že spoločný podnik, to jest dva nové bloky Jaslovských Bohuníc "nevyvoláva žiadne obavy čo sa týka horizontálneho prekrývania medzi materskými spoločnosťami", keďže "ČEZ má len malý podiel na trhu s dodávkami elektrickej energie v SR".
Fajn. To sme si oddýchli. Než si povieme, že prečo ide o jedno z najďalekosiahlejších rozhodnutí o štáte, v ktorom žijeme (asi tak 200-krát významnejšie ako to, či bude alebo nebude platiť na SR Charta práv EÚ), tak si zopakujme toto: Fico uzavrel (resp. dal pokyn uzavrieť) asi pred rokom zmluvu s ČEZ-om veľmi sporným a pochybným spôsobom. Bez verejnej diskusie o energetickej koncepcii, ktorá sa inde debatuje päť rokov, a najmä bez možnosti transparentnej súťaže (protiponuky) iných záujemcov o partnerstvo s JAVYS-om. Z ktorých najmä taliansky Enel, 66-percentný vlastník SE, na túto "ústretovosť" v budúcnosti nezabudne. Podozrenia, že rozhodujúcim argumentom pre výber partnera bola vplyvná finančná skupina široko rozkročená medzi niektorými českými politikmi (Topolánek), ČEZ-om a Smerom, bude premiér veľmi ťažko vyvracať. Neprehľadná procedúra s otáznikmi, vrátane "začiernenej" zmluvy, necháva len minimálny priestor pre domnienku, že účastníci biznisu nezožnú dividendy "na 15 generácií dopredu", ako kedysi prorokoval Fico...
No. Rozhodnutie EK dáva zelenú ČEZ-u, že môže definitívne rozbehnúť "supertender" na výstavbu piatich jadrových blokov: Dvoch v Temelíne, jedného v Dukovanoch a... Áno, dvoch v Bohuniciach, ku ktorým sa ČEZ zmluvou s JAVYS-om prikmotril. Takže politicky leží na stole toto: O dodávateľovi najväčšej verejnej zákazky v histórii SR bude rozhodovať v českom tendri podľa českého zákona (o verejnom obstarávaní) česká firma podľa direktív českej vlády, ktorá je väčšinovým akcionárom. Neuveriteľné...
V princípe to ale nemusí byť zle. Naopak. U Čechov je totiž omnoho vyššia nádej, že ohromný geostrategický rozmer zákazky zaradia medzi kritériá s podstatne vyššou váhou, než nejaká slovenská vláda (komisia) v prípade, že by sme si o Bohuniciach rozhodovali zvrchovane pod Tatrami... Výborne. Pravdepodobnosť, že víťazom bude Westinghouse (USA) či Areva (Francúzsko), a nie Atomstrojexport (Rusko), sa takto zvyšuje. Avšak skutočnosť, že vláda pustí z rúk rozhodovanie v takejto obrovskej kauze, je takmer absurdná. ("Takmer" preto, lebo nepoznáme zmluvu. Ale zato vieme, že keby ČEZ išiel na dvoch dodávateľov s rôznymi technológiami, vyšlo by ho to výrazne drahšie.)
"Je to najväčší tender v tejto chvíli na svete a je tu obrovský záujem Francúzska, Ruska a USA a tlak, ktorý tieto krajiny vyvíjajú a budú vyvíjať v budúcich mesiacoch, je niečo, s čím sa česká politika ešte nestretla". To sú slová českého energetického vyslanca Bartušku a vystihujú podstatu príbehu za 500 miliárd Kč, ktorý sa začína písať. Smiať sa či plakať? Kto má tú fantáziu, aby si dokázal predstaviť tú províziu, za akú sa niekto dokáže zriecť posledného slova do takého biznisu?
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.