenné 15:10 a postúpilo medzi 16 najlepších tímov v tejto súťaži.

V osemfinále narazia východniari na francúzsky Stade Poitevin VB Poitiers, ktorý je považovaný za ašpiranta na celkového víťaza súťaže. Ten si postup zabezpečil po dvoch výhrach nad slovinským Salonit Anhovo 3:1 (vonku) a 3:0 v domácej odvete. V najvyššej francúzskej súťaži sa klub momentálne nachádza na druhej priečke.

Výborný vstup

Humenčania vstúpili do zápasu vynikajúco. Za 22 minút vyhrali prvý set 25:17 a jednoznačne na ihrisku dominovali. Druhé dejstvo však prespali. Veľmi ľahko dovolili Rumunom vyrovnať stav na 1:1 a vrátiť sa do stretnutia. V treťom sete sa hral obojstranne kvalitný volejbal. Hostia dokázali po prvom technickom oddychovom čase domácim ujsť na rozdiel niekoľkých bodov a aj keď chemesáci niekoľkokrát ich náskok takmer zlikvidovali, do vedenia sa nedostali a po poslednej lopte sa tešili rumunskí hráči, ktorí zvíťazili 25:22 a viedli už 2:1.

Domáci sa nezlomili a doslova excelentným výkonom v ďalšej hre zvíťazili 25:19, vyrovnali na 2:2 a vynútili si tajbrejk. Ten bol nesmierne dramatický. Humenné prehrávalo 10:14 a zdalo sa byť rozhodnuté, ale šnúrou piatich bodov pri podaní Javorčíka sa sami dostali k mečbalu. Nevyužili ho a nakoniec prehrali "skrátenú hru" 17:19 a zápas 2:3.

Keďže rovnakým výsledkom pred týždňom v rumunskej metropole zvíťazili, musel o postupujúcom do osemfinále rozhodnúť tzv. zlatý set, ktorý sa rovnako ako tajbrejk hrá do 15, pričom na konci musí byť minimálne dvojbodový rozdiel. V ňom podali domáci oduševnený výkon a hnaní fantastickým publikom si v ňom víťazstvom 15:10 vybojovali postup medzi 16 najlepších tímov v tejto súťaži.

Richard Vlkolinský (tréner Humenného): "Hráči Dinama Bukurešť potvrdili svoju kvalitu. Už pred zápasom som upozorňoval, že to bude veľmi vyrovnané stretnutie, a že k postupu majú obe družstvá rovnako ďaleko. Prvý set zahrali chlapci veľmi dobre. V druhom však urazili odvahu a zaslúžene zvíťazili hostia. Potom to už bolo vyrovnané. Myslím si, že zlomovým momentom bol záver tajbrejku, kde sme sa nepoložili ani za stavu 10:14. Aj keď sme ho nakoniec prehrali, dostali sme sa do lepšej psychickej pohody a zlatý set už bol jednoznačne v našich rukách."

Fakty

Chemes Humenné - Dinamo Bukurešť 2:3 (17, -18, -22, 19, -17), prvý zápas 3:2, zlatý set: 15:10 - do osemfinále postupuje Chemes

Chemes: Javorčík 8, Kríž 11, Matta 3, Hriňák 20, Kašper 5, Jakubov 41, libero Vajda (Hudák 3, Mizerák 5, Biľ).

154 min, rozhodovali: Krunomil Vedris (Chorv.) a Adnan Kolos (Bosna a Herceg.), 1 000 divákov