Hriechy mladosti Šefčovič nemôže celkom hádzať za hlavu."
O SDKÚ, KDH i SMK platí paušálna pripomienka, že vo fascinácii emisiami, nástenkou, pozemkami a spol. stratili kontakt s dôležitým svetom do tej miery, že s novým slovenským komisárom nemajú žiadnu starosť. Hoci u nových členov z V-4 (teda mimo SR) a Pobaltia platí zvykové právo, že ak ľavica kamsi vymenuje exkomunistu (a ešte so školou KGB!), tak sa robí krik a hovorí o minulosti aspoň pre imidž, z povinnosti, aby sa nepovedalo... Na Slovensku ani toľko, Dzurinda a spol. už ani nepredstierajú, že medzi kompetenciami k výkonu vysokého úradu by mala byť aj akási schopnosť nadmieru neslúžiť zlu. Hlavne, že keď sa povie "Interblue" či "nástenka", okamžite sú v role morálnych tribúnov. Hahaha.
Iná vec je, že hriechy mladosti Šefčovič ešte celkom nemôže hádzať za hlavu. V Európskej únii, ktorú pre "deficit demokracie" toľko pranierujú, je totiž zavedeným zvykom komisársky "hearing". Teda vypočutie v Európskom parlamente. Niežeby to nejaké deficity znižovalo, to ani náhodou, ale vzhľadom na skutočnosť, že v značkovej demokracii Slovensko sa môže stať ministrom každé teliatko, by takýto mechanizmus verejných výsluchov, ktorý je bežný naokolo, zaiste neuškodil. Ak by už nepomohol... No. Keďže bývalému maoistovi, šéfovi Barrosovi, nanominovali exkomunistických komisárov až štyri krajiny, delikátnym otázkam sa Šefčovič zrejme nevyhne o to skôr, že europravica prijala nedávno ku komunistom aj akúsi deklaráciu... Takže vôbec by neprekvapilo, keby o minulosti nášho eurokomisára konečne prehovorili i detaily, ktoré sme pred nomináciou nepoznali. To je poznámka špeciálne pre tých, ktorí uprednostňujú národnú demokraciu v dobrej viere, že osoby, ktoré sa dostávajú do vysokých (i nižších) funkcií, podliehajú akémusi dobrozdaniu (mandátu) informovanej verejnosti. Z "grilovania", ako proces nazývajú, sa strieľať iste nebude. Ale na také zaujímavosti, napr. či sú Šefčovič a jeho budúci kolega za Česko Štefan Fule kamaráti, by azda mohlo vrhnúť svetlo... O absolventoch moskovskej školy diplomacie ide totiž fáma, že zvyknú byť aj veľkými nepriateľmi. To v prípade, ak ich naverbovali konkurenčné služby (KGB vs. GRU)... Hihihi. Ešteže je to len anekdota...
Keby sme chceli byť príliš sarkastickí, dalo by sa postulovať, že vďaka transparentnosti, ktorá panuje v Bruseli, pôjde na Slovensku prvý živý obraz aj o odborných kvalitách nášho komisára. Pretože, dodnes je o Šefčovičovi známe toľko, že je "odborník", čo je ocenenie, ktoré prischne každému, na koho prácu nepadá denné svetlo, má titul a ešte nič neukradol (resp. nebol chytený). Inak, ako sme už povedali a včera napísal (v SME) aj analytik Valášek, asi stokrát podstatnejšie, čo za rezort dostalo Slovensko, je to, čo dostali Francúzsko a Nemecko. Porciovanie flekov v komisii už horšie skončiť ani nemohlo. Hlavne, že na Slovensku vieme, o čom viesť plodnú debatu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.