Byle sú poliehavé, výhonkaté a obyčajne chlpaté. Listy sú striedavo jarmovo perovito zložené ( s 6-12 jarmami), na rube bielo plstnaté, prílistky sú veľké, hnedé. Lístky sú podlhovasto vajcovité, vrúbkovane pílkovité. Kvety sú rozmiestené jednotlivo, sú pazušné, dlho stopkaté. Kvety sú pravidelné, obojpohlavné, majú kalíšok a kalich. Kališné lístky sú vajcovité, lístky kališteka kopijovité. Korunné lupienky sú dlhšie ako kalich, žlté. V kvetu je mnoho tyčiniek a veľký počet piestikov na nedužnatejúcom lôžku. Plodmi sú nažky.
Rastie na dedinských cestách, dedinských priestranstvách a brehoch rybníkov. Vyžaduje vlhké, výživné, zásadité až slabo kyslé, humózne, piesočnato-hlinité pôdy.
Ako liečivá rastlina sa zberá vňať, zberaná pred kvitnutím aj v čase kvetu. Mladá vňať slúží ako zelenina. Niekedy sa zbiera aj podzemok. Droga obsahuje glykozid s protikŕčovým pôsobením. V droge je najviac katechinových trieslovín, tormentol, horčiny, flavonoidy, sliz, vitamín C, minerálne látky, v podzemku je cholín a mastné kyseliny. Droga sa aplikuje ako adstringens pri hnačkách, pri žalúdočných a črevných kataroch, vnútornom krvácaní, zvonka ako antiglogistikum na kloktanie, pri bolestiach ústnej dutiny i zubov, zápaloch v ústach, na omývanie a obklady na zapálené a krvácajúce rany. Užíva sa formou záparu. Droga má aj výrazný spazmolytický účinok, užíva sa pri bolestivej a dlhotrvácajúcej menštruácii, kolikovitých bolestiach žalúdku a čriev. Tíši kŕčovité bolesti. Pri žalúdočných a črevných kŕčoch sa aplikuje s mätou piepornou a medovkou. Pri gastrítíde sa kombinuje s jablčníkom, zemežlčou a tymiánom.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.