KOŠICE. Ešte vlani sa bývalý šéf tímu Renault odvolal proti doživotnému zákazu činnosti v F1, ktorý mu udelila Medzinárodná automobilová federácia za manipulovanie výsledku GP Singapuru 2008. Briatore vtedy nahovoril svojho pilota Piqueta, aby úmyselne havaroval, čím vytvoril podmienky, aby druhý pilot Alonso mal väčšiu šancu preteky vyhrať.
Briatoreho satisfakcia
Škandál riešila FIA kategorickým rozhodnutím, ktorým chcela očistiť automobilový šport. Briatore sa však odvolal, že trest bol neprimeraný a FIA nemala právo ho udeliť. Navyše žiadal očistenie svojho mena a odškodné. Civilný súd na pojednávaní 5. januára uznal Briatoreho námietku a označil rozhodnutie FIA za neprimerané, ktoré musí uviesť verejne na pravú mieru do dvoch týždňov. Briatore i Symmonds sa teda môžu kedykoľvek do F1 vrátiť. Ešte predtým sa však očakáva, že FIA sa odvolá a pojednávanie bude pokračovať na ďalšom stupni. Už týmto výsledkom však Briatore, ktorý rozhodne nie je obetným baránkom, demonštroval svoju silu a charakter. Mimochodom, ako zbraň použil aj fakt, že za rozhodnutím FIA stojí aj osobný spor s jej vtedajším prezidentom Mosleym.
Kráľovná odmeňovala F1
No a zatiaľ čo sa Francúzi snažili rozsúdiť škandalózny spor, tak Angličania pokračovali v oslavách majstrovských titulov. Počas príležitosti každoročného udeľovania cien britského impéria sa totiž teraz pamätalo aj na Rossa Brawna a nového šampióna Jensona Buttona. Pretekára kráľovná Alžbeta II. odmenila udelením radu Člena britského impéria (MBE) prvého stupňa a šéfa tímu Brawna zasa druhostupňovým radom Dôstojníka britského impéria (OBE). Mimochodom, OBE (Officer of The British Empire) už boli ocenení napríklad aj dlhoročný lekár F1 Sid Watkins a trojnásobný majster sveta Jackie Stewart, ktorý smie navyše užívať titul "sir". Tieto ocenenia sa udeľujú občanom Britského kráľovstva a iba výnimočne aj cudzincom, ktorí však nesmú užívať oslovenie "sir". Zo známejších mien si pripomeňme napríklad španielskeho tenoristu Plácida Dominga, či zakladateľa Microsoftu Američana Billa Gatesa. Obaja sú Rytiermi britského impéria (KBE), čo je štvrtý stupeň ocenenia.
Renault - nové vedenie a ambície
Niekto teda oslavuje vyhratý súd, niekto udelenie štátneho vyznamenania a niekto zasa miesto šéfa tímu F1. Ten posledný prípad sa vzťahuje na Francúza Erica Boulliera, ktorý bol vymenovaný do funkcie šéfa tímu Renault F1. 36-ročný Francúz, ktorý vyštudoval za konštruktéra lietadiel a vesmírnych lodí, má viacročné skúsenosti aj z motoristického športu, keď pracoval v sériách Formula Le Mans, Formula BMW, A1GP i GP2 ako inžinier, šéf inžinier a technický riaditeľ. Boullier bol doteraz výkonným riaditeľom firmy Gravity Sport Management, ktorej spolumajiteľom je Gerard Lopez, ktorý prevzal tím Renault F1. A práve po tejto línii dostal koncom roka Boullier ponuku, ktorú prijal. Nové vedenie má stále podporu automobilky, ktorá sa však nechce zaoberať prevádzkovaním tímu. Pilotom zostáva Poliak Kubica, ku ktorému teraz Renault F1 hľadá primeraného partnera, ktorý by bol schopný na Kubicu vytvárať tlak. Ambíciou je najneskôr do troch rokov postaviť znova konkurencieschopný tím, ktorý by sa opäť zapojil do boja o majstrovský titul.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.