MICHALOVCE. Pre ozdobu, ktorá bude skrášľovať ich telo po celý život, sa rozhoduje čoraz viac žien. Majiteľ tetovacieho štúdia v Michalovciach Ivan Koribanič vysvetlil, že už dávno neplatí, že východ Slovenska je konzervatívny. Prezradil, že aj východniarky rady experimentujú. Ladné krivky svojich tiel si nechávajú zdobiť farebnými motýľmi, delfínmi, anjelmi či dravými šelmami. Niektoré ženy sa dokonca dávajú s obľubou tetovať aj blízko intímnych miest.
Čínske znaky nahradili motýle a kvietky
Už dávno nie je pravdou, že východniarky trápi, čo si o ich zovňajšku a obliekaní myslí ich okolie. Posledných päť rokov to platí aj o tetovaní. Kým pred pár rokmi bola potetovaná žena vnímaná ako atrakcia, dnes je to úplne bežné.
Ivan Koribanič pripúšťa, že na východe Slovenska potetovaná žena dlho vzbudzovala nedôveru. "Ľudia si mysleli, že je to žena, ktorá nemá ktovieakú povesť. Dnes to už neplatí. Tetovať sa dávajú študentky, nezamestnané, matky, manažérky, ale aj úspešné ženy - podnikateľky. Nie je to o pracovnom alebo spoločenskom postavení, ale o tom, či sa to človeku páči, alebo nie," hovorí 24-ročný Ivan Koribanič, ktorý sa venuje tetovaniu šesť rokov.
S touto prácou začínal v renomovanom štúdiu v Bratislave. Začiatkom roka začal v Michalovciach prevádzkovať moderné tetovacie štúdio. Vysvetlil, že kým muži si väčšinou nechávajú tetovať ruky, ženy majú rady potetované členky, ramená, chrbát a zadoček. Takmer každý rok je trendy iný motív, žáner a obraz. Kým pred dvomi rokmi si ženy s obľubou dávali na svoje telá čínske znaky, teraz sú to hlavne anjeli, farebné motýle, kvietky, levy a tigre. "Zaľúbené páry si dali do čínštiny preložiť svoje mená a potom si ich dali na telo. Má to podľa nich svoju výhodu. Ich láska zostane na tele navždy a ak by sa náhodou rozišli, nový partner by nevedel, čo tento znak znamená. Mnohí si dávali často tetovať znamenia zverokruhu v čínskych znakoch alebo nejaké mottá, podľa ktorých sa riadia v živote. Teraz tieto znaky vystriedali motýle, kvietky a zvieracie motívy."
Ustráchané dávajú prednosť henne
Je veľa žien, ktoré láka tetovanie, ale desí ich predstava, že by im to malo ostať na tele po celý život. "Týmto ženám odporúčam dočasné tetovanie hennou. Je vhodné najmä v letných mesiacoch. Vydrží aj niekoľko týždňov. Sú to väčšinou jednoduché tvary. Ženy si dávajú tetovať rôzne ornamenty," vysvetlil Ivan. Dodal, že ženy sa takto nechávajú tetovať hlavne počas letnej turistickej sezóny na Zemplínskej šírave. "Ale mnohé potom aj tak prechádzajú na trvalé tetovanie."
Na telách majú aj portréty vlastných detí
Koribanič vysvetlil, že zákazníci často prichádzajú s fotografiami svojich príbuzných, ktorých chcú mať zobrazených na svojom tele navždy. "Dávajú si napríklad portréty svojich blízkych, ale aj zosnulých. Robil som portréty detí a manželiek. Niektorí chlapi si dokonca dávajú portréty svojich matiek napríklad na hrudník. Donesú predlohu, fotografiu, aby sa to dalo spraviť a detaily boli zachované. Na telo si dávajú aj svojich štvornohých maznáčikov. Niektoré ženy si okrem tetovania nechajú spraviť aj piercing. Chodia nielen mladé dievčatá, ale aj dámy v strednom veku. Všelijaké vekové kategórie. Niektorí si dali svoje prvé tetovanie urobiť v šesťdesiatke. Sú dni, keď je úplný chaos. Mám aj sedem kerok (slangové pomenovanie tetovania - pozn. red.) na deň. Neviem, kde mi hlava stojí".
Ako to vyzerá v štúdiu
Do štúdia prichádzajú klientky, ktoré sú už dávno rozhodnuté, čo chcú mať na svojom tele, ale aj také, ktoré potrebujú poradiť. Z katalógov, ktoré obsahujú tisícky obrázkov, si väčšinou vždy niečo vyberú. Potom vypíšu tlačivo ohľadom svojho zdravotného stavu. "Sú prípady, keď by som nemal robiť tetovanie. Človek musí prísť zdravý a vypísať čestné vyhlásenie. Nie je vhodné tetovať, keď je niekto chorý, oslabený a berie antibiotiká. Môže sa to potom dlhšie a horšie hojiť," upresnil.
Obrázok, pre ktorý sa klient rozhodol, najprv namaľuje a potom otlačí na telo. "Klientom musím často obrázok otlačiť na viacerých miestach, kým sa definitívne rozhodnú, kde ho chcú mať. To, čo je na papieri, na ruke často vyzerá ináč. Telo je oblé a má rôzne záhyby."
Tetovanie ako darček
Tetovať sa dávajú aj mladí chlapci a dievčatá, ktorí majú menej ako osemnásť rokov. "Ale je to možné iba vtedy, ak majú súhlas rodiča alebo zákonného zástupcu a prídu, samozrejme, s ním. Niekedy príde otec s dcérou a chce, aby som jej niečo vytetoval. Inokedy chcú len opraviť nevydarené tetovanie po nejakom fušerovi. Sú prípady, keď neplnoletí naliehajú na rodičov, že chcú tetovanie a nakoniec ich ukecajú. Niektorí dávajú tetovanie aj ako darček k narodeninám."
Nájdu sa aj odvážlivci, ktorí si nechajú potetovať celý chrbát. Väčšinou sú to muži. Ženy si vyberajú decentnejšie tetovanie. Cena závisí od veľkosti kerky, jej tvaru a farebnosti. Niektoré veľké tetovanie robí umelec aj niekoľko týždňov. Postupne sa kerka vyfarbuje a tieňuje. Dĺžka tetovania závisí aj od zákazníka. "Je to aj o tom, ako to kto zvláda. Niekto vydrží v kresle štyri hodiny, iný aj osem a niekomu je veľa aj hodina. Niektorí sú precitlivení, prídu vystrašení, ale nakoniec odchádzajú spokojní."
Kerka na intímnom mieste
Niektoré tetovanie môže obdivovať len vyvolená osoba. Východniarky sa totiž zvyknú takto skrášľovať aj v blízkosti intímnych miest. Obrázky tak ukrýva spodná bielizeň. "Nedávajú si to priamo na intímne miesta, ale blízko nich. Je to väčšinou skryté pod bielizňou. Hlavne si to dávajú ženy. Napríklad kvietky alebo motýle. Ide väčšinou o menšie farebné veci a ornamenty."
V poslednom čase prevládajú u mladých aj religiózne motívy ako výjavy dobra a zla. Mnohí kopírujú známe osobnosti. Chcú tetovanie, ktoré má ich obľúbená celebrita.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.