Lindvai a Tichý prenikli do svetovej špičky

Sportnet|13. jan 2010 o 00:00

V roku 2009 sa na ultramaratónskych tratiach výrazne presadili slovenskí ultramaratónci Slavomír Lindvai (PHaB Titus Košice) a Peter Tichý (ŠKP Čadca).

KOŠICE. Slavomír Lindvai sa svojím vynikajúcim 10. miestom na najťažších a najznámejších ultrabežeckých pretekoch na svete dlhých 246 km Spartathlon z Atén do Sparty zaradil medzi elitu ultramaratóncov. Dosiahnutým časom 27:17:32 hod. utvoril najlepší slovenský výkon na uvedenom podujatí, keď prekonal dovtedajší výkon Milana Furína 28:51:37 hod. z roku 1993. O náročnosti tejto členitej trate s nepriaznivými klimatickými podmienkami svedčí fakt, že z 320 štartujúcich v limite preteky dokončilo len 133 bežcov. Vďaka tomuto skvelému výsledku ho Košická športová akadémia nominovala na ŠOK 2009 (Športová osobnosť Košíc).

Bývalý chodec Tichý dal vlani o sebe vedieť medzi špičkou supermaratóncov, keď na júnovom európskom šampionáte v behu na 100 km v belgickom Torhout obsadil výborné 12. miesto v osobnom rekorde 7:12:38 hod. a v rámci neoficiálnych MS skončil sedemnásty. Ďalší dvaja slovenskí reprezentanti dosiahli tieto výsledky: 48. Ľubomír Hrmo (B. Bystrica) 8:06:47 hod., 110. Ján Bujňák (Lok. Vrútky) 9:42:35 hod.
V máji 2009 na majstrovstvách Európy a súčasne Svetovom pohári v 24-hodinovke v talianskom Bergame z tria slovenských reprezentantov bol najúspešnejší Slavomír Lindvai (PHaB Titus Košice), ktorý v konkurencii 206 bežeckých vytrvalcov skončil výkonom 208,898 km 34. v Svetovom pohári a na 29. mieste v rámci európskeho šampionátu. 58-ročný veterán František Gállik zo Svitu skončil na 64. mieste výkonom 183,951 km. Tretí slovenský zástupca Ján Bujňák (Lok. Vrútky) preteky nedokončil.

Jediným oficiálnym supermaratónskym podujatím na Slovensku bol slovenský šampionát v behu na 50 km v Žiline. Pri neúčasti trojnásobného majstra SR Lindvaia si druhý majstrovský titul vybojoval Peter Tichý časom 3:15:27 hod.