Korzár logo Korzár
Nedeľa, 1. október, 2023 | Meniny má Arnold

Unikátne terapeutické centrum v Heidelbergu

V univerzitnej nemocnici v nemeckom meste Heidelberg otvorili začiatkom novembra unikátne centrum na ožarovanie rakovinových nádorov zväzkami urýchlených iónov.

Stôl v otočnom „gantry". Gantry je otočný portál, ktorý umožňuje nasmerovať iónový lúč presne na tumor.Stôl v otočnom „gantry". Gantry je otočný portál, ktorý umožňuje nasmerovať iónový lúč presne na tumor. (Zdroj: archív)

Centrum je známe pod skratkou HIT, čo znamená Heidelberger Ionenstrahl-Therapiezentrum, čiže Heidelberské centrum na terapiu iónovými lúčmi. Ide o prvé terapeutické zariadenie v Európe, ktoré umožňuje ožarovať zhubné nádory ťažkými iónmi i protónmi.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Prvé na svete

Toto zariadenie je zároveň vôbec ako prvé na svete vystrojené otočným portálom (tzv. gantry), ktorý umožňuje privádzať lúče ťažkých iónov k tumorom z ľubovoľného smeru. Centrum HIT bolo budované od roku 2004 v areáli heidelberskej univerzitnej nemocnice. Náklady na výstavbu centra, ktoré sa rozprestiera na ploche okolo 5 000 štvorcových metrov, dosiahli 119 miliónov eur, pričom polovicu hradil spolkový štát a polovicu nemocnica.

SkryťVypnúť reklamu

Podstúpili podnikateľské riziko

"Univerzitná nemocnica Heidelberg svojím rozhodnutím podieľať sa prostredníctvom úveru na financovaní 50 % celkových nákladov prevzala na seba značné podnikateľské riziko. Predstavenstvo kliniky a dozorná rada sa k tomuto kroku odhodlali, aby sa v Heidelbergu realizovala táto jedinečná inovácia," povedal obchodný riaditeľ nemocnice Irmtraut Gürkan. Ako vlastne nové zariadenie funguje? Na ožarovanie, a teda na liečbu nádorov sa v ňom využívajú na vysokú energiu urýchlené ióny. Ide pritom buď o protóny (čiže jadrá vodíka), alebo ióny hélia, uhlíka alebo kyslíka. Ióny sú najprv v lineárnom urýchľovači, dlhom približne päť metrov, urýchlené na viac než desatinu rýchlosti svetla.

Až na 75 % rýchlosti svetla

Potom vstupujú do synchrotrónu (to je urýchľovač kruhového tvaru, v ktorom sú obiehajúce ióny urýchľované magnetmi), v ktorom sú urýchlené až na 75 % rýchlosti svetla. Z urýchľovača vystupujúci iónový zväzok je potom dvomi magnetmi horizontálne a vertikálne nastavený tak, aby presne "trafil" nádor v tele pacienta. Zväzok iónov môže byť "poslaný" na jedno z troch ožarovacích pracovísk. Na dvoch pracoviskách vystupuje lúč v definovanom horizontálnom smere, pričom pacienti ležia na stoloch, ktoré možno nastavovať do optimálnej polohy.

SkryťVypnúť reklamu

Otočný portál

Tretie pracovisko je vystrojené spomínaným otočným portálom, pomocou ktorého možno vystupujúci zväzok iónov ľubovoľne nasmerovať na pacienta, ležiaceho v jeho strede. To umožňuje ožarovať nádory z najvhodnejšieho smeru, resp. z viacerých smerov (tzv. krížové ožarovanie). Spomenutý portál (v odbornej literatúre obvykle nazývaný gantry) má dĺžku 25 m, priemer 13 m a jeho hmotnosť je 670 ton, z čoho 600 ton pripadá na otočnú časť. Okrem samotného gantry možno otáčať aj stolom s pacientom, čím vznikajú prakticky neobmedzené kombinácie možných smerov ožarovania.

Klasické ožarovanie fotónmi

Treba spomenúť, že samotné "ničenie" nádorov ožarovaním nie je nijakou novinkou. Pri obvyklých metódach ožarovania sa však pracuje s röntgenovými alebo gama lúčmi (v oboch prípadoch je žiarenie tvorené fotónmi, čiže čímsi, čo môžeme nazvať "častice svetla". Najväčšou nevýhodou takéhoto ožarovania je to, že je najúčinnejšie len do hĺbky približne 3 cm. Vo väčších hĺbkach podstatne klesá dávka žiarenia, ktoré sa pri svojom putovaní ľudským telom značne rozptyľuje. Preto ani nemožno použiť intenzívnejšie žiarenie, ktoré by spôsobilo poškodenie zdravých tkanív pozdĺž dráhy lúčov.

SkryťVypnúť reklamu

Veľký dosah iónového žiarenia

Iónové žiarenie má oveľa väčší dosah. V závislosti od svojej rýchlosti, a teda energie môžu iónu vniknúť až 30 cm hlboko do tkaniva ľudského tela. Lekári môžu pritom riadiť terapeutický lúč tak, aby maximálna dávka žiarenia zasiahla presne len oblasť nádoru a zdravé okolité tkanivo nebolo ožarovaním zasiahnuté. Zväzkom iónového žiarenia možno na milimetre presne zasiahnuť tumory akejkoľvek formy a veľkosti a v akejkoľvek hĺbke tela.

Trojrozmerný obraz nádoru

Pred ožarovaním sa pomocou počítačového tomografu získa presný trojrozmerný obraz nádoru. Tento obraz sa v počítači rozloží na akési digitálne rezy hrúbky jeden milimeter. Špeciálny počítačový program potom z každého rezu vytvorí akúsi šachovnicu a pre každé políčko vypočíta potrebnú intenzitu žiarenia. Vychyľovanie lúča a jeho intenzita sa riadia týmto programom, pričom lúč zotrvá na jednom bode tak dlho, až kým sa nedosiahne potrebná dávka žiarenia.

S polmilimetrovou presnosťou

Otočný portál je pritom nastavovaný tak presne, že odchýlka lúča od vypočítanej polohy je najviac pol milimetra. Pretože lúče možno nasmerovať veľmi presne a zdravé tkanivo nie je zasiahnuté, možno dávku žiarenia v porovnaní s klasickým ožarovaním protónmi zvýšiť až o 20 %, pri ožarovaní ťažkými iónmi až o 35 %. Tým rapídne stúpajú šance pacienta na vyliečenie. Nové zariadenie je pritom mimoriadne bezpečné, pretože proces ožarovania sa kontroluje 100 000 ráz za sekundu. Päť veľmi citlivých detektorov analyzuje lúč tesne pred pacientom a porovnáva ho s ožarovacím plánom.

Zastavenie za pol milisekundy

Pri akejkoľvek odchýlke sa ožarovanie zastaví za pol tisíciny sekundy, čo je tisíc ráz rýchlejšie, ako by reflexne zareagoval človek. Z ožarovania v novom centre HIT bude profitovať tých päť až desať percent pacientov s rakovinou, u ktorých nemožno rast nádoru zastaviť obvyklými ožarovacími metódami, pretože nemožno dosiahnuť požadovanú dávku žiarenia. Ide o nádory, ktoré ležia veľmi hlboko v tele, alebo sú obklopené veľmi citlivým zdravým tkanivom (napríklad očným nervom alebo črevami).

Náklady preplatí poisťovňa

Po nabehnutí na plnú kapacitu sa bude môcť v centre HIT každý rok podrobiť ožarovacej terapii okolo 1 300 pacientov. Univerzitná nemocnica v Heidelbergu už podpísala zmluvy s mnohými zdravotnými poisťovňami o preplácaní nákladov na túto inovatívnu liečbu. Náklady na jeden ožarovací cyklus sa pritom pohybujú okolo 20 000 eur. Možno ešte dodať, že univerzitná nemocnica a lekárska fakulta v Heidelbergu majú dokopy 7 000 pracovníkov. Nemocnica má 40 kliník a odborných pracovísk a 1 600 lôžok, ročne sa v nej ambulantne alebo stacionárne lieči približne 500 000 pacientov.

Najčítanejšie na Korzár

Komerčné články

  1. Ako si sporiť na dôchodok? Odpoveď vás možno prekvapí
  2. Unikátny kamión Hladinka smeruje na Bielu noc do Bratislavy
  3. Mexiko, Keňa či Maurícius. Cestujte za top exotikou z Viedne
  4. Slováci hlásili v lete až o 35 % viac škôd než minulý rok
  5. Umelá inteligencia už zajtra ovládne 5 miest na Slovensku!
  6. Aké tajomstvá skrýva kancelária šéfveliteľa?
  7. Všetkým lepí pred voľbami
  8. Tenisová zábava pre celú rodinu na Peugeot Tennis Day
  1. Svetový deň srdca v Nemocnici AGEL Košice-Šaca
  2. List moruše bielej pomáha znižovať hladinu cukru v krvi
  3. Zlato z malého futbalu aj plážového volejbalu
  4. Vďaka Blue Berry™ si užívam život naplno!
  5. V sobotu môžete urobiť dobrú voľbu! Union víta nových poistencov
  6. Ako si sporiť na dôchodok? Odpoveď vás možno prekvapí
  7. Unikátny kamión Hladinka smeruje na Bielu noc do Bratislavy
  8. Vyrábajú lieky, ktoré poznali naše babky
  1. Umelá inteligencia už zajtra ovládne 5 miest na Slovensku! 22 742
  2. Všetkým lepí pred voľbami 13 326
  3. Ako si sporiť na dôchodok? Odpoveď vás možno prekvapí 8 522
  4. Až dve tretiny Slovenska majú mäkkú vodu. Čo na to naše cievy? 6 980
  5. Voľba srdcom je nespoľahlivá. Toto je najlepšia pomôcka 5 019
  6. Kaufland postavený z dreva? Áno, Bratislava má európsky unikát 4 853
  7. Aké tajomstvá skrýva kancelária šéfveliteľa? 4 847
  8. Mexiko, Keňa či Maurícius. Cestujte za top exotikou z Viedne 4 362

Blogy SME

  1. Rastislav Puchala: Som občanom Stredozeme
  2. Ján Šeďo: Orbán sa bude ešte Bruselu páčiť ak zbadajú Fica a Blahu.
  3. Jano Richter: Keď ťa hlasovacie zariadenie pripraví o 13 miliónov :-/
  4. Vladimír Hebert: Blood Stained Teeth - Kúpte si nesmrteľnosť!
  5. Anna Miľanová: Volebné právo by mali mať ľudia minimálne s ukončeným učňovským vzdelaním s maturitou.
  6. Ľudmila Križanovská: Slovensku zvoní do hrobu
  7. Viliam Datel: Ficove maškary
  8. Lukáš Kačaliak: Peši po Taliansku (Lucca-Roma + Neapol)
  1. Martin Greguš: Voličom Progresívneho Slovenska a SAS v Bratislave. Keď 1.10. už nebude mať kde zaparkovať spomeňte si, kto si opäť neurobil domácu úlohu... 84 152
  2. Jana Plichtová: "Dobrák" Boris Kollár a jeho pomáhanie (si k majetku) 41 110
  3. Miroslav Lukáč: V predvolebných debatách sme počuli Génia. Bohužiaľ Zla. Netreba ho predstavovať. Všetci ho poznáte. V hazarde platí kontra, re, vabank. 30 456
  4. Ján Šeďo: Generálmajor Ivan Pach dokonale a inteligentne zotrel Fica. 30 389
  5. Michal Feik: Možno veriť predvolebným prieskumom? 27 524
  6. Monika Nagyova: Zo života vo firme snov: Po dvadsiatich dvoch rokoch som dostala výpoveď 15 709
  7. Soňa Bulbeck: Umieráčik za Slovensko 8 418
  8. Ján Valchár: Načo je Rusku Sevastopol? 7 710
  1. Monika Nagyova: Zo života vo firme snov: Po dvadsiatich dvoch rokoch som dostala výpoveď
  2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 68. - Arktída - Zem Františka Jozefa
  3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 67. - Kto bol Juan de Fuca, ktorý dal meno prielivu, ktorý obmýva brehy kanadského ostrova Vancouver?
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 66. - Martin Frobisher, pirát alebo kapitán?
  5. Monika Nagyova: Rómske deti kradnú. Ale iba energiu.
  6. Jiří Ščobák: Na zimní plavání v neoprénu je dobré se začít připravovat už teď
  7. Jiří Ščobák: Čekání na Volodymyra Zelenského před prezidentským palácem v BA (foto)
  8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 65. - Odkiaľ pochádza názov Kanada?
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Líder Progresívneho Slovenska Michal Šimečka pri čakaní na výsledky predčasných parlamentných volieb.

Na rozdiel od Smeru neubrali hlasy stranám, ktoré sa prepadli.


3 h
Predseda Hlasu Peter Pellegrini a predseda Smeru Robert Fico.

Zo štyroch scenárov trčí ako pravdepodobný pre Hlas len jeden.


a 1 ďalší 4 h
Erika Jurinová v centrále OĽaNO.

Najviac krúžkov mali Fico a Pellegrini.


4 h
Čáčov, dnes podvečer spadlo lietadlo aj s posádkou.

K nehode došlo mimo obývanej časti mesta.


43m

Blogy SME

  1. Rastislav Puchala: Som občanom Stredozeme
  2. Ján Šeďo: Orbán sa bude ešte Bruselu páčiť ak zbadajú Fica a Blahu.
  3. Jano Richter: Keď ťa hlasovacie zariadenie pripraví o 13 miliónov :-/
  4. Vladimír Hebert: Blood Stained Teeth - Kúpte si nesmrteľnosť!
  5. Anna Miľanová: Volebné právo by mali mať ľudia minimálne s ukončeným učňovským vzdelaním s maturitou.
  6. Ľudmila Križanovská: Slovensku zvoní do hrobu
  7. Viliam Datel: Ficove maškary
  8. Lukáš Kačaliak: Peši po Taliansku (Lucca-Roma + Neapol)
  1. Martin Greguš: Voličom Progresívneho Slovenska a SAS v Bratislave. Keď 1.10. už nebude mať kde zaparkovať spomeňte si, kto si opäť neurobil domácu úlohu... 84 152
  2. Jana Plichtová: "Dobrák" Boris Kollár a jeho pomáhanie (si k majetku) 41 110
  3. Miroslav Lukáč: V predvolebných debatách sme počuli Génia. Bohužiaľ Zla. Netreba ho predstavovať. Všetci ho poznáte. V hazarde platí kontra, re, vabank. 30 456
  4. Ján Šeďo: Generálmajor Ivan Pach dokonale a inteligentne zotrel Fica. 30 389
  5. Michal Feik: Možno veriť predvolebným prieskumom? 27 524
  6. Monika Nagyova: Zo života vo firme snov: Po dvadsiatich dvoch rokoch som dostala výpoveď 15 709
  7. Soňa Bulbeck: Umieráčik za Slovensko 8 418
  8. Ján Valchár: Načo je Rusku Sevastopol? 7 710
  1. Monika Nagyova: Zo života vo firme snov: Po dvadsiatich dvoch rokoch som dostala výpoveď
  2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 68. - Arktída - Zem Františka Jozefa
  3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 67. - Kto bol Juan de Fuca, ktorý dal meno prielivu, ktorý obmýva brehy kanadského ostrova Vancouver?
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 66. - Martin Frobisher, pirát alebo kapitán?
  5. Monika Nagyova: Rómske deti kradnú. Ale iba energiu.
  6. Jiří Ščobák: Na zimní plavání v neoprénu je dobré se začít připravovat už teď
  7. Jiří Ščobák: Čekání na Volodymyra Zelenského před prezidentským palácem v BA (foto)
  8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 65. - Odkiaľ pochádza názov Kanada?

Už ste čítali?

Výsledky volieb 2023
SkryťZatvoriť reklamu