Korzár logo Korzár

Pavol Dobšinský - Homér z Gemera

Životný príbeh najznámejšieho slovenského rozprávkara Pavla Dobšinského by sa mohol začať takto: kde bolo, tam bolo, bola raz jedna gemerská dedina...

* * *Pavol Dobšinský. Aj ako evanjelický duchovný ostal verným folkloristom.* * *Pavol Dobšinský. Aj ako evanjelický duchovný ostal verným folkloristom. (Zdroj: archív)

Kde bolo, tam bolo - za horami, za dolami, v sedemdesiatej a siedmej krajine, za skleneným vrchom, za dreveným bralom, za veľkou dubovou skalou, ďaleko v jednej krajine, kde bol, kde nebol - ale veru už neviem kedy, bolo to dávno a tomu už pamätníka niet, dosť na tom, nuž, sadnite si deti, budem vám rozprávať, bolo vám jedno kráľovstvo a tam žil... Takéto a ešte inakšie začiatky mali rozprávky z úst našich starých materí, ktoré nás, celé generácie detí, vťahovali do deja napínavých príbehov. Neskôr, keď sme už vedeli čítať a pod stromčekom sme si našli jeden z najtradičnejších vianočných darov - rozprávkové knihy, mohli sme s údivom konštatovať - veď presne takto sme tie príbehy počuli. Aj životný príbeh najznámejšieho slovenského rozprávkara Pavla Dobšinského by sa mohol začať takto: kde bolo, tam bolo, bola raz jedna gemerská dedina...

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

V šestnásty marcový deň roku 1828, keď už jar bola na dohľad, prihlásilo sa tu v jednej rodine v Slavošovciach na svet dieťatko. Prvé z deviatich detí mamičky Zuzany, rodenej Pauerovej a učiteľa Pavla Dobšinského. Zuzana bola Slavošovčanka, Pavol rodom z Turčoka - prvorodený syn dostal pri krste meno Pavol Emanuel.

Vyrastal pod záhadným Železníkom

Dnes nevedno, či rodičia dali podľa dávnej obyčaje nemluvniatku do rúčky ako prvé knihu, aby bolo múdre, ale v učiteľskej domácnosti to bolo pravdepodobné. Ak mu však stáli pri kolíske rozprávkové sudičky, tak i tie mu nadelili múdrosti, aby raz o ňom svet povedal - toto je talent priam nevídaný.

Otec Pavol Dobšinský sa zakrátko stal evanjelickým farárom v haviarskej dedine Sirk pod povesťami opradeným záhadným kopcom menom Železník a tu prežíval malý Pavol a jeho súrodenci krásne detstvo.

SkryťVypnúť reklamu

Študoval na slávnom levočskom lýceu

Rodičia sa prvorodenému synovi postarali o prvotriedne vzdelanie - poslali ho do škôl v Rožňave, Miškovci, učil sa jazyky a napokon ho privítalo slávne lýceum v Levoči. Škola bola alma mater štúrovskej generácie - do dejín prestížnej vzdelávacej ustanovizne sa mladý Dobšinský zapísal naozaj výrazne. Študoval a pri tom redigoval niekoľko študentských časopisov a zábavníkov, stal sa tu predsedom Jednoty mládeže slovenskej a zapojil sa do zbierania piesní, povestí, porekadiel, prísloví, obyčají a rozprávok, za ktorými študenti putovali Gemerom, Malohontom, Šarišom, Spišom, Tatrami, Liptovom či Turcom.

Píše básne do zábavníka Život a neskôr v školskom roku 1846/47 v Levoči vzlietla Holubica - ďalší zábavník s viac ako stovkou nazbieraných prejavov ľudovej slovesnosti, medzi ktorými sú aj viaceré, ktorými prispel Pavol. Ako príloha zábavníka neskôr vzlietol i Sokol, ktorý už Dobšinský sám redigoval a hojne zaplňoval, podobne ako i ďalší zábavník s titulom Považja.

SkryťVypnúť reklamu

Prišiel o prvú ženu i dcérku

V roku 1848 však lýceum v Levoči zatvorili a nádejný novinár sa rozchorel. Liečil sa doma na fare v Sirku u rodičov a ešte v tom istom a v nasledujúcom roku pokračoval v zbieraní prejavov ľudovej slovesnosti, ktoré i vydal. Po vojenskej službe zakotvil v Revúcej u Samuela Reussa, neskôr pomáhal Jozefovi Miloslavovi Hurbanovi vydávať Slovenské pohľady. To už mal za sebou farárske skúšky a pôsobil v Brezne i v Rožňavskom Bystrom. Potom učil v Banskej Štiavnici a tu sa zoznámil i so svojou prvou manželkou Paulínkou Schmidtovou z Hodruše, svadbu mali v roku 1860 a o rok nato sa sťahovali do Drienčan v Malohonte, kde sa Pavol stal evanjelickým farárom. Ich šťastie však nemalo dlhé trvanie, Paulína o dva roky zomrela a zakrátko mamičku nasledovala do večnosti aj malá a jediná Dobšinských dcérka Olinka.

O dva roky sa Pavol Emanuel oženil znova - s Adelou, rodenou Medveckou, ktorá bola vdovou po spisovateľovi Jánovi Čajakovi a inak sestrou spisovateľky Terézie Vansovej. Dobšinský opäť chorľavel, trápili ho dýchacie problémy - stále bol však veľmi kreatívny. Písal, prekladal z poľštiny, nemčiny, angličtiny, francúzštiny, ruštiny, pokračoval v zbere rozprávok, podieľal sa na tvorbe časopisov a vedno s Augustom Horislavom Škultétym i na vydávaní ďalších zväzkov Slovenských povestí - v prvých šiestich bolo 64 ľudových rozprávok.

Ľudovým rozprávkam bol verný celý život

Aj keď bol Dobšinský evanjelickým duchovným, básnikom, novinárom, vydavateľom, pedagógom, literárnym kritikom, prekladateľom a bádateľom, po celý život ostal folkloristom a bol zakladateľom etnografického vedeckého výskumu. Celý život pokračoval v zbere prejavov ľudovej slovesnosti, inicioval ich sústreďovanie a postupne ich sprístupňoval - vykročil tak na cestu, ktorá i dnes pokračuje stále novými vydaniami Dobšinského rozprávkových kníh a každé nachádza ďalšie generácie nadšených čitateľov.

Soľ nad zlato sa preslávilo vďaka slúžtičke

V pôvodných zväzkoch sú i zdroje rozprávok, ktoré pochádzajú z mnohých častí Slovenska a zberatelia uvádzajú aj to, od koho ich počuli. Tak sa pri rozprávke Soľ nad zlato dozvedáme, že slávnej českej spisovateľke Božene Němcovej ju na Sliači vyrozprávala jedna slúžtička. Presne v tom je čaro a tajomstvo úspechu Dobšinského rozprávok - v 19. storočí stále žili v pamäti obyčajných ľudí, ktorí ich ako generačnú štafetu posielali ďalej.

V Dobšinského knihách medzi najznámejšie rozprávky patria: Popolvár, Janko Hraško, Zlatovláska, Mahuliena Zlatá panna, O dvanástich mesiačikoch, Jelenček, Mechúrik-Koščúrik, Prorok Rak, Soľ nad zlato, Traja zhavranení bratia, Černokňažník, O troch grošoch, Pamodaj šťastia lavička, Lomidrevo, Červenkráľ a Žltovláska i ďalšie. Mnohé boli sfilmované a napríklad film Soľ nad zlato s hercami Janom Werichom a Vlastom Burianom patrí k zlatému pokladu československej kinematografie.

Popolvár pochádza spod Muráňa

Rozprávka o Popolvárovi má napríklad pôvod v Muránskej doline. I z jej obsahu možno analyzovať, prečo sa Dobšinského príbehy tešia obľube aj u rozmaznaných súčasníkov.

Najmladší z troch bratov, Popolvár, ktorého ku globálnej sláve nakopol vlastne iba prašivý kôň z hnojiska, šiel vyzbrojený len hrdzavým otcovým palošom za výsmešného rehotu bratov a okolia dobýjať svet. Konská mrcina sa však už za chotárom premenila na výkonného tátoša a Popolvár na ňom ponad medenú, striebornú a zlatú horu úspešne doletel až ku kráľovi, ktorý mal práve problém s istou Ježibabou. Popolvár na čele kráľovej armády aj s pomocou otcovho paloša, ktorý sa z hrdzavého kovového odpadu premenil priam na kombajn na stínanie nepriateľských hláv, Ježibabu a jej armádu zničil. Ibaže, porazená mala aj synov drakov: trojhlavého, šesťhlavého a dvanásťhlavého, ktorí žalárovali tri kráľove dcéry a nikto si s nimi nevedel poradiť. Tým napokon úspešne pozrážal všetky hlavy aj vďaka zázračným prsteňom od princezien. Draci skapali, kráľ sa tešil a boli dve svadby, lebo neviest sa ušlo i dvom hrdinovým bratom. On sám sa však predbežne sobášu vyhol.

Musel totiž bojovať s istým údajne nepremožiteľným Železným mníchom. Ten medzičasom ešte nevydatú princeznú zajal a uväznil na zámku na kuracej nohe. Popolvár okamžite vyrazil za Železným mníchom, ten mu však nedovolil ani len pozdraviť sa s princeznou, premenil ho na proso a nakŕmil ním svojho kohúta. Mladá dáma však nášho hrdinu z kohútích útrob vyslobodila a vymámila zo Železného mnícha jeho tajomstvo. Kotvilo, ako inak - v hydine - v zlatej kačke. Popolvár ju ulovil, vybral z nej zlaté vajce s veľkou mocou a zjedol ho. Zúfalého Mnícha Popolvár, na svete už naozaj najväčší, poľahky premenil na divú sviňu, ktorá zbabelo ušla do hôr. A bola svadba a niekdajší vysmievaný Popolvár sa neskôr stal kráľom. A vládol, až kým neumrel.

Aj NASA by závidela

V inej rozprávke, pôvodom z Rimavskej doliny, získal iný Popolvárik inú princeznú spôsobom, ktorý by skromnému Slováčikovi závidela aj americká NASA. Kráľ, aby sa trúfalého šuhaja zbavil, použil ho ako sondu s úlohou zvedieť od samotného slnka, prečo dopoludnia stúpa a k večeru klesá. Mládenec po dobrodružnej ceste zastihol slnko u jeho mamičky. Dostalo sa mu i odpovede - slncová mater túto našu hviezdu každé ráno znovuzrodí a večer ako starčeka nazad do lona prijme. S tajomstvom oboznámil kráľa a ten sa nadšene stal jeho svokrom...

Iný príbeh, pri ktorom môžu krajiny, vysielajúce dnes sondy do vesmíru priam blednúť závisťou, je slávna rozprávka o ďalšom srdnatom frajerovi a slncovom koňovi. Toho uväznila jedna strigônska rodina a krajina musela žiť v bezútešnej tme. Hrdina príbehu vyslobodil nielen slncového koňa a svetlo dňa, ale tiež istú kňažnú s dieťaťom - a čuduj sa svete - nechcel ani pol kráľovstva, iba pokoj vo svojom dome pri knihách.

A takto žnú vavríny aj ďalší skromní ľudkovia: jedna odvážna sestra vyslobodí zhavranených bratov, druhá odkľaje brata, premeneného na jeleňa, Janko Hraško sa chladnokrvne prekrája i z vlkovho brucha, smelým hrdinom po náročných súbojoch podľahnú strigy, čarodejníci - a občas aj chudoba. Veď jeden hrdina, autor deviatich detí, vybral sa s kyjom na samého Pána Boha, aby si s ním vydiskutoval, prečo dá jedným všetko a jemu len holú dlaň. Dostal od láskavého Hospodina lekciu z láskavosti, dobroty a i darčeky: najprv obrúsok prestri sa. Ibaže, svet je mrchavý, dar mu ukradli... Boh mu teda dal zlatonosnú sliepku, ale i o tú prišiel a napokon získal od Všemohúceho palicu von z vreca, ktorá samočinne zbila zlých kmínov a príbeh končí vrátením všetkých božích darov, hojnosťou a sľubom, že skrotený agresor už Pána Boha s kyjom nenavštívi.

Na pomníku má tri rozprávkové symboly

Svet bol a je k obyčajným ľuďom často mrchavý. Uráža, podceňuje, vysmieva, ubližuje, zraňuje, či dokonca chce zabiť. V starých príbehoch sú na tieto traumy návody - statoční odvážni ľudia, ktorí "smrdia človečinou" a vedie ich láska i dobro, víťazia. V rozprávkach vždy. Aj v množstve tých, ktoré nám poslal Gemerčan Pavol Emanuel Dobšinský, ktorého svet pozná i ako slovenského Homéra - tak ho nazval nevlastný vnuk Ján Čajak mladší.
Pavol Dobšinský zomrel v Drienčanoch 22. októbra 1885 a je tu aj pochovaný. Nášho najslávnejšieho rozprávkara tu pripomína zvláštny pomník a tri rozprávkové symboly: zlatá podkova, zlaté pero a zlatý vlas. Zlatý zvonec, finalista našich rozprávok chýba - lebo ani v treťom tisícročí im neodzvonia.

Najčítanejšie na Korzár

Komerčné články

  1. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  4. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  2. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  6. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  7. Spoločnosti BILLA záleží na zdravých očiach detí
  8. BENU otvorila v Košiciach lekáreň aj v Auparku
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 10 687
  2. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 8 949
  3. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 6 444
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 415
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 163
  6. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 5 616
  7. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 111
  8. Za 2 dni si vybralo dovolenku viac než 2000 Slovákov 4 594
  1. Viktor Pamula: Prvý apríl ? Ibažeby nie
  2. Ján Škerko: Fico a Trump: Ako sa z náruče stalo clo
  3. Martin Pilnik: Naozaj obhajujete právo zločincov na najvyššiu politickú a morálnu funkciu v štáte? Naozaj?
  4. Jolana Čuláková: Zlyháva štát, médiá, politici aj odborníci. Tragické udalosti tak smerujú viac k zlu a nenávisti ako k dobru a spolupráci
  5. Ondřej Havelka: Rastafariánství v plné nahotě
  6. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené
  7. Lucia Mihalíková: Londýn: Nezabudnuteľná cesta
  8. Vladimír Bojničan: Kritické a analytické myslenie: Základy logickej diskusie a časté chyby v argumentácii
  1. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 53 211
  2. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 42 075
  3. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 25 971
  4. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 15 213
  5. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom 9 708
  6. Ján Valchár: Domáca sviňa za milión Eur a ako nesexovať päťkrát denne 8 312
  7. Ján Šeďo: Opozícia sa "pridáva aj nepridáva" k protestom, v zákulisí niečo "buble". 6 709
  8. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 6 010
  1. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  2. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých
  3. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  4. Radko Mačuha: Čo je zvrátenejšie, vracať na plátno, alebo posielať mládež na smrť ?
  5. Radko Mačuha: Premiér Fico v Amerike nevybavil nič.
  6. Tupou Ceruzou: Doživotná renta
  7. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom
  8. Radko Mačuha: J&T postavte planetárium M.R. Štefánika.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Viktor Pamula: Prvý apríl ? Ibažeby nie
  2. Ján Škerko: Fico a Trump: Ako sa z náruče stalo clo
  3. Martin Pilnik: Naozaj obhajujete právo zločincov na najvyššiu politickú a morálnu funkciu v štáte? Naozaj?
  4. Jolana Čuláková: Zlyháva štát, médiá, politici aj odborníci. Tragické udalosti tak smerujú viac k zlu a nenávisti ako k dobru a spolupráci
  5. Ondřej Havelka: Rastafariánství v plné nahotě
  6. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené
  7. Lucia Mihalíková: Londýn: Nezabudnuteľná cesta
  8. Vladimír Bojničan: Kritické a analytické myslenie: Základy logickej diskusie a časté chyby v argumentácii
  1. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 53 211
  2. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 42 075
  3. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 25 971
  4. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 15 213
  5. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom 9 708
  6. Ján Valchár: Domáca sviňa za milión Eur a ako nesexovať päťkrát denne 8 312
  7. Ján Šeďo: Opozícia sa "pridáva aj nepridáva" k protestom, v zákulisí niečo "buble". 6 709
  8. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 6 010
  1. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  2. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých
  3. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  4. Radko Mačuha: Čo je zvrátenejšie, vracať na plátno, alebo posielať mládež na smrť ?
  5. Radko Mačuha: Premiér Fico v Amerike nevybavil nič.
  6. Tupou Ceruzou: Doživotná renta
  7. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom
  8. Radko Mačuha: J&T postavte planetárium M.R. Štefánika.

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu