Korzár logo Korzár

Tajným písmom písal Caesar aj Kukučín

Dôležité písomné správy, ktoré mali zostať skryté pred zrakom nepovolaných, sa oddávna utajovali.

Perzský kráľ Xerxes. O jeho 5-ročnej príprave vojny proti Grékom poslal prvú tajnú správu Grék žijúci v Perzii - Demaralos.Perzský kráľ Xerxes. O jeho 5-ročnej príprave vojny proti Grékom poslal prvú tajnú správu Grék žijúci v Perzii - Demaralos. (Zdroj: net)

Takáto utajená správa na drevených doštičkách pokrytých voskom, dokázala napr. zachrániť Grécko pred porážkou Peržanmi v 5. stor. pred n. l. Spôsoby tajnej komunikácie opísal grécky historik Herodotos (asi v r. 485 - 425 pred n. l.) v diele Dejiny a nazval ich steganografia, čiže tajné písanie.

Plinius starší opisuje v 1. storočí n. l., ako sa dá "mlieko" rastlín využiť na neviditeľný atrament. Podobné vlastnosti majú rôzne organické tekutiny, lebo sú bohaté na uhlík a nimi napísaná správa po jemnom nahriatí zhnedne a stáva sa čitateľnou. Neviditeľné písmo, rovnako ako skryté, písané Herodotom, patrí tiež do steganografie a používali ho aj špióni modernej doby.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Najstarší doklad

Snaha o utajenie dôležitej správy je takmer rovnako stará ako história ľudstva a je súčasťou života aj v súčasnosti. Najstarší doklad o existencii tajného písma podal Herodotos v opise vojny medzi Gréckom a Perziou. Keď kráľ Xerxes začal budovať mesto Persepolis na dnešnom juhozápade Iránu, všetky susediace krajiny okrem Sparty a Atén mu posielali dane a drahé dary. Rozhorčený a urazený drzosťou oboch, začal Xerxes pripravovať vojenskú odvetu. Počas piatich rokov zhromaždil obrovskú armádu, podľa Herodota najväčšiu v tej dobe. Peržania boli pripravení zničiť Grékov a o vojenských plánoch proti nim rozprávali v celej krajine. V meste Susy žil Grék - volal sa Demaratos - ktorý bol z Grécka vyhostený, ale zachovával vernosť svojej vlasti. Rozhodol sa poslať do Sparty správu o vojenských plánoch kráľa Xerxesa nezvyčajným spôsobom, ktorý mal uniknúť strážcom brán pri kontrole osôb, v tomto prípade obchodníkov. Na drevené doštičky, ktoré boli konzervované voskom napísal text po odstránení voskovej vrstvy a potom písmo pretrel voskom, takže zostalo skryté. Zdanlivo prázdne doštičky v Sparte nikomu nič ani len nenaznačovali. Nikto si nevedel dať s nimi rady. Ich tajomstvo odhalila až manželka spartského kráľa Leonida. Gréci sa na útok Peržanov dôkladne pripravili a v roku 480 pred n. l. Xerxesa pri Salamine porazili.

SkryťVypnúť reklamu

Keď správa nesúrila

Herodotos uvádzal v Dejinách aj ďalší prípad doručenia tajnej správy priamo na hlave posla. Napísal ju na jeho oholenú hlavu, a keď mu narástli vlasy, vydal sa na cestu. Po príchode na miesto doručenia správy mu hlavu oholili. V tomto prípade čas nehral dôležitú úlohu.

Poslovia tajných správ v starej Číne ich pred odchodom prehltli. Boli v podobe guľôčky z jemného hodvábu, na ktorý správu napísali zamotali do miniatúrnej guľky a pokryli voskom.

V 15. storočí popisuje taliansky vedec Giovanni Parta ďalší spôsob steganografie na uvarenom vajíčku. Na jeho škrupinu napísali text atramentom z kamenca a octu. Pôsobením tejto zmesi sa písmo otlačilo na bielok. Keď ten, komu vajce doniesli, olúpal škrupinu, mohol si na bielku prečítať text.

SkryťVypnúť reklamu

Kryptografia

K spôsobu tajnej komunikácie patrí kryptografia - jej názov je odvodený z gréckeho výrazu "kryptos" - skrytý. Na rozdiel od steganografie neskrýva existenciu tajného textu, odkazu, ale jeho obsah zakódovaním alebo zašifrovaním podľa určitého dohodnutého kľúča medzi odosielateľom a príjemcom. Strategicky a vojensky dôležité šifrované správy počas prvej svetovej vojny sa kvôli maximálnemu utajeniu aj ukrývali rôznymi spôsobmi. V druhej svetovej vojne nemeckí špióni v Latinskej Amerike snímali stránku dôležitého textu do bodu, ktorý bol menší ako jeden milimeter a potom ho ukryli do bodky na konci riadku v liste s bežným textom. Táto forma steganografie dostala názov "mikrobod".

V roku 1941 sa o mikrobode náhodou dozvedela americká FBI z udania, v ktorom sa odporúčalo hľadať na povrchu listového papiera malé lesknúce sa miestečko - mikrobod, ktoré skrývalo mikrofilm. Odvtedy mali Američania prístup k tajným nacistickým informáciám uvedeným v mikrofilme - pravdaže, ak nemeckí agenti nezašifrovali text pred jeho fotografickým zmenšením.

Vráťme sa ešte do piateho storočia pred n. l. do Sparty. V tej dobe používali Sparťania prvý vojenský kryptografický prístroj v dejinách. Bol to drevený valček, na ktorý sa navíjal pergamenový pásik alebo kožený remienok. Pri navíjaní na valček odosielateľ na pásik pozdĺžne písal správu a potom pásik alebo remienok rozvinul. Boli na ňom zdanlivo nezmyselne zoskupené písmená a správa bola zašifrovaná. Posol správy si remienok často upevnil ako opasok s popísanou stranou dovnútra. Prijímateľ mal drevený valček rovnakého priemeru a naň remienok znovu navinul, čím bola správa odšifrovaná.

Caesarova šifra

Caesarova šifra je spôsob kódovania, aký je známy ešte dnes. Je to zámena písmen. Napr. Gaius Julius Caesar v správach vojenského charakteru Markovi Tulliovi Cicerovi nahradil každé tretie rímske písmeno gréckym. Caesar sa v tajnom písme vyžíval a vymýšľal rôzne spôsoby zámeny. Tie zaznamenal rímsky spisovateľ a životopisec Gaius Suetonius Tranquillus v diele "Životopisy dvanástich cisárov" z druhého storočia n. l. Opísal aj slávnu Caesarovu šifru, v ktorej každé písmeno odkazu zamenil písmenom, ktoré je v abecede o tri miesta dopredu. Dodnes sa tomuto spôsobu kódovania hovorí Caesarova šifra. O zámene písmen, aké používal Caesar v tajných správach, sám napísal v knihe "Zápisky vo vojne Galskej".

Jedným z najstarších dokladov zakódovania textu zámenou písmen je klasické dielo o erotike Kámasútra, v ktorom je v 4. stor. pred n. l. ku každému písmenu v abecede priradené iné písmeno.

Tajné písmo Martina Kukučína

Tajným písmom písal niektoré svoje diela spisovateľ Martin Kukučín (1800 - 1929). Bola to stenografia, ale znaky si tak upravil, že ich nevedel nikto rozlúštiť. Jeho tajné písmo mu umožňovalo zrýchlený zápis myšlienok a podľa spomienok súčasníkov mu spôsobilo aj podozrenia z prenášania nedovolených správ z Južnej Ameriky čudným písmom. Odtiaľ cestoval s rukopisom románu Mať volá napísaným jeho upravenými stenografickými znakmi. Historické romány Lukáš Blahosej Krasoň, Bohumil Valizlosť Zábor napísal v r. 1930 stenogramom, aj Prechádzky po Patagónii mal zložito zaznamenané stenogramom - píše sa, že jednotlivé znaky maľoval.

Denník zo svojich cestovateľských zážitkov si písal svojím tajným písmom aj najväčší predstaviteľ českého romantizmu Karel Hynek Mácha (1810 - 1836). Na rozdiel od Kukučína neboli problémy s odšifrovaním.

Stenografiu - tiež upravenú - používal aj spisovateľ Ivan Olbracht pri písaní diela "Nikola Šohaj lúpežník" počas svojho pobytu v Kolačove, kde čerpal námet o tomto "ukrajinskom Jánošíkovi". Olbrachtovi tajné písmo nahradzovalo diktafón rovnako, ako tým, ktorí zaznamenávali doslovné znenie rokovaní a súdnych pojednávaní.

Vynález stenografie sa pripisuje Britovi Isaacovi Pitmanovi (1813 - 1899), ktorý prvý v Európe zaviedol kurzy korešpondenčného vzdelávania.

Najčítanejšie na Korzár

Komerčné články

  1. V podzemí sa skrýva poklad nezmenený už 182 rokov
  2. Kondičný tréner: Motivácia na zmenu nestačí
  3. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  4. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  6. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  1. Kondičný tréner: Motivácia na zmenu nestačí
  2. Najlepšia dovolenka s deťmi pri mori: Kam letieť z Košíc?
  3. Na koho myslíš, keď si pripínaš narcis?
  4. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu
  5. Na Marka oharka do jarka
  6. Najlepšie okamihy svojho života zachytené s HONOR 400 Lite
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  1. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 19 009
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 9 908
  3. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 9 101
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 369
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 3 837
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 3 130
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 2 731
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 2 482
  1. Rastislav Puchala: Sláva ti, Alex Ovečkin!
  2. Pavel Baláž: Parma nie je len mestom syra a šunky
  3. Ján Šeďo: Odznelo : "Apko, však tam roztrhalo 9 detí"! "No a čo, veď...."
  4. Vladimír Bojničan: Biblické zázraky ako nepreukázané tvrdenia a forma dezinformácie
  5. Jozef Černek: Môj partner nemá telo. Nemá tvár. A predsa napísal so mnou muzikál.
  6. Imunoblog: Zdravé črevo – základ silnej imunity
  7. Peter Greša: Sväté svetlo: stretnutie s chasidmi pri hrobe „zázračného rabína“
  8. Andrea Školudová: NOŽE v kuchyni a Feng Shui
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 755
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 79 324
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 74 389
  4. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 676
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 17 142
  6. Miroslav Daniš: Pec nám spadla, pec nám spadla, ktože nám ju postaví 12 025
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 734
  8. Juraj Kumičák: ...radšej choďte kravy pásť... 9 572
  1. Radko Mačuha: Fico a Neveriaci Tomáš.
  2. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  3. Jiří Ščobák: Investovanie vs. hazard: Aké hry hráme? Kedy hazardujeme, namiesto toho, aby sme investovali?
  4. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  5. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  6. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  7. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  8. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Rastislav Puchala: Sláva ti, Alex Ovečkin!
  2. Pavel Baláž: Parma nie je len mestom syra a šunky
  3. Ján Šeďo: Odznelo : "Apko, však tam roztrhalo 9 detí"! "No a čo, veď...."
  4. Vladimír Bojničan: Biblické zázraky ako nepreukázané tvrdenia a forma dezinformácie
  5. Jozef Černek: Môj partner nemá telo. Nemá tvár. A predsa napísal so mnou muzikál.
  6. Imunoblog: Zdravé črevo – základ silnej imunity
  7. Peter Greša: Sväté svetlo: stretnutie s chasidmi pri hrobe „zázračného rabína“
  8. Andrea Školudová: NOŽE v kuchyni a Feng Shui
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 755
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 79 324
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 74 389
  4. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 676
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 17 142
  6. Miroslav Daniš: Pec nám spadla, pec nám spadla, ktože nám ju postaví 12 025
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 734
  8. Juraj Kumičák: ...radšej choďte kravy pásť... 9 572
  1. Radko Mačuha: Fico a Neveriaci Tomáš.
  2. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  3. Jiří Ščobák: Investovanie vs. hazard: Aké hry hráme? Kedy hazardujeme, namiesto toho, aby sme investovali?
  4. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  5. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  6. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  7. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  8. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu