Hrad spolu s ďalšími pamiatkami obce Vinné (renesančný kaštieľ, ranogotický kostol) v blízkosti známeho Vinianskeho jazera tvorí základ cestovného ruchu regiónu západne od Šíravy.
Hrad bol vybudovaný na výraznom kužeľovitom vrchu (325 m n. m.), vulkáne, vybiehajúcom južným smerom z juhozápadného okraja pohoria Vihorlat. Fortifikácia bola umiestená veľmi výhodne, keďže sú svahy vrchu veľmi strmé na všetky strany, okrem severnej, kde sa terén len mierne zvažuje do sedla. Vhodnosť umiestnenia umocňuje prirodzené zarovnanie vrcholovej plošiny s prevýšením približne 200 m oproti okoliu a taktiež ďaleká dohľadnosť z tejto výraznej polohy.
Historicko-stavebný vývoj
Najstaršia zmienka o hrade pochádza z roku 1312, keď ho dobyli veľmoži Omodejovci v rámci nepokojov spätých s bojom o moc v štáte s kráľom Karolom Róbertom. Nedochovala sa však zmienka o pomenovaní hradu. Ten sa prvýkrát menuje až v r. 1335 ako „castrum Vynna". Hrad bol vybudovaný už zrejme koncom 13. storočia ako strážna pevnosť blízkej významnej krajinskej cesty a neskôr slúžil ako šľachtické sídlo. V 14. - 15. stor. ho vlastnili šľachtici z Michaloviec, neskôr v 16. - 17. stor. Sztárayovci. Hrad chátra od začiatku 18. stor., keď bol natoľko po protihabsburských povstaniach poškodený, že ho Sztárayovci opustili.
Podobu prvej stredovekej fortifikácie je možné z dôvodu neskorších prestavieb a absencie archeologického výskum len predpokladať. Predstavovala ju zrejme mohutná kamenná veža a obytné priestory ohradené valom s palisádou. Na niektorých miestach mohla byť obrana tohto hradu z konca 13. stor. posilnená obvodovým opevnením s bránou. Druhá stavebná fáza prebiehala niekedy do r. 1335, keď sa pri opise deľby majetku spomínajú v rámci hradu už dve veže, palác, kaplnka sv. Margity, obytné priestory a stará brána. Práve „antiqua porta" (stará brána) v danej listine potvrdzuje fakt, že hrad bol už prestavaný, keďže v rámci neho sa uvádza ešte staršia architektúra. V tejto fáze bol teda hrad obohatený o ďalšiu vežu, kaplnku. Prebudoval sa zrejme starý palác a doplnili sa obvodové hradby. Pred polovicou 15. stor. bol objekt upravovaný, lebo v r. 1449 sa v rámci hradného komplexu spomína aj temnica, potom ďalšie domy, pivnice a hlavná veža až so štyrmi podlažiami. V r. 1466 bol hrad vážne poškodený a dlho opravovaný. Ďalšia stavebná fáza tak súvisí jednak s opravou objektu a zároveň s jeho renesančnou úpravou, ktorá vyplynula zo zmeny vlastníctva.
Zaujímavosťou je, že noví majitelia, Sztárayovci, v priebehu 16. - 17. stor. len upravovali pôvodnú podobu hradu z 15. stor. Nikdy sa neodhodlali na rozsiahlejšiu prestavbu, najmä na modernejšiu pevnosť. Keďže na hrad neboli plikované novšie obranné prvky (delostrelecké bašty), jeho schopnosť obrany neustále klesala a v 17. stor. bola absolútne nepostačujúca. Hrad bol preto viackrát pomerne ľahko dobytý, čo v konečnom dôsledku spôsobilo jeho zánik. Možnosť rozšírenia hradu však podmieňovali rozmery vrcholovej plošiny (130 x 100 m), ktoré tak delimitovali stavebnú činnosť a prípadná výstavba bášt na strmom úpätí by bola stavebno-technicky no najmä finančne náročná.
Dnešný stav lokality
Dodnes sa zachoval pomerne kompaktný hrad zo 14. - 15. stor. s nepravidelným trojuholníkovým pôdorysom. Na severovýchodnom okraji plošiny stoja zvyšky hlavnej veže, v základoch pôvodnej jedinej veže prvotného hradu. Západne od veže sa nachádza rozmerný, vysoký palác s novšími prístavbami. Taktiež zrejme obsahuje základy paláca prvotného hradu. Tento obytný priestor bol v druhej stavebnej etape obohatený o gotickú vežu s vnútorným schodiskom. Viditeľná je na západnej fasáde aj so zachovanou gotickou armatúrou nároží, zvyškami omietok a schodiska. V paláci s pozostatkami okenných a vchodových otvorov zostali aj pôvodne zaklenuté miestnosti s valenou klenbou. Zvyšky vstupnej brány a hranolovej veže sa nachádzajú na východnom okraji. Obvodové opevnenie s kľúčovými strieľňami sa dochovalo parciálne, najmä na severnom a východnom okraji plošiny. Severne od hradu zostali priekopy a valy na najmiernejšom svahu.
Ako ho nájsť
Na hradný vrch vedie chodník od severozápadného okraja obce Vinné (okres Michalovce), 7 km severovýchodne od okresného mesta. Chodník vedúci najprv cez polia, potom miernym stúpaním obkolesujúc polovicu vrchu, je zároveň vyznačený modrou turistickou značkou. Hrad je ľahko prístupný aj z blízkej obce Trnava nad Laborcom.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.