Je to vysoký strom. Kmeň je v širokej korune rozkonárený. Mladá borka je biela, staršia borka je popolavosivá, rozpraskaná, púčiky a mladé konáriky sú bielo plstnaté.
Listy sú striedavé, listové stopky sú dlhé, čepele sú vajcovité, s 3-5 tupými lalokmi, na líci sú holé, na rube sú bielo plstnaté. Na výhonkoch sú listy hlboko laločnaté. Kvitne pred rozvinutím listov. Je to dvojdomá drevina. Jahňady sú previsnuté, podporné listene sú zubaté alebo strapkaté, v samčích (dlhších) jahňadách je v kvetoch vysoký počet tyčiniek, semenníky sú zložené z 2 plodolistov. Plodom je tobolka. Semená majú biele lietacie zariadenie.
Rastie v lužných lesoch. Vyžaduje vlhké, striedavo mokré, výživné, zásadité, voľné, piesočnato-hlinité i kamenité pôdy. Je to vetrosnubná rastlina.
Ako liečivá rastlina sa zbierajú topoľové listové pupene. Droga obsahuje silicu, živicu, triesloviny, fenolový glykozid salicín a populín, flavónové glykozidy (napr. chryzín), v kôre sú triesloviny, horčina a glykozid populín. Droga znižuje obsah močoviny v krvi a je močopudná, užíva sa zápar z kôry, ten sa užíva aj na dezinfekciu močových ciest, pri zápaloch močového mechúra, pri kĺbovom reumatizme ako expektorans. Z čerstvých pupeňov sa pripravuje aj masť, užívaná na kožné vyrážky, pri hemoroidoch, na spáleniny, pri dne a reumatizme. Zápar z pupeňov slúži ako kôra, ale aj ako adstringens a dermatologikum.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.