Korzár logo Korzár
Piatok, 30. október, 2020 | Meniny má Simon, SimonaKrížovkyKrížovky
PRED OKNOM JEDLIČKA, ZA OKNOM PALMA A V MORI ŠANTIACE VEĽRYBY

Kisel oslavoval nový rok medzi prvými na svete

V roku 2000 štartoval košický rodák Karol Kisel na olympijskom turnaji v Sydney. Krátky pobyt pred deviatimi rokmi sa mu veľmi zapáčil, a keď prišla možnosť na angažmán v tom istom meste, dlho neváhal.

S medvedíkmi koala. Karol s rodinkou - manželkou Luciou a dcérkou Carmen.S medvedíkmi koala. Karol s rodinkou - manželkou Luciou a dcérkou Carmen. (Zdroj: archív Karola Kisela)

"Keď som tu bol na olympiáde, zistil som, že je tu nádherne a sú tu skvelí ľudia. Lavička je veľmi dobrý tréner, ale on nie je tou hlavnou príčinou, pre ktorú som súhlasil s podpisom zmluvy. Myslím si, že ak by ma zástupcovia FC Sydney oslovili aj bez neho, prikývol by som. Pôsobenie v Austrálii je pre mňa novou výzvou. Verím, že sa mi podarí s mojím novým tímom získať majstrovský titul," vyjadril sa po svojom príchode do Austrálie Karol Kisel. Na prelome rokov sme mu zatelefonovali do Sydney. Po zaželaní pevného zdravia, športových úspechov a rodinnej pohody s najbližšími v novom roku, sme mohli debatovať na rôzne témy.

O FUTBALE

S príchodom nového roka máte o jeden dôvod navyše na oslavu.

"Je to tak. Darí sa nám veľmi dobre, takže ja som spokojný. Poskočili sme na 1. miesto a nový rok budeme oslavovať na čele tabuľky. Dúfam, že aj koniec sezóny."

Sezóna onedlho vyvrcholí, navyše v poslednom kole základnej časti privítate doma najväčšieho súpera z Melbourne.

"Hrá sa na 27 kôl a potom príde na rad play-off a my chceme vyhrať aj Grand Final. Koncom marca sa končí sezóna. Titul austrálskeho majstra získa ten, kto vyhrá Grand Final. Víťaz základenej časti postupuje do ázijskej Ligy majstrov. Samozrejme, poradie po 27. kole je dôležité aj pre play-off, kam postúpi prvých šesť mužstiev."

Nedarí sa však len mužstvu, ale podľa ohlasov aj vám osobne. Užívate si futbal?

"Dá sa to tak povedať. Gól som dal jeden. Mám však na svojom konte asistencie a niekoľko gólov som pre mužstvo pripravil. Hlavne ma hra vyslovene baví. Hráme pekný futbal a oproti vlaňajšku je to veľký rozdiel. Minulý rok Sydney ani nepostúpilo do play-off. Po príchode nového trénera a hráčov nastal obrat. Sme prví a spokojní. Futbal ma veľmi baví."

Je veľkou výhodou, že trénerom je Vítězslav Lavička?

"Určite. A výhoda nie je len pre mňa, ale i pre ostatných. Je to vynikajúci tréner a to je najdôležitejšie. Chlapcom to dalo veľmi veľa. Máme veľmi kvalitný realizačný tím, možno najlepší v Austrálii a je to aj vidieť.

Fanúšikovia?

"Na posledné zápasy prišlo okolo 12 000 divákov. Pred tým na začiatku sezóny prišlo aj 16- či 18-tisíc. Máme prekrásny štadión. Hoci jeho kapacita je 45 000 miest, tým, že sú fanúšikovia blízko pri ihrisku, vytvoria výbornú atmosféru. Ľudia sú žičliví, prajú mužstvu, aj keď sa nedarí. Pre futbalistu veľmi pozitívne."

Otec vravel, že mu až srdce zaplesalo, keď videl, ako sa vám darí a s akou ľahkosťou sa vám hrá.

"Videl krásny zápas, v ktorom sme vyhrali 4:1. Neskóroval som síce, ale fanúšikmi som bol vyhodnotený ako najlepší hráč zápasu. Bol som šťastný aj za otca, že tu bol a že ma videl v akcii."

Vraj standing ovation je na programe stále, keď vás pred koncom zápasu vystriedajú.

"Je to pravda (úsmev). Z tohto pohľadu to nie je zlé."

Budú sa fanúšikovia chodiť pozerať na Kisela aj v ďalšom ročníku?

"Zmluva na rok. Viac som ani nechcel. Predsa len je to diaľka od domova. Na konci sezóny sadneme s rodinou a uvidíme, či nám bolo tak fajn, že zvládneme ešte odlúčenie od blízkych. Samozrejme, záleží i na klube a trénerovi."

Klub nepodnikol nejaké kroky, aby ste ešte zostali?

"Zatiaľ nie, ale verím, že rozhovory ešte prídu. My sme sa už s funkcionármi pri podpise zmluvy dohodli, že ku koncu sezóny si spolu sadneme za stôl, aby sme vedeli, na čom sme. Zatiaľ ani ja sám neviem, či by som zostal, keby som dostal ponuku. Je tu nádherne, ale predsa len som preč deväť mesiacov."

O MAJSTROVSTVÁCH SVETA

Blížia sa majstrovstvá sveta v Juhoafrickej republike. Na ich bude po prvý raz štartovať Slovensko. Na šampionáte však nebude chýbať ani Austrália, ba ani Nový Zéland. Ako to berú protinožci?

"Náš postup medzi 32 mužstiev je obrovským úspechom. Niečo úžasné. Hlavne dúfam, že z toho bude niečo mať aj samotný slovenský futbal. Najmä čo sa týka zázemia a štadiónov. Možno u nás prevládajú myšlienky, že Austrália je futbalovo za nami, no štadióny a zázemie klubov je neporovnateľne lepšie. Preto je takéto porovnanie trochu divné... Postup na záverečný šampionát by mal pomôcť celému slovenskému futbalu. Myslím si, že sme mali obrovské šťastie pri žrebe. Verím, že to využijeme a postúpime zo skupiny. Každopádne to bude veľmi zaujímavé. Austrálčania to strašne prežívajú. Majú veľmi radi takéto veľké udalosti. Všetci sa ma pýtajú na majstrovstvá sveta, veľmi ich to zaujíma. Navyše jeden tím z Nového Zélandu hrá v austrálskej lige, takže veľa hráčov poznám. V našom tíme však nemám žiadneho hráča z krajiny našich súperov v skupine na MS."

O VIANOCIACH

Ako ste oslavovali Vianoce? Predsa len je to niečo iné pod jedličkou pri snehu a iné pri 30-stupňovom počasí...

"Samozrejme. Aj teraz som sa akurát vrátil z pláže. Bol som sa prebehnúť a vykúpať sa v mori. S manželkou aj s dcérkou to máme radi, takže si užívame pobyty na pláži. Vianoce sme samozrejme mali po našom - večer 24. decembra. Austrálčania si darčeky rozbaľujú ráno 25. decembra. My sme dodržiavali naše zvyky a nechýbal ani zemiakový šalát s rybou. Hlavne sme boli šťastní, že sme spolu. Dokonca sa mi podarilo zohnať živý stromček, ktorý nám rozvoniava po dome. Mám tu teda zaujímavú idylku. V izbe máme stromček a vedľa neho vidieť palmu, ktorá nám rastie vonku pred oknom a do toho všetkého máme krásny výhľad na more. Pre nás je to veľký zážitok."

Boli ste dobrý celý rok? Priniesol vám niečo Ježiško?

"Niečo sa pod stromčekom našlo aj pre mňa, takže asi áno. Pochopiteľne, najväčšiu radosť mala 2,5-ročná dcérka Carmen."

V slovenských televíziách sa objavili obrazové materiály z najznámejšej sydneyskej pláže Bondi, kde turisti pobehovali v plavkách a s typickou červenou vianočnou čiapkou. Vás sme tam nezahliadli...

"(smiech) To veru nie. My bývame v inej časti, konkurenčnej Bondi Beach, ktorá je na východe. My sme pri severných plážach. Tým, že je tu teplo, atmosféra vianočných sviatkov je odlišná, no ľudia sa tu tak isto stretávajú a sú spolu ako aj u nás."

O VOĽNOM ČASE

Ako trávite voľné chvíle?

"Bývame hneď pri pláži. Z našej strany vidieť asi na 30 severných pláží. Môžeme ich teda striedať donekonečna. Je to nádhera. Dáte si doma kávu a môžete ísť na pláž. Najviac sa to páči Carmen, je tu šťastná a celá rodinka si užívame čas na pláži."

Len plávate, alebo aj surfujete?

"Ešte som neskúšal surfovať. Mal som futbalové povinnosti, takže nebola šanca. Možno tento týždeň to vyjde a vyskúšam si surfovanie. Pred poslednou fázou ligy máme voľno, tak využijem tento čas. Možno vyrazím na surf práve po Novom roku.

Surfovanie a austrálske brehy sa aspoň v našich končinách spájajú s napadnutím žraloka. Už ste mali nejakú skúsenosť s týmto morským predátorom alebo našťastie ešte nie?

"Je tu veľa prípadov napadnutí žralokom. To je pravda. Vždy sa niečo pritrafí. Skúsenosť so žralokom mám akurát z podvodného sveta, kde sme sa boli pozrieť. Tam sme si so žralokom navzájom pozerali do očí. Raz som bežal po pláži a chcel som skočiť do vody a boli tam... Dvaja brázdili hladinu, radšej som teda nešiel. Stávajú sa teda rôzne prípady, ale zasa to nie je tak, že sa ľudia boja skočiť do vody. Vždy je vyznačené, kde sa môže plávať. Ak to ľudia dodržiavajú, tak sa im nič nemôže stať. Vlani sa však udiala nepríjemná udalosť na Bondi Beach. Vylúčiť sa to teda nedá, ale je to len malá pravdepodobnosť. Skôr je väčšie riziko pri surferoch. Majú na sebe čierne neoprény a žralok si ich ľahko pomýli s nejakou korisťou."

Ani ste nezachraňovali veľryby, ktoré každoročne zablúdia do plytkých pobrežných vôd?

"Nezachraňoval, no pozerali sme na nich rovno z obývačky. V týchto miestach dosť migrujú a dvakrát sa tu zastavili trochu vyšantiť, tak nám tu skákali pod oknami. Je to nádhera, niečo neuveriteľné."

Akú máte skúsenosť s klokanmi? Vedeli v klube, že ste predtým pôsobili v pražskom klube, ktorý má práve austrálsky symbol v logu?

"S klokanmi mám skúsenosť len v zoo alebo Wildlife World. O klokanovi z Bohemky nevedeli, ale vravel som im o tom... Najprv na mňa neveriacky pozerali, potom sa na tom dobre smiali."

ZAUJALO NÁS

Austrália - dobrý život

Podľa výročnej správy inštitútu Economist Intelligence Unit je dejisko blížiacich sa zimných olympijských hier - Vancouver - mestom, kde sa najlepšie žije. Vyhral v konkurencii 126 miest. Zaujímavosťou je, že v prvej sedmičke boli až štyri austrálske mestá - 2. Melbourne, 5. Perth, 6. Adelaide, 7. Sydney. Medzi nich sa vklinili na 3. mieste Viedeň a na 4. mieste Ženeva. Mimochodom, najhoršími mestami na život sú alžírske mesto Alžír a Port Moresby (Papua-Nová Guinea).

Je to naozaj pravda? Žije sa na najmenšom kontinente najlepšie? Čomu to pripisujete? "Ja by som dal Sydney na prvé miesto... (úsmev). Je tu fantastický život. O poznanie je ľahší. Je to aj príjemným počasím a aj možnosťami. Všetko tu funguje tak, ako má - služby, infraštruktúra. Samozrejme, aj tu sa nájdu chyby, ale ľudia sú usmievavejší. Keď si to človek dobre zariadi, tak sa tu má fakt krásne. Je to nádhera. Mesto je úchvatné, po ceste sa dá kochať čímkoľvek. Ťažko o tom rozprávať, to treba zažiť. Navyše životný štýl z pohľadu rodiny je pohodlný, nič tu nechýba. Každý si tu nájde všetko, čo potrebuje. Sme tu veľmi spokojní a je to pre nás obrovská pozitívna skúsenosť."

Veľkolepý ohňostroj oželel

Sydney je každoročne prvou metropolou sveta, kde milióny ľudí oslavujú rozlúčku so starým a príchod nového roka. Vrcholom oslavy je polnočný ohňostroj. Tentoraz trval 12 minút a bolo naň zvedavých 1,5 milióna obyvateľov. Len pre zaujímavosť, najväčšie a najstaršie austrálske mesto a metropola Nového Južného Walesu má okolo 4,5 milióna obyvateľov. Celú šou na Harbour Bridge a pri budove Opery sleduje pri televíznych obrazovkách miliarda ľudí.

Vďaka 10-hodinovému posunu tak bol Karol Kisel jedným z prvých Slovákov, ktorý oslavoval príchod roku 2010. Boli ste pri Harbour Bridge, s ktorým sa spájajú každoročne najveľkolepejšie ohňostroje? "Nie. Kvôli našej malej sme zostali doma. Predsa len ešte nemôže tak ponocovať, no nejaké ohňostroje uvidíme. Ten v Sydney je ozaj nádherný a veľkolepý. Už niekoľko dní nato bola v meste obrovská reklama. Každoročne pritiahne vyše milióna ľudí. Všetci sa na to chystajú. Okolo prístavu bolo plno lodí. Z nášho pohľadu je tam až príliš veľa ľudí a to my nemusíme, preto sme zostali doma. Určite však ohňostroj budeme sledovať, ale nie osobne priamo na mieste. Smiali sme sa, že ráno, keď vstaneme, môžeme vďaka desaťhodinovému časovému posunu s našimi opäť oslavovať príchod nového roka... Je to celkom zaujímavý pocit oslavovať v predstihu príchod nového roka, než sme na to zvyknutí z domu. Určité skúsenosti s tým však máme, lebo párkrát sme už boli na dovolenke, kde bol párhodinový posun, no nikdy nie 10-hodinový. To je veľký rozdiel," dodal Karol Kisel.

Povedali o Kiselovi

"Mohol by mať na celkové dianie v A-League rovnako pozitívny vplyv ako útočník Robbie Fowler. Myslím si, že na trávniku bude určite jedným z ťahákov našej najvyššej súťaže. Mimo ihriska možno jeho vplyv nebude až taký markantný ako napríklad v prípade Dwighta Yorka, no z futbalového hľadiska sa fanúšikovia rozhodne majú na čo tešiť. Z toho, čo sme doteraz mali možnosť vidieť, je jasné, že je to výborný futbalista. Už sa teší na novú sezónu. Austrália sa mu veľmi páči, na budúci týždeň sem príde za ním aj jeho rodina. Verím, že všetci sa tu budú cítiť dobre, pretože rodinná pohoda je pre futbalistu veľmi dôležitá."

Steve Corica, kapitán FC Sydney

"Karol odvádza naozaj veľmi dobré služby. Som rád, že sa nám ho podarilo angažovať. Pravidelne nastupuje v stredovej formácii, odvádza poctivú prácu a ja som s ním veľmi spokojný. Rovnako ako s mojím kolegom asistentom Michalom Zachom."

Vítězslav Lavička, tréner FC Sydney (Kisela viedol aj v Sparte Praha a v Liberci)

"Pred vyše dvoma týždňami som u Karola strávil mesiac. Mal som možnosť vidieť ho v niektorých zápasoch a bol som nadšený z jeho hry. Mal neuveriteľne ľahké nohy, odohral výborné zápasy. Akoby z neho odpadol ten tlak a ťarcha, ktorú ma na pleciach v Sparte. Až mi srdce plesalo. Nádhera, ako hral."

Karol Kisel st., otec

York mu priniesol šťastie, Fowlera neustrážili

Doterajšou najväčšou hviezdou FC Sydney bol bývalý hráč Aston Villy, Manchesteru United či Blackburnu Dwight Yorke. Reprezentant Trinidadu a Tobaga pôsobil v tomto klube v rokoch 2005/06. Do Sydney sa vrátil v polovičke októbra, aby predstavil svoju autobiografiu. Pri tejto príležitosti bol aj čestným hosťom na zápase 12. kola, keď FC Sydney hostil Brisbane. Karol Kisel v tomto stretnutí zaznamenal doteraz svoj jediný austrálsky gól, ktorý bo nakoniec víťazný. Yorke teda priniesol Slovákovi šťastie. Mohol by aj častejšie zavítať na štadión v Sydney.

Azda najväčšou súčasnou zahraničnou hviezdou Hyundai A-League je bývalý anglický reprezentant Robbie Fowler. Donedávna útočník FC Liverpool sa dohodol na dvojročnej zmluve s nováčikom North Queensland Fury (v minulej sezóne štartovalo 8 tímov, teraz súťaž rozšírili na desať). Karol proti Fowlerovi nastúpil v tejto sezóne vo všetkých troch zápasoch. Sydney vyhralo na ihrisku súpera 3:2, doma prehralo 0:1 a zvíťazilo 4:1. V prvých dvoch zápasoch strelil po jednom góle práve Fowler.

Karol Kisel

Narodený: 15. marca 1977

Miesto: Košice

Stav: ženatý, manželka Lucie, 2,5-ročná dcérka Carmen

Post: stredopoliar

Kariéra:

1996-1998 Lokomotíva Košice 53 5

1998-2000 Ozeta Dukla Trenčín 35 3

2000-2003 Bohemians Praha 83 11

2003-2005 Slovan Liberec 55 8

2005-2008 Sparta Praha 75 12

2009 Sydney FC 19 1

Reprezentácia: 25 zápasov, 1 gól.

FC SYDNEY


Klub FC Sydney bol založený v roku 2004. Spolumajiteľmi sú Rus David Traktovenko a Austrálčan Paul Ramsay. Mužstvo hráva svoje domáce stretnutia na mestskom štadióne v Sydney s kapacitou 45 500 divákov. V sezóne 2008/09 sa "belasí", ako znie prezývka tohto tímu, umiestnili na 5. priečke (majstrom bol FC Melborne Victory). Najväčším úspechom bol majstrovský titul v sezóne 2005/06. Na lavičke vtedy sedel známy Nemec Pierre Littbarski. Inak, ani ostatné mená trénerov nie sú futbalovému fanúšikovi neznáme - Angličan Terry Butcher či Austrálčania Branko Culina a John Kosmina. Piatym kormidelníkom v priebehu piatich rokov je súčasný lodivod Vítězslav Lavička. Dvojnásobného držiteľa ocenenia Najlepší tréner v ČR si vybral jeden z majiteľov klubu, ruský podnikateľ David Traktovenko.

Aktuálna tabuľka

1. Sydney FC 21 12 2 7 27:8 38

2. Melbourne Victory 20 10 5 5 31:24 35

3. Gold Coast United 20 10 3 7 32:30 33

4. Newcastle Jets 20 8 4 8 25:31 28

5. Perth Glory 20 7 5 8 26:22 26

6. Brisbane Roar 21 7 5 9 29:32 26

7. Central Coast Mariners 20 6 6 8 25:18 24

8. North Queensland Fury 21 6 6 9 23:37 24

9. Wellington Phoenix 19 4 10 5 24:22 22

10. Adelaide United 20 5 6 9 16:24 21

Najčítanejšie na Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Poznáte najbohatšie firmy sveta? Podiel v nich majú aj Slováci
 2. Dokážu benzínové fukáre odolať výzve akumulátorových?
 3. Pôžička bez úrokov a poplatkov? Áno, existuje
 4. Príjem vs. dôchodok. Realita, na ktorú sa treba pripraviť
 5. Magazín SME Ženy už v predaji
 6. Nové Porsche Panamera spája nespojiteľné
 7. Tradičná plodina zo Slovenska mizne. Čo sa deje so zemiakmi?
 8. UNIQA preberá dôchodkové fondy AXA, pre klientov sa nič nemení
 9. Pandémia urýchlila štart online duálneho vzdelávania
 10. Aplikácia na likvidáciu škody. Bez obhliadky a bez faktúry.
 1. Magazín SME Ženy už v predaji
 2. SPS ukončí rok miliónovými investíciami
 3. Dokážu benzínové fukáre odolať výzve akumulátorových?
 4. Trh s elektromobilmi stagnuje. Kríza by mu mohla pomôcť
 5. Fakulta drží tempo so súčasnými i budúcimi trendmi
 6. Poznáte najbohatšie firmy sveta? Podiel v nich majú aj Slováci
 7. Nové Porsche Panamera spája nespojiteľné
 8. UNIQA preberá dôchodkové fondy AXA, pre klientov sa nič nemení
 9. Pandémia urýchlila štart online duálneho vzdelávania
 10. Tradičná plodina zo Slovenska mizne. Čo sa deje so zemiakmi?
 1. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 35 841
 2. Ako začínali šéfovia digitálnych firiem? Vplyv malo už detstvo 24 111
 3. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh 19 293
 4. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí 17 260
 5. Pohoda v domácnosti sa odvíja od jednej veci. Neuveríte, od akej 16 672
 6. Príjem vs. dôchodok. Realita, na ktorú sa treba pripraviť 13 610
 7. ARÓNIA a RAKYTNÍK - podporí tvoju imunitu v boji s vírusmi 12 309
 8. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 11 331
 9. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY 11 300
 10. Tradičná plodina zo Slovenska mizne. Čo sa deje so zemiakmi? 10 773
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Chaos, rady a málo miest. Košickí starostovia sa obávajú fiaska

Mali šesť dní na prípravu testovania: Dali sme bokom zdravý rozum.

Starostovia robia napriek kritike k okolnostiam všetko pre to, aby testovanie zvládli.
Lokalita Lapanč medzi Veľkým Šarišom a Prešovom. V diaľke vidieť stavbu R4 i Šarišský hrad.
Priechod pre chodcov na Levočskej ulici bude zmodernizovaný.

Od trinásťročnej vypýtal intímnu fotku, odsúdili ho za detskú pornografiu

Košičan dostal podmienku a zákaz kontaktu s maloletými.

Ilustračné.
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Žilinská nemocnica varuje pred režimom vojnovej medicíny

Bojnická nemocnica už nevie vyčleniť ďalšie lôžka pre pacientov s Covidom

Väčšina nemocníc má dostatok lôžok. Avšak hlavne tým na severe Slovenska začínajú akútne chýbať zdravotníci.
Dobré ráno

Dobré ráno: V Poľsku sú ľudia už týždeň v uliciach, zúri tam kultúrna vojna

Do protestov sa zapájajú desaťtisíce ľudí.

Podcast Dobré Ráno.

Fico žije v atmosfére strachu, jeho ľudia končia v putách

Šéf Smeru sa zastal viacerých zadržaných.

Predseda Smeru Robert Fico.
Komentár šéfredaktorky Beaty Balogovej

Trump patrí do múzea

Trump bol nesmiernou inšpiráciou pre všetkých populistov, ale aj autokratov.

Beata Balogová, šefredaktorka denníka SME

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop