Korzár logo Korzár
Sobota, 25. jún, 2022 | Meniny má Tadeáš

Štefan Skrúcaný: Človek je celý život samotár

Skutočnosť, že je šťavnatým sústom pre bulvár, sa síce snaží brať z nadhľadu, no priznáva, že v časoch, keď sa o ňom písalo najhoršie, musel neraz siahnuť po tabletke na spanie.

Štefan Skrúcaný: "Slovenský šoubiznis dnes už nie je o kvalite a talente"Štefan Skrúcaný: "Slovenský šoubiznis dnes už nie je o kvalite a talente" (Zdroj: Veronika Janušková)

Dlhodobá škandalizácia jeho osoby sa podpísala aj pod to, že vážne koketuje s myšlienkou odísť od herectva. Aj keď o súkromí rozpráva nerád, nám doň dovolil aspoň čiastočne nahliadnuť. Čo ho najviac trápi, teší, na čo je najviac hrdý i aké vzťahy má so svojimi bývalými manželkami. O tom sme sa porozprávali s vynikajúcim slovenským hercom, Štefanom Skrúcaným.

Keď sme sa bavili včera na Producentskej párty, vraveli ste, že čakáte, že vaša hviezdna chvíľa ešte príde, ale že by to malo byť v celkom inej oblasti. Môžete prezradiť niečo viac?

- Je to ešte veľmi predčasné, ide o oblasť poľnohospodárstva, o zelenú technológiu - mikrobiologického hnojivá. Je to slovensko-maďarský vynález. S priateľmi sme založili firmu a dúfame, že sa nám podarí preraziť v zaujímavých zahraničných destináciách.

Čo vám to napadlo začať podnikať v poľnohospodárstve?

- Asi je to aj istou únavou z mojej profesie a dlhodobej škandalizácie mojej osoby. Už sa mi nechce bojovať s bulvárom. Budem s ním bojovať už len na súde, a to dotiahnem do konca! Ale inak som už z tejto "poľovačky" na moju osobu naozaj unavený. Chcem mať pokoj a byť niekde v zahraničí, kde je stále teplo.

Naozaj?

- Aspoň sa o to pokúsim. Je to na veľmi dobrej ceste, ale ešte by bolo predčasné o tom hovoriť, pretože je to beh na dlhé trate a ja si už trošku pripadám ako agent s teplou vodou. O muzikáli Sexmisia už totiž hovorím pol roka a ešte stále nemáme uzavretých investorov, potom budem 3 roky rozprávať o podnikaní a nič z toho nebude... Takže v tejto chvíli to môžem prezentovať iba ako moju snahu byť nezávislý, alebo nebyť závislý na mojom pôvodnom povolaní a slovenskom šoubiznise. Lebo ten už dnes nie je o kvalite a talente.

Šoubiznis a bulvár, ktorý s ním ide ruka v ruke, vám teda znechutil vaše remeslo?

- Áno, a nielen mne. Napríklad môj mladší syn, ktorý je veľký talent a vždy chcel ísť v šľapajach Zuzky a mňa, to prehodnotil, pretože nechce byť "fackovací panák" - podobne ako sa to stalo mne.

Predpokladám, že deti ten "cirkus" okolo vás nesú ťažko...

- Vraví sa, že zvyknúť sa dá aj na šibenicu. Keď sa mi stala tá nešťastná dopravná nehoda, mal som prvé týždne pocit, že nemôžem vyjsť na ulicu, že sa nemôžem ukázať medzi ľuďmi a že jediný spôsob mojej existencie je možný v zahraničí, kde ma nikto nepozná. Postupne som sa s tým vysporiadal a snažil som sa urobiť všetky kroky, aby som sa mohol komukoľvek smelo pozrieť do očí. Mám dobré vzťahy so všetkými ľuďmi, ktorí boli do tej tragédie zainteresovaní. Postupne som zistil, že sa dá existovať, aj keď vás škandalizujú - veď kto tu dnes nemal škandál? A keď hovoríme o tzv. sexuálnych škandáloch, stačí sa pozrieť na Berlusconiho či českého expremiéra Topolánka, ale aj mnoho ďalších. Takže toto už vôbec neriešim. Jediné, čo riešim, sú moje deti a moja rodina v Trenčíne, ktorých to vždy raní viac ako mňa. Na mne v tejto chvíli nezáleží, ja mám už za tie roky relatívne hrubú kožu, čo sa týka mediálnych otrasov a narážok. No boli chvíle, keď môj mladší syn nechcel ísť preto ani do školy. A toto sú situácie, pre ktoré chcem boj s bulvárom doviesť do spravodlivého konca.

Zdá sa, že nad svojou situáciou máte nadhľad. Skutočne sa s tým dá naučiť žiť?

- Úplne sa to nedá. Ak mám byť úprimný, v čase, keď sa o mne písalo najnegatívnejšie, tak som si vždy v noci pozrel, čo sa na druhý deň vyjde a musel som si vziať tabletku na spanie...

Vedeli by ste si svoj život predstaviť úplne bez divadla?

- Nemám rád také silné vyjadrenia, ako urobili niektorí moji kolegovia, keď odišli do vysokej politiky a povedali, že divadlo je pre malé deti. Myslím, že to bola predčasná "evakuácia", resp. radosť. (úsmev) Herectvo je moje remeslo, je to práca, ktorú mám vyštudovanú a ktorú robím rád. No nie za každú cenu...

Čo vás životné skúsenosti naučili?

- Napríklad to, že človek je, bohužiaľ, celý život samotár. Tak ako sa rodí a zomiera sám, tak aj v živote niekedy dospeje k poznaniu, že veriť môže iba sebe. Aj v dlhoročných vzťahoch a priateľstvách sa môže vyskytnúť problém, pre ktorý sa vzťahy rozpadnú a človek ostáva sám.

Takže vám v živote chýba...

- ... priateľ. Skutočný priateľ. Mám veľmi veľa kamarátov, no priateľa žiadneho. Je veľmi ťažké určiť hranicu, kde sa končí kamarátstvo a začína priateľstvo. V mojom živote boli len 2 ľudia, ktorí k tomu mali veľmi blízko a je zvláštne, že obaja zomreli. Či už to bol Paľo Juráň, alebo Stano Radič.

Čo mali vzťahy s Paľom Juráňom a Stanom Radičom navyše, že ste ich považovali za priateľov?

- To sa slovami opisuje veľmi ťažko. Bolo to vnútorné spojenie mysle, duše, schopnosť pozerať sa na veci okolo seba veľmi podobnou optikou. Navyše to boli aj veľmi vtipní a inteligentní ľudia, na ktorých som sa mohol kedykoľvek spoľahnúť. Lebo človek je neraz v životnej situácii, keď sa niekomu potrebuje vyrozprávať a očakáva, že ho ten druhý nielen vypočuje, ale možno mu aj povie svoj názor. Ich názory boli naozaj relevantné, mali hlavu a pätu. Poviem vám jeden z príkladov. Keď sa mi stala tá dopravná nehoda, bol piatok v noci. Hneď v sobotu ráno za mnou prišiel Stano Radič a on mi prvý vnukol myšlienku okamžite osloviť rodinu pozostalých. To bola vec, ktorá by mi možno v tom šoku nenapadla. Tam sa začala komunikácia, ktorá mne samému pomohla trocha sa pozviechať a ustáť to. Vedomie, že mi odpustili, bolo pre mňa nesmierne dôležité.

Keď sa človeku stávajú opakované veci, vraj sa treba zamyslieť, čo ho nimi chce osud naučiť. Vám odišli obaja dôležití priatelia...

- Jedna známa mi napísala - koho Pánboh miluje, toho krížom navštevuje. Podľa mňa je táto teória, že pán Boh človeka skúša, veľmi rozporuplná. Ak by som aj pristúpil na teóriu organizácie našich životov z vyššieho princípu alebo sfér, som presvedčený, že je v našej moci minimálne korigovať to tak, aby sme to mali vo vlastných rukách aspoň čiastočne. Nie som celkom stotožnený s teóriu o pastierovi a ovečkách - vy sa o nič nestarajte, nevzdelávajte sa, nič neriešte a všetko bude tak, ako vám poviem ja. Toto vyhovuje politikom a ortodoxným náboženstvám. Pri všetkej úcte, teória o ovečkách z nás robí odovzdaných hlupákov.

Aká životná filozofia je pre vás najprijateľnejšia?

- Je to zvláštne, ale stále sa mi páči motto: "Keď nejde o život, ide o ho..o." A v poslednom období, keď pozerám televíziu, sa stotožňujem s ďalšou Werichovou teóriou – "To je blbý, to se bude líbit." S prekvapením som totiž zistil, že keď sa na niečo pozriem a mám pocit, že je to zlé, tak je vysoko pravdepodobné, že sa to bude masám páčiť.

Aký je podľa vás život?

- Krásny a taký akurát. Mám ho rád so všetkými jeho sínusoidami, pretože si myslím, že by nebolo nič nudnejšie ako bezproblémový, sterilný, "úžasný" život. Patria k nemu víťazstvá i prehry.

Čo vás vo vašom živote najviac teší?

- Ľudia a vzťahy. Podstatnou vecou v živote sú pre mňa moje deti a vzťahy s nimi. Samozrejme, aj so všetkými ľuďmi, ktorí sú či boli súčasťou môjho života. Nikdy nepálim mosty a nelámem palicu nad žiadnym vzťahom. Hoci to môže po masívnej bulvarizácii mojej osoby tak vyznievať, myslím si, že moje vzťahy s deťmi sú v poriadku - máme sa radi. A to sa týka aj vzťahov s mojimi bývalými manželkami - snažím sa, aby bola naša komunikácia čo najnormálnejšia a uvedomujem si, že v tejto situácii je jediným liekom na všetko čas. Takže v istom zmysle pokojne a pokorne vyčkávam, kým sa zas dá všetko do normálnych koľají.

Keď sme pred 5 rokmi robili rozhovor, končil sa vašou vetou, že si neviete predstaviť, že by ste mali vedľa seba partnerku, ktorá by mohla byť spolužiačkou vašej dcéry Lindy. Prekvapili ste potom sám seba?

- Áno, človek naozaj nemá nikdy hovoriť nikdy. No myslím si, že k životu patrí aj to, aby človek vedel svoje názory korigovať a priznať si chybu. Až neskôr som pochopil, že fyzický a mentálny vek môžu byť dve rozdielne veličiny. Stretol som už 60-ročného človeka s názormi pubertiaka, ale aj 20-ročného so zrelými názormi na život. To som predtým nevedel.

Keď aféra s Dominikou praskla, narobilo to v spoločnosti riadny "humbug". Čo to narobilo s vami?

- Bola to taká "pecka", že za normálnych okolností takýto vzťah nemôže vydržať. Ešte doteraz o tom nerád rozprávam a ste prvá, komu o tom hovorím aspoň v náznakoch, no nechcem svoje súkromie pretriasať na verejnosti. Nie preto, že by som s tým nebol vyrovnaný. Robím to aj s ohľadom na moje deti. Chce to skrátka čas.

Vaše deti zrejme museli práve pre všetky tieto pretriasané udalosti predčasne dospieť...

- Žiaľ, v posledných rokoch dostali asi riadny "preplesk" a skutočne rýchlu akceleráciu do dospelosti. No vždy sme sa ich so Zuzkou snažili vychovávať ako slušných ľudí, ktorí by mali ctiť hlavne dobré medziľudské vzťahy. Myslím, že sú to veľmi rozumné bytosti, stojace oboma nohami na zemi, ktoré vedia rozoznať a posúdiť úprimnosť, faloš, pretvárku, rozoznať dobrých ľudí od tých ostatných. Ľudsky sú to kvalitné bytosti. A to mi robí najväčšiu radosť.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Najčítanejšie na Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Vyhrajte letnú dovolenku s víkendovým vydaním denníka SME
 2. Nalaďte sa na svoje mladšie ja s rádiom Vlna
 3. Djerba: odlišná príchuť dovolenky v Tunisku
 4. Štyri veci, vďaka ktorým lepšie zvládnete infláciu
 5. Toto sú výhody, ktoré majú prémioví predplatitelia na SME.sk
 6. Slovákov láka zakladanie fondov, no väčšina preferuje zahraničie
 7. Inovatívna diagnostika - moderná budúcnosť zdravotníctva
 8. 91 kreslených správ o Slovensku, Ukrajine a celom svete
 1. Na čo slúžia bubnové kosačky a ako vybrať tú správnu?
 2. V Košiciach vznikla inkluzívna škola s finančnou podporou grantu
 3. Lekár U19: „Majstrovstvá Európy sú pre nás vyvrcholením"
 4. Tatra banka získala 2 prestížne ocenenia
 5. Vyhrajte letnú dovolenku s víkendovým vydaním denníka SME
 6. Djerba: odlišná príchuť dovolenky v Tunisku
 7. Nalaďte sa na svoje mladšie ja s rádiom Vlna
 8. BILLA vstupuje do sveta e-commerce
 1. Analytik Horňák: Niektorí výrobcovia budú musieť znížiť ceny 27 377
 2. Štyri veci, vďaka ktorým lepšie zvládnete infláciu 9 472
 3. Djerba: odlišná príchuť dovolenky v Tunisku 5 908
 4. 91 kreslených správ o Slovensku, Ukrajine a celom svete 4 841
 5. Máte v hľadáčiku dovolenku v Turecku? Táto inšpirácia padne vhod 4 797
 6. Toto sú výhody, ktoré majú prémioví predplatitelia na SME.sk 3 771
 7. Jedinečný rodinný All Inclusive hotel vás privíta aj toto leto! 3 012
 8. Vyhrajte letnú dovolenku s víkendovým vydaním denníka SME 2 604

Blogy SME

 1. Robert Puk: Keď sa poskok Šípoš pletie do Bratislavy
 2. Lubomir Zahora: Reforma zdravotníctva po rakúsky
 3. Andrej Šverha: Pohodovo Okolo Balatonu
 4. Jozef Černek: Deň prvý, hotel
 5. Věra Tepličková: My pracujeme i v sobotě, soudružko
 6. Jozef Černek: Turecko, letecky s dvomi deťmi, časť prvá - cesta tam
 7. Věra Tepličková: Já jsem duhová víla,
 8. Sabina Rehušová: Čakám Ťa v Budve.
 1. Soňa Bulbeck: Ako šklbú turistov inde... 9 227
 2. Jiří Ščobák: Ruské straty budú o 20 000 mŕtvych vyššie, než uvádza Ukrajina (analýza situácie na bojisku) 7 158
 3. Věra Tepličková: Mala by som byť po dnešku pokojnejšia, pani Kavecká? 6 758
 4. Post Bellum SK: Kocáb: Boli schopní aj tmu vydávať za dôkaz toho, že tam nie sú jadrové hlavice 5 847
 5. Věra Tepličková: Igi zasa ukazuje figy alebo O tom, ako sa Edo unáhlil 5 793
 6. Felipe Sánchez López: Opatrovatelia alebo novodobí slovenskí otrokári 5 708
 7. Teodor Pasternák: Posadili ma do "správneho" lietadla. To druhé havarovalo. 5 346
 8. Monika Vojčíkova: Nie je Pavlínka ako Pawlinka 5 311
 1. Lívia Hlavačková: Týždenne zjete jednu kreditku v podobe mikroplastov
 2. Jiří Ščobák: Ruské straty budú o 20 000 mŕtvych vyššie, než uvádza Ukrajina (analýza situácie na bojisku)
 3. Jiří Ščobák: Bude Ukrajina po vojne prosperovať? A my s ňou?
 4. Monika Nagyova: Nebyť matkou je úžasné
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 41. - Arktída - Roald Amundsen, Umberto Nobile a Expedícia Norge - 1926
 6. Jiří Ščobák: Skepsia okolo kryptomien: Ktoré kryptomeny naozaj nie sú pre začiatočníkov?
 7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 40. - Arktída - Expedícia MacMillan s účasťou amerického letectva z roku 1925
 8. Jiří Ščobák: Mentální cvičení: Určení rizikových bodů a možných tras ruského postupu na Ukrajině
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Šéf rodinnej firmy Unipas Maroš Kara

Rodinná firma Unipas z Hornej Nitry má tridsaťročnú tradíciu a klientov od protinožcov.


23. jún
Michal Kaščák

Festival Pohoda oslavuje 25 rokov od svojho vzniku.


23. jún
Igor Matovič na tlačovej konferencii.

Ani Heger si nemyslí, že sa Matovič zmení, vraví politológ Baboš.


7 h
Ilustračná fotografia.

Vojna na Ukrajine pokračuje.


a 4 ďalší 22 h

Blogy SME

 1. Robert Puk: Keď sa poskok Šípoš pletie do Bratislavy
 2. Lubomir Zahora: Reforma zdravotníctva po rakúsky
 3. Andrej Šverha: Pohodovo Okolo Balatonu
 4. Jozef Černek: Deň prvý, hotel
 5. Věra Tepličková: My pracujeme i v sobotě, soudružko
 6. Jozef Černek: Turecko, letecky s dvomi deťmi, časť prvá - cesta tam
 7. Věra Tepličková: Já jsem duhová víla,
 8. Sabina Rehušová: Čakám Ťa v Budve.
 1. Soňa Bulbeck: Ako šklbú turistov inde... 9 227
 2. Jiří Ščobák: Ruské straty budú o 20 000 mŕtvych vyššie, než uvádza Ukrajina (analýza situácie na bojisku) 7 158
 3. Věra Tepličková: Mala by som byť po dnešku pokojnejšia, pani Kavecká? 6 758
 4. Post Bellum SK: Kocáb: Boli schopní aj tmu vydávať za dôkaz toho, že tam nie sú jadrové hlavice 5 847
 5. Věra Tepličková: Igi zasa ukazuje figy alebo O tom, ako sa Edo unáhlil 5 793
 6. Felipe Sánchez López: Opatrovatelia alebo novodobí slovenskí otrokári 5 708
 7. Teodor Pasternák: Posadili ma do "správneho" lietadla. To druhé havarovalo. 5 346
 8. Monika Vojčíkova: Nie je Pavlínka ako Pawlinka 5 311
 1. Lívia Hlavačková: Týždenne zjete jednu kreditku v podobe mikroplastov
 2. Jiří Ščobák: Ruské straty budú o 20 000 mŕtvych vyššie, než uvádza Ukrajina (analýza situácie na bojisku)
 3. Jiří Ščobák: Bude Ukrajina po vojne prosperovať? A my s ňou?
 4. Monika Nagyova: Nebyť matkou je úžasné
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 41. - Arktída - Roald Amundsen, Umberto Nobile a Expedícia Norge - 1926
 6. Jiří Ščobák: Skepsia okolo kryptomien: Ktoré kryptomeny naozaj nie sú pre začiatočníkov?
 7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 40. - Arktída - Expedícia MacMillan s účasťou amerického letectva z roku 1925
 8. Jiří Ščobák: Mentální cvičení: Určení rizikových bodů a možných tras ruského postupu na Ukrajině

Už ste čítali?

SME.sk Minúta Najčítanejšie
SkryťZatvoriť reklamu