Korzár logo Korzár
Štvrtok, 8. jún, 2023 | Meniny má Medard

Alice Cooper: Monštrum som iba na pódiu

Na Slovensko prvý raz prichádza Alice Cooper. Slávny americký rocker bude koncertovať 18. novembra v hale Cassosport v Košiciach, o deň neskôr v Bratislave. Pred premiérovou návštevou Slovenska poskytol Alice Cooper exkluzívny telefonický rozhovor denníku

Rocková legenda. Alice Cooper vystúpi na koncerte v Košiciach a bude to poriadna šou.Rocková legenda. Alice Cooper vystúpi na koncerte v Košiciach a bude to poriadna šou. (Zdroj: ap)

Na Slovensko prvý raz prichádza Alice Cooper. Slávny americký rocker bude koncertovať 18. novembra v hale Cassosport v Košiciach, o deň neskôr v Bratislave. S kapelou plnou hviezd (vrátane Erica Singera, bubeníka skupiny Kiss) predstaví svoju hororovú šou v rámci aktuálnej šnúry Alice Cooper's Theatre of Death 2008-2009. Pred premiérovou návštevou Slovenska poskytol Alice Cooper exkluzívny telefonický rozhovor denníku Korzár.

Alice Cooper je svetovou legendou, ku ktorej sa hlásia celé generácie hudobníkov. Na scéne sa tento muž, vlastným menom Vincent Damon Furnier, prvý raz objavil ešte v roku 1964, o päť rokov na to vydal debutový album. Začiatkom sedemdesiatych rokov dobyl aj celosvetové rebríčky hitparád a odvtedy je prakticky nepretržite v kurze.

Čím to je, že dlhoročné hviezdy ako vy, Deep Purple, Iron Maiden, Black Sabbath s Diom a Ozzym sú stále aktívne, koncertujú a vypredávajú koncerty po celom svete? Chýba mladá krv?

- Mladí sa v súčasnosti začali zaujímať o klasický rock. Je výborné, že túto hudbu začali počúvať 15- až 25-roční. Prvý raz sa stalo to, že tá istá skupina sa páči rodičom aj ich deťom. Pre mňa je veľmi zaujímavé sledovať v obecenstve 15-ročných mladíkov a ich 40-ročných rodičov, pričom všetci majú rovnako radi tú istú hudbu. Predtým to bolo tak, že synovia hovorili otcom, počúvajte novú hudbu a naopak, otcovia vraveli synom, počúvajte Rolling Stones. Teraz je to prvý raz také, že rodičia aj ich deti chcú počúvať to isté. Je báječné, že na moje koncerty chodievajú matky, otcovia i ich deti.

Vy nežijete len zo zašlej slávy, tvoríte nové veci. Predstavíte nám váš aktuálny album?

- Som rozprávačom príbehov a rád sa považujem za človeka, ktorý tvorí skôr miniatúrne opery či krátke hry. Nový album Along Came A Spider je o masovom vrahovi. Spočiatku si o sebe myslí, podobne ako Hannibal Lecter z Mlčania jahniat, že je bezchybný, ale nie je. Takisto neverí, že by sa mohol zaľúbiť do svojej obete. Sériový vrah však má všetky tieto slabosti.

Vaším najväčším hitom na Slovensku je jednoznačne Poison. Za tie roky ich však máte oveľa viac. Čo je podľa vás najväčší hit Alicea Coopera?

- Na celom svete bola asi naozaj najviac známa skladba Poison a tiež School's Out z roku 1971. Pravdepodobne to boli najznámejšie piesne počas celej našej kariéry. Avšak na našich koncertoch hrávame väčšinou 28 piesní. Je to prierez celého vývoja našej skupiny, od roku 1970 až po súčasnosť.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Mnohé hviezdy sa bránia rozhovorom. Možno aj preto, aby si zachovali určitú tajomnosť. Vy s tým nemáte žiadny problém. Neprekáža vám rozprávať o sebe pre médiá?

- Moja reálna osoba a Alice Cooper sú dve rozdielne postavy. Ja som úplne normálny človek, manžel starajúci sa o rodinu, skrátka dobrý chlapík. Alice Copper je strašný, až nechutný chlap.

V súkromí s dcérou Calico.

Foto: AP

Teda čosi ako Dr. Jekyll a Mr. Hyde.

- Presne. V noci sa stávam Aliceom Cooperom, ktorý je môj úplný opak. Mňa veľmi baví meniť sa na pódiu na niekoho úplne iného a nepoznám inú postavu, ktorá by mohla byť mojím väčším protikladom než je Alice Cooper (smiech). Je to skutočne taký môj Mr. Hyde, ale v prvom rade je to obrovská zábava.

Kedysi sa o vás často na Slovensku písalo ako o americkej speváčke, teda v ženskom rode. Aký najväčší nezmysel ste si o sebe prečítali?

- Takých vecí som počul o sebe veľa, samozrejme aj to, že som žena. Ľudia ma spočiatku často pokladali za hrôzostrašného uctievača diabla, pritom som v skutočnosti kresťan. Niekedy si o mne mysleli, že som taký istý ako Alice Cooper, teda stelesnenie zla, no je to tak, ako som už vravel, že Alice Cooper je mojím protikladom. Vediem úplne normálny život. Mám 61 rokov, ženil som sa ako 33-ročný a nikdy som nepodviedol svoju manželku. A to je na rockovú hviezdu asi fakt neuveriteľné (smiech).

To ste fakt rockstar?

- V mojom živote je veľa irónie. Je ironické, že túto postavu hrávam, hoci ju vnútri neznášam. Som kresťan, svoje deti som vychoval dobre, dnes sa venujú umeniu a nikdy neprepadli rôznym nešvárom a lákadlám ako deti iných rockových hviezd.

SkryťVypnúť reklamu

Alice Cooper na pódiu s bývalým gitaristom Guns´n´Roses Slashom.

Foto: Reuters

Fungovali ste s generáciou, ku ktorej patrili Jim Morrison, Janis Joplin či Jimi Hendrix. Na svoj životný štýl oni doplatili životom. Vám sa podarilo nepodľahnúť drogám a alkoholu. Ako?

- Pred 28 rokmi som bol takmer mŕtvy. V tom čase mi môj lekár povedal, že mám zhruba dva týždne života na to, kým sa pripojím k Janis, Jimovi a Jimimu, kdekoľvek sú. Boli to vskutku divoké časy, na svoje problémy s alkoholom som takmer doplatil životom. Keď som sa zobudil, vracal som krv. Toto bol môj životný štýl. Odvtedy som nepil žiaden alkohol, nefajčil som a nezobral som nijaké drogy. A aj keď mám po šesťdesiatke, fyzicky sa cítim v lepšej kondícii, než som mal tridsať.

Vaše párty s Jimom Morrisonom sú priam legendárne. Aký bol Jim?

- Jim bol jedným z výnimočných ľudí. On i ďalší členovia skupiny Doors boli naši kamaráti. Jim bol kreatívny, unikátny a jedinečný. Všetci, ktorí ho poznali, boli presvedčení, že onedlho zomrie. Neexistoval spôsob, ako mu to vyhovoriť. Životný štýl, ktorý viedol, bol taký, že ak sa mám priznať, neveril som, že sa vôbec dožije takého veku, akého sa dožil - 27 rokov. Všetci sme z toho boli doslova prekvapení. Za svoj život do seba napchal toľko drog a spravil toľko bláznivých vecí, až je to neuveriteľné. Pri tomto spôsobe života mohol podľa mňa zomrieť oveľa skôr.

Prídete na Slovensko, čo je dnes už pomerne bežný jav. Za komunizmu sme tu o takýchto koncertoch mohli iba snívať. Viacerí umelci sa však snažili hrať za železnou oponou. Mali ste aj vy takýto záujem?

- Samozrejme. Keby to bolo na mne, hrali by sme tu už vtedy. Stredná a východná Európa je dnes rovnaká ako iné časti sveta. Som si istý, keby sme tu hrali aj predtým, ľuďom by sa naša šou páčila a zabávali by sa. My radi vystupujeme hocikde. Hrali sme povedzme v Londýne, v Moskve a keby nás pozvali na Slovensko, veľmi radi by sme prišli. Určite by to bolo vzrušujúce a hlavne niečo nové. Preto sa teším na koncerty na Slovensku, ktoré nás teraz čakajú.

V každom meste, v ktorom hráte, neostávate v hoteli, ale idete si ho pozrieť. Na čo sa tešíte v Košiciach? Poznáte už svoj program?

- Hneď po tom, čo sa ubytujem, opustím hotel. Vyberiem sa niekam do centra mesta. Pôjdem sa prejsť, aby som spoznal toto mesto. Ak ma teda stretnete na ulici, nebuďte prekvapení, robím to v každom meste.

Aký je váš recept na úspech v šoubiznise?

- Zostať aktívny v šoubiznise je možné. Môže sa z vás stať legenda, o ktorej sa rozprávajú príbehy, až sa dostanete na tú úroveň, keď sa ľuďom začne zdať neuveriteľné, že osobnosti ako Mick Jagger, Robert Plant a ďalšie ešte stále koncertujú. Podstatné je, keby ma dnes niekto zastavil na ulici, nemám žiadny problém sa s ním odfotiť, či dať mu autogram. Zbližuje ma to s mojimi fanúšikmi.

SkryťVypnúť reklamu

Dve rockové legendy. Alice Cooper a spevák Aerosmith Steven Tyler.

Foto: AP

Hlásia sa k vám celé generácie rôznorodých muzikantov. Aký je to pocit?

- Musíte brať každého ako svojho najlepšieho kamaráta. Je jedno, koho stretnem na ulici, každého beriem tak, akoby to bol môj spoluhráč zo skupiny, pritom v skutočnosti môže byť zmrzlinárom. Každý si zaslúži rovnaký rešpekt. To, že hrám Alicea Coopera, neznamená, že sa cítim byť niečo extra. Nemám dôvod sa nad nikým vyvyšovať.

Ste známy veľkou šou na koncertoch. Baví vás hudba, alebo ju už beriete ako prácu?

- Ľudia ako Iggy Pop, Lou Reed a podobní už dávno mohli byť v dôchodku. Ja tiež. Napriek tomu títo všetci milujú vystupovanie na pódiu pre publikum. Pre nás to teda znamená, že nemusíme robiť turné, ale chceme. Na rozdiel od minulosti, keď bolo nutné vyraziť na šnúru, dnes už to robiť nemusím. A o to viac si koncerty užívam.

Tešíme sa teda na koncert...

- Aj ja sa teším do Košíc. Dúfam, že sa vám naša šou bude páčiť.

Najčítanejšie na Korzár

Inzercia - Tlačové správy

  1. Plánujete toto leto dovolenku v Chorvátsku?
  2. Aj vaše dieťa sa môže veľmi jednoducho nakaziť parazitmi.
  3. Staršie domy zatepľujú druhýkrát. Majitelia urobili chybu
  4. Viac kusov hydiny do každej rodiny
  5. Ako znížiť vysoký cholesterol?
  6. Najskôr boli nitrianskymi kniežatami, potom uhorskými kráľmi
  7. Nový diel komiksu Posledný Follower v denníku SME
  8. Hlavná cena 25.000 eur. Kráľovská súťaž s pivom Krušovice
  1. Ostré videnie vďaka špeciálnym biometrickým šošovkám
  2. Viac kusov hydiny do každej rodiny
  3. Super zábava, super deň
  4. Špecialisti na úspory vám bezplatne poradia
  5. Ako znížiť vysoký cholesterol?
  6. Čo priznali rodičia?
  7. Najskôr boli nitrianskymi kniežatami, potom uhorskými kráľmi
  8. Špecialisti na úspory vám bezplatne poradia
  1. Čierne zlato zeme premenili v Lipanoch na aquaparkové potešenie 15 390
  2. Hodnotenie profesionála: testovali sme hotely v Side a Beleku 12 156
  3. Prečo sa oplatí nakupovať na online trhovisku? Poznáme dôvody 6 748
  4. Staršie domy zatepľujú druhýkrát. Majitelia urobili chybu 5 860
  5. Aká má byť hrúbka izolácie pri rekonštrukcii domu? 5 332
  6. Ak si teraz predplatíte mesačník INDEX, získate knihu zadarmo 5 147
  7. Dovolenkový raj kúsok za hranicami 5 076
  8. Tesco v Levoči otvára jedinečnú predajňu 3 851

Blogy SME

  1. Ján Šeďo: "Novinári SME sú Sorosovou čriedou prasiat".
  2. Irena Šimuneková: Tajchy Štiavnických hôr 2.
  3. Martin Turčan: Krstný otec IV, človek minulosti Fico.
  4. Julius Kravjar: Ako hlboko v dejinách majú korene integrita, etika a etiketa?
  5. Ján Valchár: Ako zničiť nepriateľský John Deere (a útok prežiť)
  6. Martin Zachar: Stále slabšie (každoročné) Majstrovstvá Sveta v hokeji?
  7. Miroslav Tokarčík: Školy čelia ďalšej výzve. Príspevky na nákup učebníc ministerstvo znížilo na polovicu
  8. Aleš Tvrdý: Cesta z Botswany do Namíbie
  1. Vlasta Sedláková: Ruský štandard 12 859
  2. Ľudmila Križanovská: Známy spevák šlágrov zneuctil pamiatku Daniela Heribana 10 724
  3. Martin Sukupčák: Barbari na Slovensku 9 009
  4. Miroslav Kocúr: Príklad Handzuš 8 339
  5. Elena Antalová: Dano...Počul tajomný akord ako Cohen, a jeho srdce už nevládalo zaspievať Aleluja 7 528
  6. Lukáš Fedor: Medická nie je pre medikov alebo ako sa štát správa k budúcim lekárom 6 868
  7. Ján Šeďo: Západ nejaví záujem o dianie na Slovensku a odchádzajú aj veľkí investori. 5 053
  8. Adriana Boysová: Ako sa z paláca volá, tak sa z Ameriky ozýva 4 705
  1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 62. - Arktída - Špicbergy alebo Svalbard?
  2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 61. - Arktída - Jan Mayen, nenápadný ostrov s pútavou minulosťou
  3. Monika Nagyova: Každá rodina má svojho gamblera
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 60. - Kapitán Henry Hudson a jeho štyri expedície v rokoch 1607 - 1611
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 59. - Po kom bol pomenovaný Drakeov prieliv?
  6. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
  7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
  8. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Blogy SME

  1. Ján Šeďo: "Novinári SME sú Sorosovou čriedou prasiat".
  2. Irena Šimuneková: Tajchy Štiavnických hôr 2.
  3. Martin Turčan: Krstný otec IV, človek minulosti Fico.
  4. Julius Kravjar: Ako hlboko v dejinách majú korene integrita, etika a etiketa?
  5. Ján Valchár: Ako zničiť nepriateľský John Deere (a útok prežiť)
  6. Martin Zachar: Stále slabšie (každoročné) Majstrovstvá Sveta v hokeji?
  7. Miroslav Tokarčík: Školy čelia ďalšej výzve. Príspevky na nákup učebníc ministerstvo znížilo na polovicu
  8. Aleš Tvrdý: Cesta z Botswany do Namíbie
  1. Vlasta Sedláková: Ruský štandard 12 859
  2. Ľudmila Križanovská: Známy spevák šlágrov zneuctil pamiatku Daniela Heribana 10 724
  3. Martin Sukupčák: Barbari na Slovensku 9 009
  4. Miroslav Kocúr: Príklad Handzuš 8 339
  5. Elena Antalová: Dano...Počul tajomný akord ako Cohen, a jeho srdce už nevládalo zaspievať Aleluja 7 528
  6. Lukáš Fedor: Medická nie je pre medikov alebo ako sa štát správa k budúcim lekárom 6 868
  7. Ján Šeďo: Západ nejaví záujem o dianie na Slovensku a odchádzajú aj veľkí investori. 5 053
  8. Adriana Boysová: Ako sa z paláca volá, tak sa z Ameriky ozýva 4 705
  1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 62. - Arktída - Špicbergy alebo Svalbard?
  2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 61. - Arktída - Jan Mayen, nenápadný ostrov s pútavou minulosťou
  3. Monika Nagyova: Každá rodina má svojho gamblera
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 60. - Kapitán Henry Hudson a jeho štyri expedície v rokoch 1607 - 1611
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 59. - Po kom bol pomenovaný Drakeov prieliv?
  6. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
  7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
  8. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.

Už ste čítali?

SME.sk Minúta Najčítanejšie Video
SkryťZatvoriť reklamu