Korzár logo Korzár

Pátranie po hradoch: Podhoroď

V Podhorodi existoval v stredoveku menší kamenný hrad. Svedčia o ňom nielen zvyšky architektúry či písomne pramene, ale aj jeho tradícia uchovaná v súčasnej rusínskej podobe názvu obce.

Hrad Podhoroď. 1.zvyšok muriva paláca, 2. celkový pohľad od JV,  3. interiér veže, 4. chodba vo veži.Hrad Podhoroď. 1.zvyšok muriva paláca, 2. celkový pohľad od JV, 3. interiér veže, 4. chodba vo veži. (Zdroj: ds)

V intraviláne tejto obce existoval v stredoveku menší kamenný hrad. Svedčia o ňom nielen zvyšky architektúry či písomne pramene, ale aj jeho tradícia uchovaná v súčasnej rusínskej podobe názvu obce. Dané pomenovanie platí však až od roku 1945 a prešiel dlhým vývojom, od Várallya (1773), cez Podhraza (1786), Podhradce či Pudhorodje (1808) až po Podhradie/Podhorodie (1920), resp. Tibaváralja (1939-45).

Fortifikácia bola situovaná v jedinečnej polohe, v podstate najvýhodnejšej v širokom okolí. Ide o lokalitu s názvom Hrad (403 m. n. m.), ktorá sa rozprestiera na strmom vápencovom brale, severovýchodne od obce, v jej tesnej blízkosti. Je to posledné miesto na území SR, kde na povrch vystupujú odolné vápencové bloky, ktoré v zarovnanom teréne vytvárajú unikátne a s okolím kontrastné miesta.

Bradlo nad Podhoroďou je východným ukončením bradlového pásma. Leží v geomorfologickom celku Vihorlat, v jeho východnej časti. Skalné, miestami až kolmé svahy hradného vrchu so značným prevýšením voči okolitému terénu tvoria prirodzenú obranu vrcholu, ktorý bol ešte dosť zarovnaný. Umiestnenie hradu v tejto polohe bolo preto z hľadiska obrany veľmi výhodné, avšak rozmery vrcholovej plošiny neumožňovali výstavbu väčšieho objektu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Historicko-stavebný vývoj

Prvá písomná zmienka o objekte pochádza z r. 1337, keď sa hrad nazvaný podľa blízkej starej osady Tibava (castrum Tybauara) uvádza už ako zbúraný (castro deserto). To jednoznačne svedčí o jeho staršom pôvode. Vybudovaný mohol byť najskôr po tatárskom vpáde, teda po polovici 13. storočia, ako opevnené šľachtické sídlo a zároveň ako strážna pevnosť tejto oblasti (krajinskej cesty spájajúcej Zemplín s Uhom). Najbližšia fortifikácia sa totiž vtedy nachádzala až na opačnom konci Vihorlatu, nad obcou Vinné. Z typologickej stránky je možné zaradiť vznik hradu (s mohutnou valcovou čelnou vežou s nadväzujúcim murivom plášťa hradu) na koniec 13. stor. Podobne ako analogický objekt, hrad nad Obišovcami. Iniciátormi výstavby mohli byť šľachtici z Michaloviec, vlastniaci dané územie od konca 13.stor.

Objekt prešiel zrejme len jednou stavebnou fázou a po poškodení v prvej polovici 14. stor. už pravdepodobne obnovovaný nebol. Dôvodom mohli byť už spomínané malé rozmery vrcholovej plošiny, neumožňujúce výstavbu väčšej fortifikácie. Hrad bol poškodený asi v rámci bojov kráľa Karola Róberta s abovskými a zemplínskymi šľachticmi v prvých desaťročiach 14. stor. O jeho funkčnom využití do 14. stor. svedčia aj nálezy z lokality, keď objavená keramika bola datovaná na 13. - 14.stor. (M. Slivka, 1981). Obec uchovávajúca tradíciu prítomnosti hradu sa prvýkrát v archívnych materiáloch uvádza až r. 1404 ako Varalya, teda Podhradie. No r. 1418 sa spomína opäť hrad Tibava (castrum Tyba), čo sa však vzťahuje na modernejší hrad, ležiaci 4 km južnejšie. Dodnes sa jeho zvyšky nachádzajú v katastri Choňkoviec.

Podobu a rozmery hradu determinovala vrcholová plošina. Fortifikácia tak mala oválno-elipsoidnú dispozíciu a rozmery 40 x 15 m. Stavba pozostávala z mohutnej valcovej veže, ku ktorej bol pristavaný palác s pôdorysom v tvare lichobežníka, pričom jeho južný múr bol tvorený už obvodovým opevnením. Obvodové hradby oválneho tvaru vytvárali vo vnútri malé nádvorie. Veža v juhovýchodnej časti plošiny mala priemer 11 m a hrúbku múrov až 4 m. V prízemí bola krytá valenou klenbou, vyššie asi len trámovým stropom. Palác mal rozmery 9 x 7 m a múry už tenšie, len 2 m. Múry obvodového opevnenia boli opäť silnejšie, až do 3 m. Vstup do objektu bol z východu, prístupová cesta viedla z juhu. Valové opevnenie kvôli skalným zrázom potrebné nebolo.

SkryťVypnúť reklamu

Dnešný stav lokality

Keďže hrad zanikol pomerne skoro, zostali z neho len skromné zvyšky architektúry. V základoch sa na lokalite objavujú zvyšky múrov paláca i obvodového opevnenia a kompaktnejšie murivo prízemia veže aj s nábehmi klenby a pozostatkom pravouhlej chodby pre schodisko. Najlepšie zachovaná je práve mohutná veža, na základe ktorej zvyškov je možné zistiť jej presnú podobu. Niektoré fragmenty múrov hradu sa dochovali až do výšky 2 metrov.

Najčítanejšie na Korzár

Komerčné články

  1. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  2. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  3. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  4. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  5. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  6. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  7. Kam smerujú peniaze bohatých?
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  7. Kam smerujú peniaze bohatých?
  8. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 7 610
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 7 111
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 127
  4. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 4 256
  5. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji 4 242
  6. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 2 885
  7. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 2 711
  8. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas? 2 602
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu