Košičanky zdolali USK Praha a postúpili do osemfinále

Alena Kováčová bojuje o loptu. Košičanky v Prahe uspeli, sú medzi šestnástimi najlepšími tímami Európy. (Autor: ČTK)
TASR|13. jan 2010 o 19:58

Basketbalistky sériového slovenského majstra Dobrí anjeli Košice zvíťazili v stredajšom zápase 9. kola Európskej ligy na palubovke českého tímu ZVVS USK Praha 89:75 a zabezpečili si postup do osemfinále tejto súťaže.

PRAHA/KOŠICE.

Američanky Dupreeová a McCoughtryová zaťažili konto súpera dovedna 51 bodmi. Zverenky trénera Štefana Sviteka odohrajú o týždeň posledný zápas C-skupiny na palubovke poľského KSSSE AZS-PWSZ Gorzów (17.30).

Úvod zápasu zvládli lepšie domáce hráčky a po necelých dvoch minútach viedli 6:0. Košičanky však po troch bodoch McCoughtryovej a dvoch bodoch Dupreeovej znížili na konci 3. minúty na 5:6. O štyri minúty sa scenár zopakoval, keď Češky viedli 17:11, no po Hrickovej dvojke a Musovičovej trojbodovom zásahu bol stav 17:16. Po prvých desiatich minútach viedli basketbalistky USK 23:21. Hneď v prvej sekunde druhej desaťminútovky premenila Kováčová dva trestné hody a vyrovnala na 23:23.

V 12. minúte sa slovenský majster po prvý raz ujal vedenia 26:25, svoje tri trestné hody premenila Musovičová a o tri minúty už bolo 34:27 pre hosťujúce hráčky. Domáci tréner si vzal v tých chvíľach oddychový čas, ale rozbehnuté Košičanky zvýšili už na rozdiel trinástich bodov. Do polčasu bol stav 37:51, keď s klaksónom zaznamenala tri body Musovičová.

Na začiatku druhého dejstva sa opäť menil stav a v 22. minúte svietilo na ukazovateli skóre 37:54. Ani tento stav Pražanky nezlomil a v priebehu troch minút dokázali znížiť na rozdiel deviatich bodov (45:54) a v 33. minúte už bolo 66:69. Košičanky však nespanikárili a doviedli duel do víťazného konca a zaistili si postup do osemfinále.

Daniel Jendrichovský, generálny manažér Dobrých anjelov Košice: "Zápas nám vyhrala druhá štvrtina, v ktorej sme mali jasne navrch a strelecky sme v nej dokázali stiahnuť manko zo zaspatého úvodu stretnutia. Pod košom to dnes išlo najmä dvojici Američaniek Dupreeovej a McCoughtryovej, ktoré svojim výkonom strhli aj ďalšie hráčky. Výborne zahrala Musovičová, ale aj Kováčová, ktorá odviedla veľké penzum čiernej roboty. Toto víťazstvo je dielom celého kolektívu. Domov si vezieme veľmi cenné víťazstvo a sme šťastní. Celosezónny cieľ sme splnili, no ak by sa nám podarilo uspieť aj v poslednom zápase v poľskom Gorzówe, mohli by sme v ďalšej fáze naraziť na relatívne slabšieho súpera, takže určite pôjdeme za víťazstvom."

Fakty

ZVVS USK Praha - Dobrí anjeli Košice 75:89 (37:51)

Najviac bodov USK Praha: Kiretová 21, Whalenová 15, Maltsiová 12 - zostava a body Košíc: McCoughtryová 28, Dupreeová 23, Kupčíková 8, Hricková 6, Čarnoká (Musovičová 12, Michulková 8, Kováčová 4, Kiššová, Číkošová).

TH: 14/18 - 14/19, trojky: 7:5, os. chyby: 16:20, 5 faulov: Kováčová (D.A. Košice)