Korzár logo Korzár

Stavby sveta: Berlínsky múr

V tomto seriáli sa snažíme predstavovať stavby z rôznych epoch, stavby rôznych štýlov ale aj stavby rôzneho typu: kostoly a chrámy, mosty, mrakodrapy, zámky, hrady, štadióny, múzeá či dokonca väznice.

Pohľad na múr. Vľavo, na strane Východného Berlína, je tzv. pás smrti.Pohľad na múr. Vľavo, na strane Východného Berlína, je tzv. pás smrti.

Nepomyslel som si, že na tejto strane predstavím aj takú jednoduchú stavbu, akou je múr. Veď čo už môže byť na múre zaujímavé? Ukazuje sa, že môže. Z technického hľadiska je veľmi zaujímavý napríklad priehradný múr – to ale vlastne nie je klasický múr, ale veľmi zložitá stavba. Dnes ale predstavíme v podstate veľmi obyčajný múr, ktorého neobyčajnosť spočívala v tom, že bol, symbolicky povedané, múrom medzi dvomi svetmi. Berlínsky múr.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Rozdelenie Nemecka i Berlína

Už o niekoľko dní, 9. novembra, si občania Nemecka a s nimi občania na celom svete pripomenú symbolický "pád" snáď najznámejšieho múru na svete, ktorý vyše 28 rokov obkolesoval Západný Berlín a oddeľoval ho tak od východnej časti mesta i od Nemeckej demokratickej republiky. Pripomeňme si najprv niekoľko základných súvislostí príbehu s názvom Berlínsky múr. Po skončení druhej svetovej vojny v roku 1945 bolo Nemecko na základe výsledkov Jaltskej konferencie rozdelené na štyri okupačné zóny, spravované spojeneckými mocnosťami (USA, Sovietsky zväz, Veľká Británia a Francúzsko). Analogicky bolo aj bývalé hlavné ríšske mesto, Berlín, rozdelené na štyri sektory.

SkryťVypnúť reklamu

Vznik NSR a NDR

Dňa 23. mája 1949 bola z troch západných zón okupovaného Nemecka vytvorená Nemecká spolková republika (NSR), no a krátko nato, 7. októbra, bola v sovietskej zóne vyhlásená Nemecká demokratická republika (NDR). Život v oboch nových nemeckých štátoch sa začal veľmi rýchlo odlišovať: v NSR sa život rýchlo zlepšoval, zatiaľ čo NDR sa stávala štátom podľa sovietskeho vzoru, s plánovaným hospodárstvom a s jedinou vládnucou stranou. Výsledkom bol masový únik občanov NDR do NSR.

Zabezpečovanie hranice

Už od roku 1952 bola preto vnútronemecká hranica (teda hranica medzi NDR a NSR) postupne zabezpečovaná plotmi z ostnatého drôtu, strážením a poplašnými systémami. Jedinou "dierou" medzi jedným a druhým nemeckým štátom ostala mestská hranica medzi západnou a východnou časťou Berlína. Cez túto hranicu, dlhú 45,1 kilometra, naďalej utekali ľudia z NDR do NSR, ale túto možnosť využívali aj občania iných socialistických krajín.

SkryťVypnúť reklamu

Ušlo 3,5 milióna ľudí

Odhaduje sa, že od roku 1945 do výstavby Berlínskeho múru opustilo NDR približne 3,5 milióna občanov. Vedenie SED (Sozialistische Einheitspartei Deutschlands, teda Jednotná socialistická strana Nemecka) sa síce uzavretím hranice medzi obomi časťami Berlína zaoberalo už v roku 1952, ale vtedy s tým nesúhlasil Sovietsky zväz a nebolo to možné ani z technického hľadiska (kvôli železničnej doprave). Neustály odliv občanov však napokon viedol vládnucu stranu SED k rozhodnutiu uzavrieť mestskú hranicu, dovtedy vlastne jedinú priepustnú hranicu medzi dvomi odlišnými svetmi, medzi Východom a Západom. Plány na uzavretie hranice sa stali štátnym tajomstvom NDR.

Ulbricht výstavbu "múra" poprel

Ešte na tlačovej konferencii, konanej 15. júna 1961, predseda Štátnej rady NDR (čosi ako prezident) Walter Ulbricht tvrdil, že "nikto nemá v úmysle postaviť múr". Ulbricht tak po prvý raz použil slovo múr v súvislosti s vnútroberlínskou hranicou, a to približne len dva mesiace predtým, než sa s výstavbou múra začalo. Rada ministrov NDR (teda vláda) prijala rozhodnutie o použití "ozbrojených orgánov" na obsadenie hranice so Západným Berlínom a zriadenie hraničných zátarasov. V noci z 12. na 13. augusta 1961 začali tisícky vojakov, príslušníkov hraničnej polície a ľudovej polície i ľudových milícií zahatávať ulice, priechody i železničné trate do Západného Berlína. Všetky existujúce dopravné spojenia medzi obomi časťami Berlína boli prerušené.

SkryťVypnúť reklamu

Stali sa z nich stanice "duchov"

To sa vlastne týkalo len tratí podzemnej železnice (U-Bahn) a mestských vlakových spojov (S-Bahn). Pritom tie linky západoberlínskej U-Bahn a S-Bahn, ktoré premávali sčasti v tuneloch pod Východným Berlínom, mohli premávať ďalej, ale cez stanice pod východnou časťou mesta, ktoré boli uzavreté (neskôr dostali prezývku stanice duchov), prechádzali bez zastavenia. Nazvať však hneď prvý deň zabezpečovania hranice dňom výstavby múra je nepatričné, pretože v prvých dňoch boli v podstate natiahnuté len drôtené ploty a zamurované vchody a okná v domoch, ústiacich do západnej časti mesta.

Vznikol "pás smrti"

To bola len prvá etapa výstavby "múru", vtedy vlastne ešte len plota. Už v roku 1962 sa začalo s výstavbou druhej línie plota, a to približne 100 metrov dovnútra východnej časti mesta, pričom prípadne domy medzi obomi plotmi boli zbúrané a vznikol tak akýsi "pás smrti", v ktorom bol prípadný narušiteľ hranice nemilosrdne zastrelený. V roku 1965 sa začal budovať prvý betónový múr, ktorý slúžil do roku 1975. Konečná, najdokonalejšia i najznámejšia verzia múra sa začala budovať v roku 1975 a tento múr bol dokončený približne v roku 1980.

Železobetónové segmenty

Túto štvrtú generáciu múra tvorilo 45 000 železobetónových segmentov, oficiálne nazývaných Stützwandelement UL 12.11 (čiže prvok opornej steny). Každý segment bol vysoký 360 cm, široký 120 cm a jeho hmotnosť bola 2 750 kg. Na vrchu segmentu bola uložená hladká kovová rúra, sťažujúca zachytenie sa prípadným narušiteľom. Cena jedného segmentu bola 359 východonemeckých mariek. Celková dĺžka Berlínskeho múru, obklopujúceho Západný Berlín, bola 155 km, z toho 43,1 km pripadalo na hranicu s Východným Berlínom (nazývaným v NDR, ale aj u nás, len Berlín). Súčasťou hranice boli aj signálne plot, priekopy, 302 strážnych veží a 20 bunkrov. Na hranici bolo, samozrejme, aj niekoľko priechodov, z ktorých najznámejší bol priechod, nazývaný spojencami Checkpoint Charlie. Berlínsky múr sa stal aj miestom tragédií.

Neznámy počet obetí

Dodnes sa presne nevie, koľko ľudí zahynulo pri pokusoch utiecť zo "socialistického východu na kapitalistický západ", odhady hovoria o 86 až 262 obetiach. Začiatok konca Berlínskeho múru nastal 9. novembra 1989, keď na tlačovej konferencii oznámil G.Schabowski, že občania NDR môžu odteraz voľne cestovať. Po doplnení odpovede, že toto nariadenie platí okamžite, sa začali davy občanov zhromažďovať pred hraničnými priechodmi do Západného Berlína, pričom prvý z nich bol otvorený medzi 20. a 21. hodinou spomenutého dňa.

Segment múra aj vo Vatikáne

S kontrolami a strážením múru sa prestalo 1. júla 1990, keď začal platiť menová únia medzi NDR a NSR. Zbúranie múru medzi obomi časťami Berlína bolo oficiálne ukončené 30. novembra 1990, pričom ako pamiatka bolo zachovaných šesť jeho úsekov. Železobetónové segmenty Berlínskeho múru sa dnes ako originálne suveníry nachádzajú v rôznych častiach sveta, a to napríklad aj v areáli CIA v Langley či vo Vatikánskych záhradách. Múr obvykle vydrží stáť dlhšie než spomínaných 28 rokov. Je ale dobre, že Berlínsky múr nestál dlhšie.

Najčítanejšie na Korzár

Komerčné články

  1. Čo bude toto leto in?
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život?
  2. Čo bude toto leto in?
  3. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  4. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  5. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  7. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  8. Kam smerujú peniaze bohatých?
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 8 482
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 8 248
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 5 961
  4. Kam smerujú peniaze bohatých? 3 872
  5. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 3 479
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 174
  7. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú 2 951
  8. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 2 109
  1. Anna Brawne: Pán minister, to naše zdravotníctvo som už zachránila ja, preto je najvyšší čas, aby ste zo seba prestali robiť šaša!
  2. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (23. - 29.5.1925)
  3. Vladimír Bojničan: Čo mi chýbalo v článku od Michala Havrana: „Spoločnosť rozvrátená politikou“
  4. Branislav Hláčik: Superpozícia 4
  5. Marek Namešpetra: Mokrý svet
  6. Viktor Pamula: Markíza a Vlny
  7. Roman Kebísek: Štefánikova priateľka Weissová o ňom: Je to dobyvateľ
  8. Marián Kozák: Protikorupčný festival Pucung 2025 v Košiciach
  1. Matej Galo: Tibor Gašpar, ste hluchý, nemý, slepý alebo čo? 29 077
  2. Viktor Pamula: Slovenský zväz ľadovej hanby 17 047
  3. Miroslav Ferkl: Stupnica Ficovej nenávisti 10 116
  4. Anna Brawne: Pridrahý Robo, nebolo tých klamstiev už dosť? 8 065
  5. Ivan Čáni: Pobavený Fico ako nevinné batoľa. 7 629
  6. Věra Tepličková: Keď sa bojíš valašky 7 235
  7. Branko Štefanatný: Hráči z KHL nie, Šatan nie! 6 876
  8. Vlado Jakubkovič: Ukážte rozstrieľané brucho. 6 333
  1. Anna Brawne: Pán minister, to naše zdravotníctvo som už zachránila ja, preto je najvyšší čas, aby ste zo seba prestali robiť šaša!
  2. Roman Kebísek: Štefánikova priateľka Weissová o ňom: Je to dobyvateľ
  3. Radko Mačuha: Fico je kráľ politickej džungle.
  4. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  5. Věra Tepličková: "I napriek tomu, že ste žena, buďte slušná."
  6. Radko Mačuha: Šmejdi" sa menia. Predražené hrnce nahradili politikou.
  7. Tupou Ceruzou: Pandemická
  8. Radko Mačuha: "Rež a rúbaj do krve po Šimečkovej kotrbe" dokial Fico na Slovensku, pánom nebude.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Anna Brawne: Pán minister, to naše zdravotníctvo som už zachránila ja, preto je najvyšší čas, aby ste zo seba prestali robiť šaša!
  2. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (23. - 29.5.1925)
  3. Vladimír Bojničan: Čo mi chýbalo v článku od Michala Havrana: „Spoločnosť rozvrátená politikou“
  4. Branislav Hláčik: Superpozícia 4
  5. Marek Namešpetra: Mokrý svet
  6. Viktor Pamula: Markíza a Vlny
  7. Roman Kebísek: Štefánikova priateľka Weissová o ňom: Je to dobyvateľ
  8. Marián Kozák: Protikorupčný festival Pucung 2025 v Košiciach
  1. Matej Galo: Tibor Gašpar, ste hluchý, nemý, slepý alebo čo? 29 077
  2. Viktor Pamula: Slovenský zväz ľadovej hanby 17 047
  3. Miroslav Ferkl: Stupnica Ficovej nenávisti 10 116
  4. Anna Brawne: Pridrahý Robo, nebolo tých klamstiev už dosť? 8 065
  5. Ivan Čáni: Pobavený Fico ako nevinné batoľa. 7 629
  6. Věra Tepličková: Keď sa bojíš valašky 7 235
  7. Branko Štefanatný: Hráči z KHL nie, Šatan nie! 6 876
  8. Vlado Jakubkovič: Ukážte rozstrieľané brucho. 6 333
  1. Anna Brawne: Pán minister, to naše zdravotníctvo som už zachránila ja, preto je najvyšší čas, aby ste zo seba prestali robiť šaša!
  2. Roman Kebísek: Štefánikova priateľka Weissová o ňom: Je to dobyvateľ
  3. Radko Mačuha: Fico je kráľ politickej džungle.
  4. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  5. Věra Tepličková: "I napriek tomu, že ste žena, buďte slušná."
  6. Radko Mačuha: Šmejdi" sa menia. Predražené hrnce nahradili politikou.
  7. Tupou Ceruzou: Pandemická
  8. Radko Mačuha: "Rež a rúbaj do krve po Šimečkovej kotrbe" dokial Fico na Slovensku, pánom nebude.

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu