Korzár logo Korzár

Renesancia značky Melkus

O automobiloch značky Melkus pravdepodobne vedia niečo len tí, ktorí sa už za hlbokého „socíku" (čítaj socializmu) zaujímali o automobilový šport. Tí si možno spomenú na východonemeckého automobilového pretekára Heinza Melkusa.

Športové kupé Melkus RS 2000. Heinz Melkus mal jedinú súkromnú automobilku v socialistických krajinách.Športové kupé Melkus RS 2000. Heinz Melkus mal jedinú súkromnú automobilku v socialistických krajinách. (Zdroj: archív)

Ten si najprv zhotovil niekoľko monopostov kategórie Junior, neskôr sa mu ale podarila v socialistických štátoch nevídaná vec: dostal súhlas na založenie malej súkromnej firmy na kusovú výrobu športových vozidiel.

Motor z Wartburga


Jeho športové kupé RS 1000 využívalo konštrukčné časti i motor zo známeho Wartburga. Karosériu z plastov dodáva firma Robur (výrobca nákladných vozidiel). Kupé, poháňané litrovým dvojtaktným trojvalcovým motorom výkonu 52 kW, malo hmotnosť len 690 kg a dosahovalo maximálnu rýchlosť 165 km/h. Typickým dizajnérskym prvkom tohto vozidla boli nahor odklopné krídlové dvere. V rokoch 1969 až 1979 bolo vyrobených celkovo 101 vozidiel Melkus RS 1000, z ktorých sa väčšina dodnes zachovala.

Nasledovníkmi syn a vnuk


Heinz Melkus zomrel v roku 2005, ale jeho syn Peter a vnuk Sepp sa v máji 2006 rozhodli vrátiť značku Melkus späť do automobilového sveta a založili firmu Melkus Sportwagen GmbH. Táto firma najprv vyrobila obmedzenú sériu vozidiel Melkus RS1600, ktoré sú v podstate kópiami pôvodného modelu RS1000. Na rozdiel od pôvodného modelu je však tento model poháňaný moderným 1,6-litrovým benzínovým motorom. Výkonu 75 kW. Neskôr sa mladí Melkusovci rozhodli vyvinúť úplne nový športový automobil. Nové športové kupé, označené RS2000, malo svetovú premiéru na ostatnom frankfurtskom autosalóne.

Skelet z Lotusu Elise


Treba ale podotknúť, že predsa len nejde o úplne nový typ, pretože nosný hliníkový skelet vozidla je prevzatý z modelu Lotus Elise. Na tomto skelete je upevnená ľahká dvojmiestna karoséria, ktorá svojimi tvarmi i krídlovými dverami pripomína pôvodný model RS1000. Hmotnosť vozidla je preto len 950 kg. Kupé je dlhé 3 910 mm, široké 1 777 mm a vysoké len 1 151 mm. Z modelu Elise je prevzatý aj motor. Ide o štvorvalcový 1,8-litrový motor VVTL-i firmy Toyota, ktorý je vystrojený systémom variabilného časovania i variabilného zdvihu ventilov. Motor, ktorý je spolu so šesťstupňovou prevodovkou uložený naprieč pred zadnou nápravou, vyvíja maximálny výkon 198 kW pri 7 800 ot/min.

Ročne 25 vozidiel


Vozidlo je vystrojené antiblokovacím systémom, systémom trakčnej kontroly, elektricky ovládanými oknami a zrkadlami, klimatizačným systémom i prehrávačom CD. Športové kupé Melkus RS2000 zrýchli z 0 na 100 km/h za 4,9 sekundy a dosiahne maximálnu rýchlosť 250 km/h. Kupé bude manufaktúrnym spôsobom vyrábať tím len desiatich ľudí, a to na objednávku. Obnovená firma Melkus plánuje ročne vyrobiť len 25 kupé RS2000, čo tomuto vozidlu zabezpečí vysoký stupeň exkluzivity. Tejto exkluzivite zodpovedá aj cena vozidla, ktorá je 107 500 eur.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Rekordne dlhá jazda elektromobilu

Roadster firmy Tesla, vystrojený čisto elektrickým pohonom, prešiel na jedno nabitie akumulátorov vzdialenosť 501 kilometrov, čo je nový rekord pre elektromobily. Stalo sa tak v priebehu desiateho ročníka súťaže Global Green Challenge, určenej pre vozidlá s alternatívnym druhom pohonu. Celá súťaž merala vyše 3 000 kilometrov, pričom jej štart bol v meste Darwin a cieľ v Adelaide. Po prejdení spomenutej rekordnej vzdialenosti zostala podľa v akumulátoroch energia ešte na ďalších približne päť kilometrov jazdy. Uvedeným rekordom prekonal roadster doterajší rekord, ktorý mal hodnotu 388 km a vytvoril ho tiež roadster Tesla. Roadster firmy Tesla je prvým produkčným automobilom, ktorý používa lítiovo-iónové batérie a súčasne je to prvý elektromobil, ktorý má na jedno nabitie dojazd dlhší než 320 kilometrov. Pohonnú jednotku tohto roadstera tvorí striedavý indukčný vzduchom chladený elektromotor na 375 V, ktorého výkon je 185 kW (v rozsahu od 5 000 do 8 000 ot/min). Krútiaci moment motora je 375 Nm, pričom tento moment je k dispozícii okamžite po zapnutí motora. Maximálne otáčky motora sú 14 000 ot/min. Motor poháňa zadné kolesá cez pevný prevod. Zdrojom elektrickej energie je spomínaná lítiovo-iónová batéria, pozostávajúca z 6 831 článkov. Dobitie batérie zo siete 240 V trvá približne 3,5 hodiny. Základom roadstera Tesla je nosný monokok, zhotovený lepením a nitovaním z pretláčaných hliníkových profilov. Predné i zadné kolesá sú zavesené na dvoch nerovnako dlhých priečnych ramenách. Dvojmiestny roadster má rázvor podvozku 2 351 mm, jeho dĺžka je 3 946 mm, šírka je 1 851 mm a výška 1162 mm. V interiéri sú kožou potiahnuté vyhrievateľné sedadlá a trojramenný športový volant s koženým poťahom. Do výbavy vozidla patrí aj klimatizačný systém, stereorádio s prehrávačom CD, tempomat a elektricky ovládané okná. Roadster zrýchli z 0 na 60 míľ za hodinu (96 km/h) za 3,9 sekundy a jeho maximálna rýchlosť je elektronicky obmedzená na 125 míľ za hodinu, teda 201 km/h. Americká firma Tesla už dodala odberateľom približne 900 roadsterov s elektrickým pohonom.

SkryťVypnúť reklamu

Najrozšírenejší veterán je chrobák

Nemecká štatistika vozidiel, prihlásených do cestnej premávky, eviduje ešte okolo 315 000 vozidiel, ktoré boli vyrobené pred rokom 1979 – ide teda už o skutočné automobilové veterány. Prvé miesto medzi týmito veteránmi má, pochopiteľne, slávny Volkswagen chrobák. Na nemeckých cestách jazdí ešte stále 44 540 chrobákov. To napokon možno ani nie je tak veľa, ak uvážime, že závody firmy VW vo Wolfsburgu, Emdene a Osnabrücku vychrlili v rokoch 1938 až 1980 celkovo 15,8 miliónov vozidiel, známych na celom svete buď pod nemeckou prezývkou Käfer, alebo pod anglickou prezývkou Beetle (oba výrazy znamenajú chrobák). Produkcia klasického chrobáka s uzavretou karosériou sa v Nemecku skončila v januári 1978, potom sa ešte dva roky vyrábal (vo firme Karmann) kabriolet. Chrobák sa však vyrábal aj v mnohých ďalších krajinách. Celkovo bolo na celom svete vyrobených 21 529 464 chrobákov, čím toto vozidlo prekonalo dovtedajšieho rekordéra, ktorým bol Ford T. Posledný chrobák zišiel z montážneho pásu mexického závodu VW v júli 2003. Na druhom mieste spomenutej štatistiky vyše 30-ročných vozidiel je počtom 10 140 kusov Mercedes Strich 8, ktorý sa vyrábal od roku 1968. Nasleduje Opel Kadett s počtom 9 334 kusov a po ňom už počtom 7 246 kusov aj nám dobre známy Trabant. Vozidlá, vyrobené pred rokom 1979 predstavujú približne jedno percento počtu všetkých automobilov, evidovaných v Nemecku.

SkryťVypnúť reklamu

Pôvodný Golf končí

V súčasnosti je síce na trhu Golf už šiestej generácie, ale v Juhoafrickej republike sa práve končí výroba Golfa ešte prvej generácie. Výroba pôvodného Golfa 1 sa v Juhoafrickej republike začala v roku 1978 a od roku 1984 sa tento model vyrábal pod „vymyslenou" značkou Citi. Celkovo bolo v závode v Uitenhage vyrobených 517 384 golfov prvej generácie (vrátane modelu Citi). V priebehu 25 rokov, počas ktorých sa Golf 1 v Afrike vyrábal, bol síce tento model niekoľko ráz modernizovaný, ale vždy išlo len o drobné úpravy. Pri príležitosti ukončenia výroby pôvodného Golfa vyrobí firma Volkswagen of South Africa limitovanú sériu tisíc vozidiel, označených Citi Mk1. Tieto vozidlá budú poháňané 1,6-litrovým motorom, ktorý vyvíja maximálny výkon 74 kW pri 5 400 ot/min. Model Citi Mk1 jazdí na 15-palcových ráfikoch z ľahkej zliatiny, má leštenú koncovku výfuku, dvojité predné reflektory a chrómovaný rámček masky chladiča. Vozidlo sa bude dodávať len v dvoch farbách karosérie, a to čiernej a modrej. Každé z tisícky vozidiel Citi Mk1 bude mať na prístrojovej doske pred spolujazdcom vyrazené poradové číslo.

Najčítanejšie na Korzár

Komerčné články

  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  5. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  6. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 488
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 130
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 966
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 525
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 034
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 938
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky? 2 552
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 537
  1. Vladimír Benčík: Ako CIA hľadala Archu zmluvy – Donald Trump odtajnil dokumenty
  2. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (4. - 10.4.1925)
  3. Jozef Foltýn: Zavraždený Marek bol stelesnením slušného človeka
  4. Ján Škerko: Obchodné deficity? Žiadny problém! Trump má vzorec na clá ako z Harryho Pottera
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Jaroslav Furman: Nekonečný príbeh - Prvá časť
  7. Vladimír Krátky: Škoda, že aj Škoda ... .
  8. Norbert Kaník: Najlepší vyjednávač vo vesmíre, ruský agent alebo len šašo a klamár?
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 101 324
  2. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 50 963
  3. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 39 790
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 336
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 647
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 17 936
  7. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 17 871
  8. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 10 858
  1. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  3. Tupou Ceruzou: Medvede
  4. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  5. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  6. Radko Mačuha: Po MDŽ SMER pozýva na zabíjačku.
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  8. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Vladimír Benčík: Ako CIA hľadala Archu zmluvy – Donald Trump odtajnil dokumenty
  2. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (4. - 10.4.1925)
  3. Jozef Foltýn: Zavraždený Marek bol stelesnením slušného človeka
  4. Ján Škerko: Obchodné deficity? Žiadny problém! Trump má vzorec na clá ako z Harryho Pottera
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Jaroslav Furman: Nekonečný príbeh - Prvá časť
  7. Vladimír Krátky: Škoda, že aj Škoda ... .
  8. Norbert Kaník: Najlepší vyjednávač vo vesmíre, ruský agent alebo len šašo a klamár?
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 101 324
  2. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 50 963
  3. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 39 790
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 336
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 647
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 17 936
  7. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 17 871
  8. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 10 858
  1. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  3. Tupou Ceruzou: Medvede
  4. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  5. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  6. Radko Mačuha: Po MDŽ SMER pozýva na zabíjačku.
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  8. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu