u spotrebnej dane. To, že združenia dopravcov si Fico udobruje len na účet ostatných daňových poplatníkov a so samotným mýtom sa vôbec nezaoberá, mohlo, nechtiac, z textu o "mäkkýšovi a zbabelcovi" vyplývať. A nie je to celkom pravda.
"Tri ústupky zo štyroch máme, končíme, rozpúšťame". Tak toto je veta, ktorú vyslovil istý pán Páleš, líder blokády Bratislavy, Košíc a spol., a zaslúži si hlboký zápis do pamäte. Nie preto, že výber mýta sa ozaj pozastavuje do konca januára a prekreslí sa značenie úsekov, pričom do konca júna majú byť v novom aranžmán všetky cesty prvej triedy (atď.), ale predovšetkým preto, že po troch dňoch stretu s vládou takú vetu zrejme žiadny šéf odborárskej, stavovskej, profesnej či inej organizácie veľmi dlho zrejme nevyslovil. Mimo cestnej dane, ktorú znižovať jednoducho nemá kompetenciu (je na krajoch), dal Fico vzbúrencom naozaj takmer všetko, o čo si zapýtali. V priamom prenose (TA 3!) takto predviedol, aké možnosti majú vplyvné lobistické korporácie, ak so svojimi požiadavkami narazia na slabú vládu. Zvlášť takú, ktorej šéf sa zo všetkého najviac stará o preferencie, znovuzvolenie a vlastnú slávu.
SR nie je prvou krajinou, kde kamionisti zablokovali tri ulice."
Aby bolo jasné, o čom je reč. Slovensko nie je prvou krajinou na svete ani v Európe, kde kamionisti zablokovali tri ulice v hlavnom meste, a ešte štyri na dedine (Košice a spol.). Špeciálne v súvislosti so spotrebnými daňami sa dá zjednodušiť takmer do tej miery, že pred krízou, keď si to ropa švihala až na úrovne okolo 120-140 USD/barel, nebolo v širokej únii štátu, kde by sa neblokovalo a neštrajkovalo proti cenám nafty. Z takých informácií, že (napríklad) "v pondelok zatarasili ulice dopravcovia francúzski, v stredu sa chystajú belgickí a na piatok hlásia blokádu v Portugalsku", sa vyrábali v médiách nie "otváraky", ale bodky za správami. Niežeby všetky vlády boli zo žuly a žiadna neustúpila. To nie. Avšak trvalo týždne i mesiace, kým (niektoré) "zmäkli". Takisto v prípadoch protestov proti drahým mýtam. Priateľom z ČESMAD-u (a spol.) v Česku sa napr. podarilo prelobovať cez Topolánkovu vládu aj nesplnenie bodu programového vyhlásenia, ktorý hovoril o zákaze jazdy kamiónov v piatok. Ale nie po dvoch dňoch, ale dvoch rokoch...
Neexistuje štatistika blokád, ich priebehov a koncoviek. Avšak takto kľaknúť pod nátlakom jednej záujmovej skupiny, tak rezignovať na prioritný verejný záujem (rozpočet, deficit!!), tak bleskovo a bez boja podpísať kapituláciu pri najmenšom náznaku nepokoja, tak na to treba Roberta Fica. Premiéra, ktorý simuláciou "pevnej ruky" (napr. voči nýmandom typu Mečiar a Slota) a hranou suverenitou zakrýva slabosť a strach z reálneho konfliktu, ktorý by mohol vplývať na budúcnosť jeho a Smeru. Bez ohľadu na mieru, v akej je listina prianí a žiadostí kamionistov oprávnená, platí, že predseda vlády, ktorý nevie prijať konflikt a podlieza väčšinovému dopytu, patrí na skládku odpadu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.