No. Po správe zo summitu v Bruseli, že únia našla (približne) 7 miliárd eur na pomoc rozvojovým štátom, by mali všetci priatelia globálnej akcie proti klíme tancovať kazačok. Veď, ako hlásili agentúry, len dohodou "si únia zachráni tvár". Malá nezrovnalosť je akurát v tej sume. Totiž pred mesiacom, keď na mimoriadnom summite "konkrétny mechanizmus pomoci" nenašli a za zásadný pokrok vyhlásili, že "existuje zvýšená ochota sa vzájomne počúvať", tak povetrím lietali sumy rádovo o nulu, či dokonca dve, vyššie. ("EK predpokladá, že bohatšia časť sveta bude musieť najchudobnejším prispieť zhruba 100 miliardami eur ročne"). Takže čo za novinku je tých sedem? Nič. Európska únia sa rozhodla povzbudiť dohodu tým, že ešte k predchádzajúcemu protokolu z Kjóta pricapí akýsi príspevok... Aby sa rozvojovým krajinám lepšie trávili návrhy, čo unikajú tak hore-dole medzi rečou z predsedníctva.
Gigantický finančný rozmer Kodane by sme mali všetci vidieť."
Dnes už budú dorážať do Kodane štátne hlavy, čím sa akože svetu ukazuje, že existuje veľká vôľa po dohode. A "niečo" proste musí byť... Fakt je ten, že mimo politikov Európskej únie (aj to zďaleka nie všetkých) a azda Obamu, ktorí prijali klimatickú zmenu za svoj nový, moderný svetonázor, (takmer) všetci ostatní vnímajú globálne otepľovanie buď ako príležitosť na vynikajúci biznis a vydieranie bohatších, alebo naopak, čoby zákernú pascu, ako okradnúť ten-ktorý národ a pripraviť ho o percentá ekonomického rastu. Za (mediálnou) fasádou vznešených hesiel, napr. "dva týždne na záchranu sveta" či "posledná najlepšia šanca" (a pod.) a bubnovania aktivistov sa v Kodani rieši najväčší transfer peňazí v dejinách ľudstva. Posúvať sa majú stovky miliárd a biliónov USD-eur krížom-krážom po zemeguli, a to z titulu "uhlíkovej revolúcie", ku ktorej sa má dospieť prekonfigurovaním energetického režimu na zemi.
Nezávisle na pozícii, či v globálne otepľovanie a "významný vplyv človeka" naň veríme, alebo nie, gigantický finančný rozmer Kodane by sme mali všetci jasne vidieť. Problém uhlíka v ovzduší a jeho dôsledkov je legitímny. Takisto vplyv znečistenia ľudskou činnosťou je poctivé akceptovať, ak to nevieme vylúčiť. (A to nevieme, aj keby sa Klaus na hlavu postavil.) Pre jasnú väčšinu účastníkov však Kodaň nie je nič iné, než hra, v ktorej sa dá obrovský mešec vyhrať alebo prehrať. To je hlavná priorita, z ktorej vychádzajú pozície štátov, nie to, že musíme spomaliť otepľovanie pod 2 stupne Celzia... Alebo si niekto myslí, že Fica, ktorý je Európan a prichádza podporiť európske stanoviská, vzrušuje otázka otepľovania??? Že sa tým už niekedy zaoberal predtým, než dostal pod nos vyčíslenie nákladov pre Slovensko?? Ťažko sa tomu verí, ale väčšina zo 192 krajín, čo sú prítomné v Kodani, má horší korupčný index ako Slovensko. Veru tak. Koľko z tých obrovských transferov, ktoré by niekto rád roztočil, neskončí na rodinných, firemných, klanových a straníckych účtoch??
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.