"Život pre mňa nemá zmysel. Všetkým som len na obtiaž. Som na nič. Nikto ma nemá rád." V týchto dňoch tieto myšlienky napadajú ľudí pomerne často. Nárast depresívnych nálad pred príchodom zimy potvrdzujú i klinickí psychológovia a psychiatri, ktorí uvádzajú, že im do ambulancií prichádza o približne dvadsať percent klientov viac ako počas ostatných ročných období.
"Depresia je psychická porucha, pre ktorú je typický sezónny výskyt – vyskytuje sa častejšie na jar a na jeseň. Zatiaľ ešte nie je možné jednozačne vysvetliť príčinu takéhoto nárastu depresií na jar a jeseň," vysvetľuje prednostka prvej psychiatrickej kliniky v košickej Fakultnej nemocnici L. Pasteura Eva Pálová.
Jednou z teórií, s ktorou lekári ľudských duší pracujú, hovorí, že na človeka vplýva nedostatok svetla a sychravé počasie. Svoju úlohu však môže zohrať i predvianočné obdobie, predovšetkým u ľudí, ktorí sú osamelí a viac vnímajú absenciu blízkych.
Komplikácie
Dr. Pálová upozorňuje, že depresie môžu spôsobiť vážne komplikácie v živote človeka. "Pacient s depresiou často nevidí zmysel svojho života, čo sa môže odraziť v negatívnom bilancovaní života a v určitých prípadoch môže vyústiť až do samovražedných sklonov. Takmer tri štvrtiny majú počas depresie problém s bežným fungovaním a takmer tretina z nich sa veľmi ťažko aj po liečbe vracia späť do normálneho života."
Človek s depresiou nie je len ten, čo sedí doma, je smutný a stále plače. Podľa odborníčky je toto veľmi častá skreslená predstava o tejto psychickej poruche. Príznaky sa môžu prejavovať aj v miernejšej forme.
"Pacient nie je spoľahlivý, zle spáva, budí sa nad ránom a potom už nevie zaspať, neprejavuje iniciatívu, odmieta chodiť von a stretávať sa so známymi, často má rôzne bolesti – hlavy, chrbtice, pomerne časté sú bolesti na hrudníku ( pacienti sa často obávajú srdcového infarktu), je znížená chuť do jedla, často pacient „bez príčiny" schudne aj niekoľko kíl. Ak má niekto viac z týchto symptómov a trvajú viac ako dva týždne, treba problém konzultovať s odborníkom."
Vyrieši to noc bez spánku ?
Miernym depresiám možno predchádzať aj aktívnym pohybom aspoň raz či dva razy týždenne. Vhodné je na každý deň si naplánovať program a dodržať ho. "Ak sa aj človek necíti dobre, nemôže zo svojich aktivít vypadnúť."
Poruchu spánku pri depresiách je možné skúsiť upraviť aj tzv. spánkovou depriváciou, počas ktorej sa človek musí udržať v bdelom stave jednu noc a ďalší deň vydržať bez „dospávania". Telo si potom často spánok „vyžiada samo". Platí však, že závažnejšie formy depresií už patria do rúk odborníkov, nakoľko v súčasnosti už existujú účinné možnosti liečby tejto poruchy.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.