K novému vývoju v STV sa patrí predoslať, že reláciu Reportéri od čias Eugena Kordu (aj to veľmi nepravidelne) autor nepozeral ani raz, takže nevie celkom posúdiť, že čo bolo zrušené a už sa nebude vysielať. To, čo posúdiť vie, keďže má akýsi povrchný prehľad, je, že investigatívne formáty (resp. také, ktoré sa investigatívne tvária) si verejnoprávne televízie strážia asi ako ten Počiatek rolexky na ruke. Niežeby sa ich nechceli zbaviť (takmer všetky), ale pátracia žurnalistika, ktorá ide po politikoch, stranách, ich korupcii a klientelizme (atď.), je emblematický žáner, ktorý dokumentuje celému svetu, že pod vedením práve toho riaditeľa, toho manažmentu, ktorý tam je, je televízia ozaj nezávislá a plní to veľké "verejnoprávno", čo má v štíte.
Pochybnosť, či zrušením Reportérov slovenský verejný život vôbec o dačo prišiel, resp. či náhodou nezískal viac ako stratil, je dôvodná. Avšak tým, že stiahol z obrazu symbolický formát, Nižňanský pribil na dvere chrámu, že on je taký komunista, ktorému nechýba ani ilúzia nezávislosti, ani zdanie, že nie je poskokom. Takzvané úsporné opatrenia, ktorými sa zaklína, sú v dnešných časoch iste nesmierne dôležité. Len nie je jasné, prečo nepostihli napr. tú externú produkciu, ktorú STV dodáva Ateliér. Teda firma Mečiarovej dcéry... To si verejnoprávna televízia nemôže dovoliť, prestala by napĺňať ten základný účel, pre ktorý ju "koncesionári" musia vydržiavať.
Nižňanský si so sebou priniesol kompletnú pozostalosť."
Nižňanského verejná kritika relácie, v ktorej si Reportéri všimli tzv. sociálne podniky Smeru, najlepšie svedčí o miere, v akej je tento riaditeľ mentálne spriaznený s érou, v ktorej predal boľševikovi i vlastnú tvár (bol hlásateľ). Vedľajšie totiž je, či nespokojnosť bola oprávnená alebo nie. Na stranu politikov sa zvykli v takýchto situáciách pridávať len riaditelia štátno-boľševických televízií. "Verejnoprávni" direktori, ktorí pokladajú nezávislosť za základnú zložku svojej profesnej dôstojnosti a cti, vždy navonok bránia svojich redaktorov. Ešte i keby nemali celkom pravdu... (Ale majú. Niežeby sme sa chceli chváliť, ale o tom, že "sociálne podniky" sú jednou z foriem ťaženia dividend a renty z politiky, sme písali pred 2 rokmi, keď ich zakladali... )
Aby bol obraz dokonalý, Nižňanský formát (údajne) neruší, bude pokračovať v r. 2010, ale zameraný na "občiansku publicistiku". No, tak takto nejako si to komunisti predstavovali (formulovali), keď z Ruska prišli "perestrojka" a "glasnosť" (1986-87). Komunálne problémy, a ešte tak trochu životné prostredie, a boj proti "fuškárom". Nižňanský si so sebou priniesol do STV kompletnú pozostalosť. Otázny je rozpočet, Maďarič ho opäť drží za chvost, presne ako pred rokom. Že to aj dopadne rovnako, sa nedá odprisahať. Vzťahy v koalícii sa výrazne zmenili a idú voľby, čo môže viesť k takým turbulenciám, že aj Reportéri sa budú čudovať... Na inom pracovisku.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.