Hovorca J&T sa znížil až k internetovej diskusii, aby v súvislosti s implikáciami bruselskej razie v sídlach ČEZ-u a jeho firmy vzniesol otázku, či azda verí niekto na Slovensku tomu, že na jachte prezradil Počiatek konverzný kurz. A ak náhodou nie, tak kde je problém.
Haha. Vynikajúca otázka. Tomu, že tajomstvo kurzu padlo v Monaku, by mohol veriť tak akurát Fico, keby predtým nevešal Topolánkovi v Prahe na nos indíciu, ktorá bola takmer rovná cifernému zobrazeniu... Nie. Na plážach Riviéry sa vyzradilo iba toľko, že medzi ministrom financií a istou finančnou skupinou, v našom prípade J&T, panujú nadštandardné vzťahy. Na jachty si pozývame milenky, priateľov, rodiny, vážne známosti, osoby najbližšie či blízke. Ale nie známych. Teda všeobecne. Niežeby to bolo zakázané. Nie je to ani vylúčené, avšak ak niekto ešte zatĺka a nevie zdokladovať, ako sa na jachtu dopravil, čo je prípad práve Počiatka a jeho výletu na Formulu 1, tak je zrejmé, že vzťah dokonca zatajuje. A to je vážne, pretože minister financií (odhliadnuc od jeho vlastného pozadia) je príliš dôležitá figúra, aby upadol do podozrenia, že niekoho ľúbi viac ako iného. Z titulu svojho postavenia totiž on môže kohosi zvýhodňovať a kohosi aj znevýhodňovať, pričom tak nemusí činiť osobne, stačí aj neformálnym vplyvom. A to nie je problém len morálny, ale aj skrz-naskrz verejný, keďže preferencia napr. pri štátnej zákazke, verejnom obstarávaní či dotácii (pozdrav všetkým, ktorým nadeľoval Fico včera pod Tatrami) deformuje trh, kriví konkurenčné prostredie, a teda, v konečnom dôsledku, nezvýhodnenú väčšinu ochudobňuje. Okráda.
Ako príklad si môžeme vziať napr. elektronické mýto, o ktorom sme desaťkrát napísali, že ho vyhrala najdrahšia ponuka. Rozdiel k najlacnejšej, ktorý robí asi 200 mil. eur, ešte môže (a bude) daňového poplatníka bolieť. A čo sa zrazu nedopočujeme? Spoločnosť J&T Finance group, ktorá bola poradcom od začiatku "tendra", kúpila 10 percent akcií Ibertaxu. Hm. Toho Ibertaxu, ktorý je vlastnícky nečitateľný asi ako Interblue (slávny z kauzy emisií). Až na to, že medzi jeho zakladateľmi je i "biely kôň", presnejšie "biela kobyla" (žena), ktorá sa vyskytuje v orgánoch viacerých fiktívnych firiem... No toto???
Reči, že politici a biznismeni sa musia poznať a stretávať, sú kecy určené na rozmazanie hranice, ktorou by mali byť žiadne dôvernosti. Za pomyselnou hranicou, ktorá sa nedá nadiktovať, ale politici by ju mali veľmi cítiť, stoja spoločné pitky a jachty. Bez diskusie. Po "zákaze zisku", ktorý J&T poškodil, vidíme kumuláciu úspechov skupiny, ktoré, voľnejšie či užšie, súvisia s politickým rozhodovaním. Dokázať, že priatelia z J&T našli k Ficovi "cestu", nevieme, ale správajú sa presne tak, aby ten dojem vyvolali. Ich českí priatelia z ČEZ-u, s ktorými zrástli, sa dostali na Slovensku, takpovediac bez boja, k takému biznisu (Bohunice), že vzniká legitímna otázka, či všetko so všetkým akosi nesúvisí. Väčším problémom ako šťastlivý výherca, čo bude stavať bohunické reaktory, sa javí masívnosť korupčnej obruče, ktorej zovretie pozerá z tejto federálnej spolupráce.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.