obchodného centra (WTC).
V ďalšom texte sa už však správne konštatuje, že loď obsahuje len 7,5 tony ocele z trosiek WTC. Z tejto ocele je zhotovená predná časť lode (tzv. čeleň). Loď USS (United Staes Ship) New York bola minulú sobotu slávnostne zaradená do služby u amerického vojenského námorníctva (US Navy), a to za prítomnosti ministerky zahraničných vecí Hillary Clintonovej. Povedzme si niekoľko základných údajov o lodi New York. Táto loď má v americkom námorníctve označenie LPD 21, pričom skratka LPD znamená landing platform dock, čiže čosi ako vyloďovací plošinový dok. Povedané celkom jednoducho, loď bude slúžiť na prepravu a vyloďovanie expedičných síl americkej námornej pechoty (US Marines) a jej techniky na pobreží.
V zadnej časti lode je sklopná rampa, po ktorej môžu dovnútra lode vchádzať resp. z nej vychádzať bojové vozidlá, vojenské vznášadlá či konvenčné vyloďovacie plavidlá (v tom prípade môže byť vnútro lode čiastočne zaplavené vodou). Z paluby lode môžu štartovať vrtuľníky alebo lietadlá so zvislým štartom. Loď USS New York LPD 21 je piatou loďou triedy San Antonio. Plavidlá tejto triedy postupne nahradia staršie lode triedy Austin. Kontrakt na postavenie prvej lode triedy San Antonio, teda lode USS San Antonio LPD 17 (trieda lodí sa obvykle nazýva menom prvej lode danej triedy) bol podpísaný v decembri 1996, so stavbou lode sa začalo v auguste 2000. Námorníctvo zaradilo loď San Antonio do služby v júli 2005. Odvtedy boli postavené ďalšie lode tejto triedy, nazvané New Orleans (LPD 18), Mesa Verde (LPD 19) a Green Bay (LPD 20).
V súčasnosti sa v lodeniciach firmy Northrop Grumman Shipbuilding zhotovujú ďalšie štyri lode triedy San Antonio (LPD 22 - 25), pričom dve z nich (Arlington LPD 24 a Somerset LPD 25) budú tiež obsahovať oceľ z miest tragédie, ktorá sa stala 11. septembra 2001. Bol už uzavretý kontrakt na nákup materiálu na loď LPD 26. Lode triedy San Antonio majú dĺžku 208,5 metra a šírku 31,9 m. Ich maximálny výtlak pri plnom zaťažení je 25 300 ton. Na pohon lode slúžia dva námorné vznetové motory firmy Colt-Pielstick, ktoré sú sekvenčne prepĺňané turbodúchadlami. Výkon týchto motorov je 31 000 kW. Motory poháňanú dve hnacie vrtule. Maximálna rýchlosť lode je okolo 39 km/h.
Posádku lode tvorí 360 námorníkov a traja príslušníci námornej pechoty. Loď môže prepravovať expedičné sily v počte 699 vojakov, v prípade núdze až 900. Na pristávacej palube môžu pristáť dva vrtuľníky CH53E Super Stallion, alebo dve lietadlá MV-22 Osprey so sklopnými krídlami, prípadne štyri menšie vrtuľníky. Vnútri lode môžu byť prepravované dve výsadkové vznášadlá typu LCAC alebo až 14 výsadkových bojových vozidiel. Na obranu lode slúžia dva kanóny kalibru 30 mm, desať polpalcových guľometov a zariadenia na vypúšťanie riadených striel.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.