SPIŠSKÁ NOVÁ VES. Marek Hrebeňár, ktorý má 35 rokov, sa začal parašutizmu venovať už ako pätnásťročný. S úsmevom spomína na to, ako rodičia museli svojím podpisom prejaviť súhlas, aby ich syn v takomto mladom veku mohol pestovať nebezpečný šport. Dnes ostal verný padáku už len sám z pôvodnej partie mladých.
Šport pre bohatých
Zoskoky padákom vzbudzujú u laikov oprávnený strach. Marek hovorí, že blázon je ten, kto nepociťuje trému či pocit zodpovednosti pred zoskokom. Na druhej strane pocit byť blízko neba je vraj drogou. "Človek potom robí všetko pre to, aby sa opäť dostal hore," hovorí novoveský parašutista. Marek na rovinu priznáva, že parašutizmus je šport pre bohatých. Napriek tomu, že pôsobí aj ako inštruktor, je závislý od sponzorov.
"Parašutizmus, to nie sú iba samotné zoskoky. Treba trénovať kondíciu. Zvlášť vo veku, keď som začínal, ešte nie je fyzická sila taká, aká by mala byť. Športy, ktoré treba pestovať popri parašutizme, sú napríklad beh, plávanie, futbal, basketbal...," vymenúva Marek.
Dnes sa Marek venuje skupinovej akrobacii, aj preto sa zúčastnil slovenských pokusov o tvorbu obrazcov vo vzduchu. Ten posledný sa konal v októbri v tomto roku v Spišskej Novej Vsi. Slovenským parašutistom sa však pokus o rekord nepodaril.
Skočiť, to chce odvahu
Marek pôsobí ako inštruktor, okrem iného sa venuje aj zoskokom so záznamovou technikou. Ako hovorí, o tento adrenalínový šport majú záujem mladí ľudia a tí, ktorí sú v produktívnom veku, ale nájdu sa vraj aj starší záujemcovia. "Bohužiaľ, sú aj takí, ktorí absolvujú celú prípravu, ale keď dôjde k samotnému zoskoku, nenájdu v sebe dostatok odvahy," hovorí Marek.
Dochvíľny na minútu
"V prvom rade zodpovednosť," odpovedá Marek na otázku, čo mu tento šport dáva. V súkromí je dochvíľny presne na minútu, o čom svedčilo aj naše stretnutie. Pri parašutizme treba mať premyslený každý ťah, vo výške si treba zachovať chladnú hlavu. Marek si tieto úkony nevdojak osvojil aj v bežnom živote.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.