ie je, ak popritom stále vyzerá šik. Príliš veľký tlak však niekedy môže byť neudržateľný. O tom, aké hrozby číhajú na nežnejšiu polovicu ľudstva, sme sa porozprávali s profesorom psychiatrie na 3. lekárskej fakulte Karlovej univerzity v Prahe a na Lekárskej fakulte UPJŠ v Košiciach Cyrilom Höschlom, ktorý práve prednášal košickým medikom.
Moderná žena to má v súčasnosti ťažké. Ak by ste si ju chceli predstaviť spolu so všetkými jej úlohami, pravdepodobne by jej obrázok vyzeral nasledovne: jednou nohou by čičíkala dieťa v kočíku, druhou by umývala handrou dlážku, jednou rukou by vybavovala pracovné maily a druhou by miešala manželovi večeru. Vlasy by jej zdobili natáčky a tvár by zakrývala spevňujúca maska.
Našťastie, tento hrôzostrašný model nie je úplne pravdivý, ale zato ako hyperbola na všetky ženské povinnosti výstižný. Aj menej práce môže žene navodiť psychické problémy, ku ktorým je náchylnejšia ako muži. Podľa profesora tento problém netrápi len Slovenky, ale je rovnaký všade vo svete. Súvisí s rozdielnym postavením muža a ženy v spoločnosti.
Byť ženou je náročné
"Úloha ženy a nároky na ňu v rodine a v zamestnaní sú odlišné od úlohy muža. Je to jednak kvôli tradíciám a aj kvôli rozdielnym biologickým a psychologickým rolám. V psychiatrii sa to prejavuje tak, že u niektorých ochorení je počet chorých žien vyšší ako u mužov," vysvetľuje odborník. Jedným z týchto diagnóz je depresívna porucha, ktorou trpia ženy asi štyrikrát častejšie ako muži.
"Žena má v rodine náročnejšiu rolu, pretože sa okrem starostlivosti o rodinu a domácnosť podieľa na obžive rodiny." Tieto starosti však vieme ventilovať lepšie ako muži, pretože napriek častejším depresívnym stavom sa o ne viac vieme podeliť so svojím okolím.
Profesor upozorňuje na fakt, že v živote ženy je niekoľko rizikových období, ktoré sú náročné na jej psychiku. Jedným z nich je obdobie po pôrode. "Ide o špecifické ženské poruchy, ktorým sa hromadne hovorí popôrodné psychické poruchy. Prejavujú sa neschopnosťou zvládať stres zo zvýšenej fyzickej náročnosti, dojčenia a hormonálnych či metabolických zmien. Tieto faktory majú niekedy až život ohrozujúce následky."
V týchto prípadoch môžu mať matky veľký strach, aby neublížili svojmu dieťatku. Niekedy dokonca trpia utkvelou predstavou, žeby svojho potomka mohli zabiť. "Nechcú si to pripustiť, ale nemôžu sa tej myšlienky zbaviť, a preto prežívajú hrôzu. Tieto javy sú patologické, je to prejav choroby, nie je to o tom, že by tento čin chceli spraviť naschvál. Tieto ženy by sa mali podchytiť v skorom štádiu a podrobiť sa odbornej pomoci."
Rizikový prechod
Ďalšie riziko hrozí ženám v prechode. Mení sa ženské telo a čiastočne i jej myseľ. Môžu výraznejšie pribrať, oblečenie na tele už nevyzerá tak ako kedysi. Množstvo hormonálnych zmien sa navonok prejavuje napríklad poruchami spánku a návalmi potu. Myseľ zase trápi beznádej a úzkosť kvôli možnej strate životného partnera. V ženskej hlave víria myšlienky o tom, že si muž začne hľadať mladšiu a príťažlivejšiu partnerku. "Žena sa preto môže cítiť ohrozená existenčne i spoločensky, čo často vedie k neurotickým poruchám."
V živote ženy sa môžu objaviť ďalšie psychické problémy, ktoré súvisia s jej menštruačným cyklom. Prejavujú sa depresiami, podráždenosťou, výbušnosťou, skratovým myslením, bolesťami hlavy aj nespavosťou. Tieto príznaky môžu prerásť do rozmerov, keď si pracujúce ženy musia zobrať voľno. Potom je najlepšie, ak sa podrobia hormonálnej substitučnej liečbe alebo antidepresívnej liečbe.
Rodinná križovatka
Hormóny a jednotlivé biologické etapy nie sú v živote ženy jediným údelom, ktorý môže zanechať stopy na jej psychike. Veľkým problémom môžu byť rodinné konflikty, v ktorých žena vystupuje ako križovatka, kde sa stretávajú všetky rodinné vzťahy. Často musí hrať na niekoľko strán - chrániť dieťa pred agresívnym otcom, obhájiť manžela pred vyčítavou svokrou, a to všetko preto, aby udržala rodinu pohromade. To môže byť pre ňu veľmi náročné, a preto sa zvyčajne dostavia neurotické problémy."
Tým, že dámy už odjakživa dokázali zvládať viacero úloh naraz, si toho občas na svoje plecia nevedomky zoberú príliš veľa. Kladú na seba priveľké nároky, a to môže vyústiť do psychickej nepohody, ale môže to mať aj biologické dôsledky. "Také chronicky nepriaznivé postavene si pritom vyrobia často samy, pretože majú priveľké ambície, ktoré nedokážu naplniť, a to ich robí nešťastnými." Profesor preto odporúča vypracovať si systém vnútornej pohody. Určiť si priority - čo od života chcem a čo môžem dostať, a na čo skutočne mám.
Snaha o priblíženie k vzorom
Ideály sa týkajú i poslednej kapitoly, ktorá má niekedy neblahý vplyv na ženskú psychiku. Je ňou snaha podobať sa na naše idoly, najmä po fyzickej stránke. Na herečkách či speváčkach vidíme ich skvelé vyšportované postavy, pekné väčšie prsia, dokonale krojené pery alebo lesklé a bohaté vlasy.
"Tu si treba uvedomiť, že svet celebrít nie je skutočný, ale virtuálny. Nie všetky známe osobnosti, ktoré vidíme na obrazovkách, sú dokonalé. Väčšinou boli tieto mediálne vzory vybraté, pretože sa odlišujú od bežného priemeru, a preto niet dôvodu si zúfať." Je dobré, ak sa porovnávame s inými, pretože je to náš hnací motor, ale neustála snaha o priblíženie k ideálom môže mať pre nás nepriaznivé účinky.
Po vymenovaní všetkého, čo nás môže postretnúť, by sa mohlo zdať, že najlepšie je všetky úlohy pustiť z hlavy a radšej nevychádzať zo sterilného prostredia domova. Profesor tvrdí, že presný návod na prevenciu pred psychickými problémami neexistuje. Podľa neho však zopár činností môže pomôcť. Dôležitá je neustála aktivita, pohybová i psychická. Naplánovať si na každý deň nejakú činnosť, ktorá obohatí nášho ducha i telo, či už ide o čítanie, sledovanie aktuálneho diania vo svete i doma, alebo hodiny aerobiku či kurz jogy.
"Je vhodné striedať prostredia, kde sa niečo robí. Dôležité je mať okolo seba sieť blízkych osôb, ktoré spája určitá činnosť. Táto takzvaná sociálna sieť totiž udržuje človeka v kontakte s ľuďmi, a tým aj v psychickej pohode."
Rozdiely medzi mužom a ženou
Rozdiel medzi mužom a ženou je daný fylogeneticky. Moderná žena dokáže takzvaný multitasking, teda zvládne robiť niekoľko vecí naraz.
"Plače jej dieťa, zvoní poštár, mlieko vrie na sporáku, práčka perie a do toho volá svokra, že potrebuje pomoc. Túto záťaž dokážu ženy zvládnuť s väčším prehľadom ako muži. Tí sa dokážu sústrediť na jednu vec a po jej dokončení sa venujú ďalšej."
Ženy dokážu riešiť zložité situácie, pretože tak museli robiť odnepamäti. Zatiaľ čo muži vyrážali na lov, ony sa museli starať o deti, pripraviť jedlo, zberať plody, udržiavať oheň. Naopak mužská polovica ľudstva sa musela zaoberať len jedným, aj keď fyzicky náročným - lovom zvierat (prípadne obranou potomstva). Preto sa vždy sústredia priamočiaro na jednu činnosť a lepšie sa orientujú v teréne.
"Rola muža a ženy je v spoločnosti odlišná, aj keď často dochádza k výmene úloh, napríklad keď on ostane na materskej a ona sa ďalej venuje práci. Tieto úlohy však nie sú úplne zastupiteľné. Mužská a ženská psychika sa líši, a tak sa v podstate navzájom potrebujú."
Správanie k žene s psychickými problémami
Ak v rodine dôjde k tomu, že žena nezvláda všetky svoje povinnosti a nastupujú u nej psychické problémy, nikto z členov rodiny by jej nemal dať najavo, že sa niečo zmenilo. Naďalej by sa k nej mal správať normálne. Treba si však uvedomiť, že je potrebné znížiť nároky na ňu v jej povinnostiach. "Aby nebol prehĺbený pocit nedostatočnosti a zúfalstva. Dôležité je na psychologickej rovine zachovať základnú ľudskú schopnosť, ale zároveň sa k chorej osobe nesprávať zhovievavo ako k malému dieťaťu."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.