Názory, že ratingové agentúry treba (po kríze, na ktorej nesú medvedí podiel) brať rovnako vážne ako napr. klimatológov, majú tú chybu, že keď vám znížia známku, vyjde to draho. Ratingy, ktoré Standard&Poor´s, Moody´s či Fitch inštitúciám a štátom udeľujú, sú totiž akousi orientačnou tabuľou pre investorov o tom, že asi aké riziko podstupujú, keď vám dajú pôžičku. Niežeby iné tabule neboli k dispozícii, ale rating je čosi ako certifikát solídnosti (solventnosti), alebo naopak, nesolídnosti (nesolventnosti) firmy. Alebo ŠTÁTU, všakáno.
To je dôležitý úvod k zvodke agentúry Moody´s, ktorá hovorí, že "rating Slovenska nie je zatiaľ prehlbovaním deficitu ohrozený", pretože schopnosť krajiny splácať dlhy zostáva "veľmi vysoká". No a??, chcelo by sa hneď zvolať... To niekto pochybuje, že Fico si ešte dokáže požičiavať? Druhý kontext však je, že región sa opäť chveje. Po prepadoch kurzov zlotého, forintu i koruny to potvrdili aj od Standard&Poor´s, ktorí Čechom práve pohrozili znížením ratingu. (Po schválení rozpočtu, kde sa českým populistom podarilo k programovanému deficitu 163 miliárd Kč pricapiť ďalších 12 miliárd.) No a? Pýtate sa ešte raz. Veď my máme euro, aj ujo Fico (a to je nejaká autorita!) povedali, že sme ho "prijali v najlepšom momente, chytili sme posledný vlak". Tak.
Nástojčivá otázka, na samom sklonku "nultých rokov", však znie, že do akej stanice ten vlak smeruje. (Do Čeľjabinska, ale to nechajme tak.) Pod takým tlakom, ako dnes, euro za osem rokov svojej (fyzickej) existencie nebolo a problém je, že v najbližších časoch sa napätie bude nie zmierňovať, ale stupňovať priamo úmerne počtu krajín, ktoré sa budú pozerať do tváre bankrotov tak, ako momentálne Grécko. Keby ste totiž náhodou nevedeli, ide o prvú krajinu s eurom, ktorej agentúrni strážcovia finančných mravov znížili rating na "B" stupeň. A správnu odpoveď, či si budú Gréci schopní v roku 2010 požičať na trhoch ďalších 30 miliárd eur, ktoré potrebujú na splácanie starých dlhov, netušia v tejto chvíli ani Zeus s Pallas Aténou. Ak schopní nebudú a "riešením" bude nejaký protektorát ECB, resp. MMF a EÚ spoločne, naštartuje sa masívny špekulatívny útok či proti rizikovým regiónom ako takým, alebo selektívne slabým miestam eurozóny. (Na čele bude Soros, v druhej ruke mávajúci s návrhom na reguláciu finančných trhov. Hehehehe.)
Toto je scenár skôr viac ako menej pravdepodobný. Bude alebo nebude medzi vybranými cieľmi Slovensko?? Môžete si staviť. Áčkový rating od Moody´s nám bude v tej chvíli platný presne toľko, čo šortky Eskymákovi. Je možné, že rating Slovenska u Moody´s naozaj ohrozený nie je. To, čo ohrozené definitívne je, sú po rozpočtoch 2009 a 2010 slovenské verejné financie, ktoré paniku v eurozóne neustoja. V dlhovej špirále, ktorá sa veľmi podobá českej fiškálnej diere (len ju nevieme pod Tatrami popísať), nie je "vysoká schopnosť" Slovenska splácať záväzky spochybnená len "zhoršovaním pozície vlády", ale práveže aj výskytom iných bankrotárov v eurozóne (regióne). Na toto by mali v Moody´s pamätať, keď píšu prognózy. Dodávať argumenty pred voľbami v prospech vládnej kleptokracie je trápne samo osebe, avšak ešte keď sú aj falošné, tak obava, že z roka 2008 sa nepoučili, vyrastá na skalu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.