médium sa motívu chytí, a na to, že niečo nájdu, sa dalo staviť ročnú mzdu a dôchodok z priebežného piliera k tomu.
Dalo by sa všeobecne meditovať na motívy, že či nezávislosť justície a akademická autonómia nemajú viac spoločné, než si myslíme. To, čo uvidíme teraz v priamom prenose, bude snaha zadupať škandál pod čiernu zem. Trebárs i tak, že hlavní účastníci sa preženú mašinou orgánov činných v trestnom konaní. Možno aj dekan, ktorého dcéra dobyla titul inžiniera za dva semestre. Úchvatné. A skvelá vysoká škola, nesúca meno Alexandra Dubčeka (aké dokonalé!), azda príde aj o akreditáciu, ako už rýchlo pohrozil minister Mikolaj. Pôjde však len o to, aby sa odpratali viditeľní páchatelia, a miesto činu (eventuálne) zalialo vápnom. Ale inak, a to je kľúčové, aby zostalo všetko po starom. Pretože najhoršie na veci nie je tých zopár podvodných diplomov, ale viac ako podozrenie, že ide o systém a úchylku, hlboko zabudovanú v slovenskom akademickom vesmíre.
Pýtate sa, odkiaľ berie outsider odvahu na takéto súdy. Môžeme začať šéfkou českej akreditačnej komisie Vladimírou Dvořákovou, ktorá po pár dňoch vyšetrovania plzenskej aféry (plagiátorstvo, kšeftovanie s diplomami) vyhlásila, že "narazili sme na celý prepojený systém kšeftovania so vzdelaním, ktorý prenikol do sfér pre spoločnosť kľúčových – politiky, práva, polície, ekonomiky, keďže stav vysokého školstva vytvára vhodný priestor (...), to všetko viedlo k určitému zlyhaniu akademickej obce (...)". Táto diagnóza z Česka je pre pochopenie situácie okolo "univerzity Dubčeka" zásadná preto, lebo situácia na Slovensku, aj so všetkými sprievodnými javmi (napr. "preťažení a podhodnotení učitelia a vedci" – Dvořáková) môže byť len horšia. Ak je v Česku spústa inštitúcií, ktoré si hovoria univerzity, a fungujú de facto ako tlačiarne a výdajne titulov, tak úroveň na Slovensku najlepšie dokumentuje záujem tunajších študentov o štúdium – v Českej republike. Je násobne vyšší ako naopak. Pozrite si, pre informáciu, tzv. šanghajský rebríček, či poradie od Times Higher Education. Tam, kde niet osobností na čele univerzít a fakúlt, netrpí len kvalita, ale vzhľadom na úžasnú objednávku po tituloch preniká, celkom logicky, aj korupcia. Musí, to je zákon.
Na Slovensku (ako aj inde) nejde na univerzitách už dávno o vzdelanie, ale o tituly a spoločenskú prestíž. V prostredí, kde hodnotou prestáva byť, čo vieš, ale je iba to, až kam si sa vyšvihol a čo máš pred a čo za menom, je univerzitný diplom taký istý predmet biznisu, ako štátna zákazka. To sa nemôže stať na Harvarde ani Cambridgi, lebo ich absolventi by boli ľahko odhalení. Ale z Trenčína?? A všimol si niekto, že tá dcéra dekana, či exmanžel štátnej tajomníčky Štrofovej v praxi o niečo zaostávajú, že ten diplom "získali" expresne? V spoločnosti, kde je jedno, či ste chodili do školy päť rokov, alebo jeden, lebo tak či inak potrebujete len pečiatku na papieri, by bol zázrak, keby univerzity nekšeftovali s tovarom, ktorý predávajú.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.