Korzár logo Korzár

Tanec ako jeden z najstarších umeleckých prejavov

Prv, než sa človek začal vyjadrovať slovami, komunikoval pohybmi. Z najstaršieho spôsobu komunikácie sa postupom času stalo umenie, ktoré sa rozvíjalo a zdokonaľovalo počas mnohých tisícročí.

Slepý hudobník. Detail zo steny chrámu v Sakkáre v Egypte, ktorú ozdobuje tri tisícročia.Slepý hudobník. Detail zo steny chrámu v Sakkáre v Egypte, ktorú ozdobuje tri tisícročia. (Zdroj: archív autorky)



To, že tanec považujeme za jeden z najstarších umeleckých prejavov, ktorý môžeme porovnať so vznikom slova a reči, má svoje opodstatnenie.

Stopy vedú do mladšej doby kamennej

Človek vydával neartikulované zvuky, ale okolitý svet vyjadroval kresbou vo svojom jaskynnom príbytku a pohybom - tancom, ktorý bol spojený s rytmom. O tom máme dôkazy z mladšej doby kamennej, aj keď nevieme, ako sa tancovalo, čo sme sa dozvedeli až z pamiatok starovekého Egypta.

Človek po celé tisícročia vyjadroval tancom svoje myšlienky a city od uctievania tajomných síl a božstiev až po súčasný prejav v jeho umeleckých podobách i v zábavných formách. Egyptské fresky nám poskytujú presvedčivý obraz o tom, ako sa tancovalo a kto tancoval. Väčšinou tancovali ženy, dokonca vládkyňou a ochrankyňou tanca bolo božstvo ženského rodu. Malo síce nezvyčajnú podobu, ale preukazovali mu nezvyčajnú úctu. Bola to bohyňa Hathor a znázorňovali ju v podobe kravy (krava bola v Egypte posvätným zvieraťom) alebo ženy s kravskou hlavou so slnečným kotúčom medzi rohmi. Hathor bola bohyňou neba aj jeho stelesnením, matkou i manželkou boha Slnka, bohyňou lásky a radosti, ochrankyňou žien a zomrelých. Ako bohyňa lásky bola zároveň ochrankyňou všetkého, čo lásku povzbudzovalo a sprevádzalo, hudby a spevu, tanca a zábavy. Dodnes sa zachovali stavby kultu tejto bohyne, jedna je na ľavom brehu Nílu oproti Karnaku. Je to kaplnka v chráme bohyne Hatšepsut, vytesaná do skalného masívu a veľmi navštevovaná turistami z celého sveta. Nespočetné jej reliéfy sú po celom území Egypta. Z obdobia jej vlády pochádzajú kresby a fresky znázorňujúce hudobníkov a tancujúce postavy. Najkrajšia je freska z obdobia asi 1400 rokov pred n. l., na ktorej tancujú dve tanečnice a tlieskajú v rytme, ktorý udávajú tri hudobníčky. Väčšina egyptských tancov pochádzala zo strednej Afriky. Znázorňujú ich postavy Pygmejov predvádzajúcich tanec podobný rumbe a opísaný v spise zo starovekého Memfisu. Mnohé tance v Egypte boli na počesť posvätných zvierat a božstiev a prevzali ich Gréci aj Rimania.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Z Egypta do Grécka a Ríma

Veľké pocty preukazovali Egypťania býkovi Apisovi a oslavovali ho tancami. Tie prevzali Gréci do tancov s býkmi na Kréte. Tamojšie bojové tance sa stali súčasťou vojenského výcviku v Sparte. Starí Gréci neoslavovali svoje božstvá v takej miere ako Egypťania, no zato posvätnými tancami a charakteristickými pre grécky svet počas osláv na počesť boha vína Dionýza. V Euripidovej tragédii "Bakchantky" Dionýzove kňažky usporadúvali slávnosti v období vinobrania. Počas nich ženy tancovali a zvíjali sa v rytmických kŕčoch.

Z Egypta a Grécka sa dostal tanec aj do antického Ríma, lenže Rimania mali k nemu skôr odmietavý, ako pozitívny vzťah, ba odsudzovali ho. Cicero sa o tanci vyjadril, že "v stave triezvosti nikto nebude tancovať, iba ak by prišiel o rozum". O to viac sa o tanec zaujímali Etruskovia a ich ženy sa vo veľkom počte zúčastňovali na pohrebných tancoch.

Počas vlády cisára Augusta, keď boli obľúbené predstavenia tzv. "pantomimi" a v ktorých herci vyjadrovali dej gestami, začali v nich uplatňovať tanec. Cisár Justinián vo Východorímskej ríši sa oženil so slávnou Theodorou, ktorá na dvorných divadelných predstaveniach tancovala nahá.

SkryťVypnúť reklamu

Cirkev tance odmietala

Počas celého stredoveku bola cirkev proti tancom. Niektorí cirkevní predstavitelia ako keby chceli ospravedlniť ich nevyhnutnosť, a preto začali tvrdiť, že tanec je obľúbený u anjelov. Šíriteľom tejto myšlienky bol sv. Basileios. Aj keď sv. Augustín tanec ako taký odsúdil a Karol Veľký ho oficiálne zakázal, ľudia tancovali naďalej, a ešte k tomu aj v kostole. Doposiaľ sa traduje v katedrále v Seville "tanec chórových speváčikov". Zo stredoveku vošiel do dejín tanec svätého Víta, ktorý ani nebol tancom, ale akýmsi druhom kolektívnej extázy (týmto názvom označujú aj chorobu). Ďalší je tanec kostlivcov, pôvodom z Francúzska, ktorý sa v 13. storočí rozšíril do Nemecka a ďalej do Európy, kde k nemu patrila ľudská kostra.

SkryťVypnúť reklamu

Obrodenie tanca

Tanec dostal zelenú v renesancii a dá sa povedať, že v tomto období nastala jeho rehabilitácia a obroda. Stal sa súčasťou galantných predstavení aj života šľachty a kráľovského dvora. Vznikli pravidlá a každý tanec mal svoje pevne stanovené kroky aj druh hudby. Začali sa deliť na "vysoké" a "nízke" tance. Na začiatku 15. storočia sa objavuje aj povolanie tanečného majstra. Bolo dôležité, pretože sám sa nikto nedokázal naučiť zložité kroky niektorých vtedy populárnych tancov, akými boli napr. gavotta, kuranta, alemanda. Opisuje ich v roku 1416 Domenico de Piacenza v prvom európskom spise o tanci "De arte saltandi et choreas dicendi". Neurodzení ľudia mali tance vytvorené na rôzne námety a tancovali ich v pároch. Boli svižnejšie a bujarejšie a mali svoje názvy aj podľa druhu práce, ktorú ľud vykonával: tovarišský tanec, tanec práčok, jazdcov a podobne.

Návrat k antike

V šestnástom storočí, keď umenie dostáva formy antického obdobia, čo bolo návratom k nemu, Katarína Medicejská, manželka Henricha II. pozvala na francúzsky kráľovský dvor talianskych majstrov. Medzi nimi bol aj Baltazarini di Belgioso a začal vymýšľať predstavenia s tancom, ktorý už nebol tancom, ale baletom - jeho začiatočnou formou. Odvtedy sa začína éra nových tanečných foriem a baletu.

Ľudovít XIV. v roku 1661 založil Kráľovskú tanečnú akadémiu, kde získali odborné vzdelanie budúce profesionálne tanečnice a baletky. O storočie neskôr bola známa tanečná umelkyňa Maria Sallé, ktorá ako prvá tancovala bez krinolíny a parochne. Najslávnejšou tanečnicou 18. storočia bola Maria de Camargo. V roku 1776 napísal J. G. Noverre "Listy o tanci, balete a umení".

Devätnáste storočie znamenalo pre balet novú cestu, ktorú mu otvoril romantizmus. Inscenácie baletu v Paríži v 30. rokoch 19. stor. vyvolali senzáciu a boli začiatkom nového stvárňovania ženských postáv baletom a pre balet tvorili hudbu poprední hudobní skladatelia.

Najčítanejšie na Korzár

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  6. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  7. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  1. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  2. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  3. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  6. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
  7. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  8. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 700
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 528
  3. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 15 555
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 706
  5. McDonald's reštaurácia Košice Jazero ukončuje svoju prevádzku 10 032
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 9 991
  7. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 9 704
  8. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 441
  1. Anna Miľanová: Vážení rodičia, starí rodičia, učitelia, akonáhle sa dieťa, mládež...
  2. Ľubomír Belák: Slovensko hľadá prezidenta
  3. Tupou Ceruzou: Pellegriniho pravá tvár
  4. Věra Tepličková: Prečo voliť Pellegriniho?
  5. Ľuboš Vodička: Čerín, kostol za hradbami
  6. Martin Pánik: Sú premnožené
  7. Jan Pražák: Hříšná Maruška
  8. Otilia Horrocks: Netradičný model traktora predstavil verejnosti včera Peter Pellegrini.
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 45 372
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 470
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 347
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 12 027
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 344
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 337
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 7 820
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 416
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Sklamaní voliči Matovičovej vlády sa nevzdali a vybrali si (najmä) Ivana Korčoka.

Fico je silný len vtedy, keď ostatní mlčia.


Premiéra Roberta Fica (Smer) vítajú v Galante na výjazdovom rokovaní vlády v čase volebnej kampane k voľbe prezidenta

Pellegrini cez šéfa Aliancie láka Maďarov. Ten podrazil vlastnú stranu.


a 1 ďalší
Reálna tvar muža a jeho deformovaná tvár, tak ako ju videl pacient so vzácnou poruchou zrakového systému.

Viktor Sharrah si myslel, že sa zbláznil.


Štefan Harabin.

Za vyjadrením je Jureňa, Harabin ho okamžite zbavil funkcie.


  1. Anna Miľanová: Vážení rodičia, starí rodičia, učitelia, akonáhle sa dieťa, mládež...
  2. Ľubomír Belák: Slovensko hľadá prezidenta
  3. Tupou Ceruzou: Pellegriniho pravá tvár
  4. Věra Tepličková: Prečo voliť Pellegriniho?
  5. Ľuboš Vodička: Čerín, kostol za hradbami
  6. Martin Pánik: Sú premnožené
  7. Jan Pražák: Hříšná Maruška
  8. Otilia Horrocks: Netradičný model traktora predstavil verejnosti včera Peter Pellegrini.
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 45 372
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 470
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 347
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 12 027
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 344
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 337
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 7 820
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 416
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu