Korzár logo Korzár

Unikátne terapeutické centrum v Heidelbergu

V univerzitnej nemocnici v nemeckom meste Heidelberg otvorili začiatkom novembra unikátne centrum na ožarovanie rakovinových nádorov zväzkami urýchlených iónov.

Stôl v otočnom „gantry". Gantry je otočný portál, ktorý umožňuje nasmerovať iónový lúč presne na tumor.Stôl v otočnom „gantry". Gantry je otočný portál, ktorý umožňuje nasmerovať iónový lúč presne na tumor. (Zdroj: archív)

Centrum je známe pod skratkou HIT, čo znamená Heidelberger Ionenstrahl-Therapiezentrum, čiže Heidelberské centrum na terapiu iónovými lúčmi. Ide o prvé terapeutické zariadenie v Európe, ktoré umožňuje ožarovať zhubné nádory ťažkými iónmi i protónmi.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Prvé na svete

Toto zariadenie je zároveň vôbec ako prvé na svete vystrojené otočným portálom (tzv. gantry), ktorý umožňuje privádzať lúče ťažkých iónov k tumorom z ľubovoľného smeru. Centrum HIT bolo budované od roku 2004 v areáli heidelberskej univerzitnej nemocnice. Náklady na výstavbu centra, ktoré sa rozprestiera na ploche okolo 5 000 štvorcových metrov, dosiahli 119 miliónov eur, pričom polovicu hradil spolkový štát a polovicu nemocnica.

SkryťVypnúť reklamu

Podstúpili podnikateľské riziko

"Univerzitná nemocnica Heidelberg svojím rozhodnutím podieľať sa prostredníctvom úveru na financovaní 50 % celkových nákladov prevzala na seba značné podnikateľské riziko. Predstavenstvo kliniky a dozorná rada sa k tomuto kroku odhodlali, aby sa v Heidelbergu realizovala táto jedinečná inovácia," povedal obchodný riaditeľ nemocnice Irmtraut Gürkan. Ako vlastne nové zariadenie funguje? Na ožarovanie, a teda na liečbu nádorov sa v ňom využívajú na vysokú energiu urýchlené ióny. Ide pritom buď o protóny (čiže jadrá vodíka), alebo ióny hélia, uhlíka alebo kyslíka. Ióny sú najprv v lineárnom urýchľovači, dlhom približne päť metrov, urýchlené na viac než desatinu rýchlosti svetla.

Až na 75 % rýchlosti svetla

Potom vstupujú do synchrotrónu (to je urýchľovač kruhového tvaru, v ktorom sú obiehajúce ióny urýchľované magnetmi), v ktorom sú urýchlené až na 75 % rýchlosti svetla. Z urýchľovača vystupujúci iónový zväzok je potom dvomi magnetmi horizontálne a vertikálne nastavený tak, aby presne "trafil" nádor v tele pacienta. Zväzok iónov môže byť "poslaný" na jedno z troch ožarovacích pracovísk. Na dvoch pracoviskách vystupuje lúč v definovanom horizontálnom smere, pričom pacienti ležia na stoloch, ktoré možno nastavovať do optimálnej polohy.

SkryťVypnúť reklamu

Otočný portál

Tretie pracovisko je vystrojené spomínaným otočným portálom, pomocou ktorého možno vystupujúci zväzok iónov ľubovoľne nasmerovať na pacienta, ležiaceho v jeho strede. To umožňuje ožarovať nádory z najvhodnejšieho smeru, resp. z viacerých smerov (tzv. krížové ožarovanie). Spomenutý portál (v odbornej literatúre obvykle nazývaný gantry) má dĺžku 25 m, priemer 13 m a jeho hmotnosť je 670 ton, z čoho 600 ton pripadá na otočnú časť. Okrem samotného gantry možno otáčať aj stolom s pacientom, čím vznikajú prakticky neobmedzené kombinácie možných smerov ožarovania.

Klasické ožarovanie fotónmi

Treba spomenúť, že samotné "ničenie" nádorov ožarovaním nie je nijakou novinkou. Pri obvyklých metódach ožarovania sa však pracuje s röntgenovými alebo gama lúčmi (v oboch prípadoch je žiarenie tvorené fotónmi, čiže čímsi, čo môžeme nazvať "častice svetla". Najväčšou nevýhodou takéhoto ožarovania je to, že je najúčinnejšie len do hĺbky približne 3 cm. Vo väčších hĺbkach podstatne klesá dávka žiarenia, ktoré sa pri svojom putovaní ľudským telom značne rozptyľuje. Preto ani nemožno použiť intenzívnejšie žiarenie, ktoré by spôsobilo poškodenie zdravých tkanív pozdĺž dráhy lúčov.

SkryťVypnúť reklamu

Veľký dosah iónového žiarenia

Iónové žiarenie má oveľa väčší dosah. V závislosti od svojej rýchlosti, a teda energie môžu iónu vniknúť až 30 cm hlboko do tkaniva ľudského tela. Lekári môžu pritom riadiť terapeutický lúč tak, aby maximálna dávka žiarenia zasiahla presne len oblasť nádoru a zdravé okolité tkanivo nebolo ožarovaním zasiahnuté. Zväzkom iónového žiarenia možno na milimetre presne zasiahnuť tumory akejkoľvek formy a veľkosti a v akejkoľvek hĺbke tela.

Trojrozmerný obraz nádoru

Pred ožarovaním sa pomocou počítačového tomografu získa presný trojrozmerný obraz nádoru. Tento obraz sa v počítači rozloží na akési digitálne rezy hrúbky jeden milimeter. Špeciálny počítačový program potom z každého rezu vytvorí akúsi šachovnicu a pre každé políčko vypočíta potrebnú intenzitu žiarenia. Vychyľovanie lúča a jeho intenzita sa riadia týmto programom, pričom lúč zotrvá na jednom bode tak dlho, až kým sa nedosiahne potrebná dávka žiarenia.

S polmilimetrovou presnosťou

Otočný portál je pritom nastavovaný tak presne, že odchýlka lúča od vypočítanej polohy je najviac pol milimetra. Pretože lúče možno nasmerovať veľmi presne a zdravé tkanivo nie je zasiahnuté, možno dávku žiarenia v porovnaní s klasickým ožarovaním protónmi zvýšiť až o 20 %, pri ožarovaní ťažkými iónmi až o 35 %. Tým rapídne stúpajú šance pacienta na vyliečenie. Nové zariadenie je pritom mimoriadne bezpečné, pretože proces ožarovania sa kontroluje 100 000 ráz za sekundu. Päť veľmi citlivých detektorov analyzuje lúč tesne pred pacientom a porovnáva ho s ožarovacím plánom.

Zastavenie za pol milisekundy

Pri akejkoľvek odchýlke sa ožarovanie zastaví za pol tisíciny sekundy, čo je tisíc ráz rýchlejšie, ako by reflexne zareagoval človek. Z ožarovania v novom centre HIT bude profitovať tých päť až desať percent pacientov s rakovinou, u ktorých nemožno rast nádoru zastaviť obvyklými ožarovacími metódami, pretože nemožno dosiahnuť požadovanú dávku žiarenia. Ide o nádory, ktoré ležia veľmi hlboko v tele, alebo sú obklopené veľmi citlivým zdravým tkanivom (napríklad očným nervom alebo črevami).

Náklady preplatí poisťovňa

Po nabehnutí na plnú kapacitu sa bude môcť v centre HIT každý rok podrobiť ožarovacej terapii okolo 1 300 pacientov. Univerzitná nemocnica v Heidelbergu už podpísala zmluvy s mnohými zdravotnými poisťovňami o preplácaní nákladov na túto inovatívnu liečbu. Náklady na jeden ožarovací cyklus sa pritom pohybujú okolo 20 000 eur. Možno ešte dodať, že univerzitná nemocnica a lekárska fakulta v Heidelbergu majú dokopy 7 000 pracovníkov. Nemocnica má 40 kliník a odborných pracovísk a 1 600 lôžok, ročne sa v nej ambulantne alebo stacionárne lieči približne 500 000 pacientov.

Najčítanejšie na Korzár

Komerčné články

  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  4. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  5. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  6. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  7. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  8. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  1. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  2. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  7. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  8. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 13 755
  2. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 8 969
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 7 624
  4. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 780
  5. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 725
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 131
  7. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 617
  8. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 3 142
  1. René Melichar: Nejsem jednorožec – 10
  2. Ľuboš Vodička: Viedenské Kráľovstvo modelovej železnice
  3. Jan Pražák: Jak jsem utekl z postele do skříně
  4. Pavol Kéri: Ďalšia z náročných výziev prekonaná
  5. Juraj Tušš: Nehas, čo ťa nepáli
  6. Miroslav Kocúr: Fico raz odíde. Čo potom? Ostaneme?
  7. Vladimír Bačišin: Výskumná firma Trexima vydala knihu pre každého kto sa zaujíma o vznik a vývoj hospodárskeho a sociálneho dialógu v ČSFR, ČR a SR
  8. Marián Holubčík: Idea ruskej štátnosti vs. ľudskosť vo vojne na Ukrajine
  1. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 53 716
  2. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 42 366
  3. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 196
  4. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 229
  5. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 13 985
  6. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom 10 344
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 003
  8. Miroslav Ferkl: Atentátnik Fico s vedrom 5 830
  1. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  2. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  3. Radko Mačuha: Po MDŽ SMER pozýva na zabíjačku.
  4. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  5. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých
  6. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  7. Radko Mačuha: Čo je zvrátenejšie, vracať na plátno, alebo posielať mládež na smrť ?
  8. Radko Mačuha: Premiér Fico v Amerike nevybavil nič.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. René Melichar: Nejsem jednorožec – 10
  2. Ľuboš Vodička: Viedenské Kráľovstvo modelovej železnice
  3. Jan Pražák: Jak jsem utekl z postele do skříně
  4. Pavol Kéri: Ďalšia z náročných výziev prekonaná
  5. Juraj Tušš: Nehas, čo ťa nepáli
  6. Miroslav Kocúr: Fico raz odíde. Čo potom? Ostaneme?
  7. Vladimír Bačišin: Výskumná firma Trexima vydala knihu pre každého kto sa zaujíma o vznik a vývoj hospodárskeho a sociálneho dialógu v ČSFR, ČR a SR
  8. Marián Holubčík: Idea ruskej štátnosti vs. ľudskosť vo vojne na Ukrajine
  1. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 53 716
  2. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 42 366
  3. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 196
  4. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 229
  5. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 13 985
  6. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom 10 344
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 003
  8. Miroslav Ferkl: Atentátnik Fico s vedrom 5 830
  1. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  2. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  3. Radko Mačuha: Po MDŽ SMER pozýva na zabíjačku.
  4. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  5. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých
  6. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  7. Radko Mačuha: Čo je zvrátenejšie, vracať na plátno, alebo posielať mládež na smrť ?
  8. Radko Mačuha: Premiér Fico v Amerike nevybavil nič.

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu