V dnešnej časti nášho seriálu ostaneme síce v Európe, ale nie na európskom kontinente – z Francúzska sa cez kanál La Manche presunieme do ostrovného Anglicka, čiže do krajiny, ktorej oficiálny názov je Spojené kráľovstvo Veľkej Británie a Severného Írska. Zo starobylého pokojného francúzskeho mesta Carcassonne, ktorému sme sa venovali minule, sa presúvame na okraj rušnej britskej metropoly, Londýna. Stavba, ktorú dnes predstavujeme, má najkratší názov zo všetkých stavieb, ktorým sme sa doteraz venovali: jej oficiálny názov je The O2.
Pôvodne Millenium Dome
Medzi čitateľmi tejto strany sa možno nájdu takí, ktorí v roku 2000 kratšie či dlhšie pobývali v Londýne. Tým sa môže zdať čudné, že dnes predstavovanú stavbu uvádzame pod názvom The O2, pretože na snímkach rozoznali stavbu, ktorú poznali pod názvom Millennium Dome (miléniová kupola). Je to skutočne tak, pretože stavba, ktorej sa dnes venujeme, zmenila medzičasom názov i svoje určenie. Poďme však pekne po poriadku. V mnohých krajinách vznikli na oslavu príchodu tretieho tisícročia rôzne projekty. Aj britská konzervatívna vláda pod vedením Johna Majora prišla s projektom reprezentatívnej stavby, v ktorej by sa na oslavu tretieho tisícročia konal akýsi Festival of Britain (festival Británie), čo mala byť výstava podľa vzoru svetových výstav.
Labouristi projekt rozšírili
Keď sa vo voľbách v roku 1997 dostali k moci labouristi (teda britská Labour party, čiže vlastne strana práce), nový premiér Tony Blair projekt svojho predchodcu značne rozšíril a zvýšil čiastku na jeho financovanie. Zvýšili sa však aj očakávania toho, čo tento projekt prinesie. Projekt nakoniec vyústil do výstavby veľkej kupolovitej časti na dovtedy zanedbanom území na greenwichskom polostrove, v ktorej bola umiestnená výstava Millennium Experience, predstavujúca rôzne aspekty života človeka. Stavbu, ktorá vyzerá ako veľký stan, navrhol architekt Richard Rogers. Statické riešenie je dielom konštrukčnej kancelárie Buro Happold.
Najväčšia svojho druhu na svete
Millenium Dome je najväčšou stavbou svojho druhu na svete. Biela kupola je zavesená na dvanástich žltých stožiaroch (jeden pre každý mesiac roku), ktoré sú vysoké 100 metrov. Pôdorys kupoly je kruhovitý, s vonkajším priemerom 365 metrov - jeden meter na každý deň roka. Najvyšší bod kupoly je približne 52 metrov nad terénom. Vnútorný priemer kupoly je 320 metrov, obvod stavby je približne jeden kilometer. Stavba sa stala jedným z najznámejších symbolov nielen Londýna, ale celej Veľkej Británie.
Nie je to pravá kupola
Treba však povedať, že aj keď sa o stavbe hovorí ako o kupole, zo stavebného hľadiska nejde o samonosnú kupolu, pretože je zavesená na stožiaroch. Preto niektorí neprajníci nazývali stavbu Millennium Tent, čiže miléniový stan. Kupolu tvorí sklenená tkanina pokrytá teflónovou vrstvičkou, ktorá veľmi dobre odoláva nepriaznivým vplyvom (britského) počasia. Kruhovú pôdorysnú symetriu stavby narúša len otvor, cez ktorý vedie ventilačná šachta cestného tunela Blackwall, vedúceho popod rieku Temžu.
Výstava celý rok
Spomenutá výstava Millennium Experience bola pre pozvaných hostí otvorená 31. decembra 1999 a verejnosti bola prístupná celý rok 2000. Výstava bola rozdelená na 14 zón, pričom v strede bolo pódium, na ktorom sa konali rôzne vystúpenia. Z nich najväčším bola šou so 160 akrobatmi, ktorá sa počas roka konala 999 ráz. Ďalšie atrakcie boli na voľnom priestranstve pri kupole. Výstava bola najpopulárnejšou britskou turistickou atrakciou v roku 2000, aj keď ju britská tlač skritizovala. Napriek záujmu verejnosti zápasili organizátori s nedostatkom finančných prostriedkov a museli niekoľko ráz žiadať o finančnú výpomoc od Miléniovej lotérie.
Menší počet návštevníkov
Jedným z problémov bolo to, že organizátori vychádzali vo svojich finančných plánoch z nerealistického predpokladu, že výstavu navštívi okolo 12 miliónov ľudí. V skutočnosti dosiahol počet návštevníkov len okolo 6,5 milióna. Po skončení výstavy sa britská vláda opäť dostala pod paľbu kritiky, pretože nedokázala Millennium Dome predať. Len údržba prázdnej stavby vraj stála milión libier mesačne. Kupolovitú stavbu sa darilo využívať len z času na čas. V decembri 2003 sa v nej konal akýsi vianočný festival, neskôr sa v ňom konalo niekoľko hudobných festivalov s voľným vstupom a počas Vianoc v roku 2004 slúžila časť stavby ako prístrešok pre bezdomovcov.
Prestavba na zábavné a športové centrum
Už v decembri 2001 však britská vláda oznámila, že vybrala firmu Meridian Delta Ltd. na to, aby Millennium Dome prebudovala na zábavné a športové centrum. Za spomenutou firmou stojí americký miliardár Philip Anschutz, ktorý podniká v ropnom priemysle, železničnej doprave i telekomunikáciách. Koncom mája 2005 boli práva na názov stavby predané spoločnosti O2 plc, čo je britský operátor mobilných telefónov.
Jednoduchý názov The O2
Z Millennium Dome sa tak stala stavba s jednoduchým označením The O2. Noví vlastníci postavili vnútri kupoly, ktorá ostala v pôvodnom stave, akési malé mestečko. Hlavnou stavbou je „aréna" (The O2 arena), prvá multifunkčná aréna amerického štýlu v Londýne. S výstavbou arény sa začalo v roku 2003. Vzhľadom na to, že vnútri kupoly sa nedali použiť vysoké stavebné žeriavy, bola strecha spomenutej arény vážiaca 4 500 ton zmontovaná na podlahe a potom postupne zdvihnutá.
Až pre 23 000 divákov
Pod strechou potom vyrástla samotná stavba arény, ktorá pojme až 23 000 divákov a v ktorej sa môžu konať športové, hudobné či iné akcie. Okolo kruhovitej arény vyrástla Entertainment Avenue, čiže čosi ako zábavná aleja s umelými palmami a množstvom obchodov, reštaurácií a barov. Na tejto aleji je aj hudobný klub indigO2 s kapacitou 2 350 divákov. Tento klub sa často využíva na privátne „afterparty" pre umelcov, ktorí vystupovali v The O2 arena. Ďalšou budovou je dvojpodlažná „bublinová" budova The O2 Bubble, určená na výstavy. V súčasnosti je v týchto priestoroch výstava osobných predmetov Michaela Jacksona.
Jedenásť kinosál
V ďalšej budove, nazvanej Vue@The O2, je na dvoch podlažiach 11 kinosál, z nich jedna pre 770 divákov je vraj najväčšia v Londýne. Zmodernizovaná „miléniová kupola" bola, už ako The O2, pre verejnosť otvorená 24. júna 2007. Odvtedy v nej účinkovali napríklad Led Zeppelin, Bon Jovi, Spice Girls, Kylie Minogue, Elton John či Madonna. Počas letnej olympiády 2012 sa v The O2 arena uskutočnia súťaže v umeleckej gymnastike a v basketbale.
Najnavštevovanejšia na svete
V roku 2008 sa v spomenutej aréne vystriedali vyše dva milióny návštevníkov rôznych podujatí, čím sa táto aréna stala najnavštevovanejšou na svete. Možno spomenúť, že v celom objekte sú prísne bezpečnostné predpisy a už pri vstupe do The O2 sú všetci návštevníci a ich batožiny dôkladne kontrolované röntgenom a detektorom kovov. Ako zaujímavosť možno uviesť, že vnútri dnes predstavenej stavby by mohlo byť umiestnených 12 futbalových ihrísk či 72 tenisových kurtov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.