Korzár logo Korzár

Diplom od Dubčeka

Autor sa musí čestne, ale hrdo priznať, že trenčianska kauza expresného získavania univerzitných diplomov ho vôbec neprekvapila. Po tom, čo praskla obrovská aféra na právnickej fakulte v Plzni, ste si mohli byť tak na 80 percent istí, že nejaké slovenské

médium sa motívu chytí, a na to, že niečo nájdu, sa dalo staviť ročnú mzdu a dôchodok z priebežného piliera k tomu.

Dalo by sa všeobecne meditovať na motívy, že či nezávislosť justície a akademická autonómia nemajú viac spoločné, než si myslíme. To, čo uvidíme teraz v priamom prenose, bude snaha zadupať škandál pod čiernu zem. Trebárs i tak, že hlavní účastníci sa preženú mašinou orgánov činných v trestnom konaní. Možno aj dekan, ktorého dcéra dobyla titul inžiniera za dva semestre. Úchvatné. A skvelá vysoká škola, nesúca meno Alexandra Dubčeka (aké dokonalé!), azda príde aj o akreditáciu, ako už rýchlo pohrozil minister Mikolaj. Pôjde však len o to, aby sa odpratali viditeľní páchatelia, a miesto činu (eventuálne) zalialo vápnom. Ale inak, a to je kľúčové, aby zostalo všetko po starom. Pretože najhoršie na veci nie je tých zopár podvodných diplomov, ale viac ako podozrenie, že ide o systém a úchylku, hlboko zabudovanú v slovenskom akademickom vesmíre.

Pýtate sa, odkiaľ berie outsider odvahu na takéto súdy. Môžeme začať šéfkou českej akreditačnej komisie Vladimírou Dvořákovou, ktorá po pár dňoch vyšetrovania plzenskej aféry (plagiátorstvo, kšeftovanie s diplomami) vyhlásila, že "narazili sme na celý prepojený systém kšeftovania so vzdelaním, ktorý prenikol do sfér pre spoločnosť kľúčových – politiky, práva, polície, ekonomiky, keďže stav vysokého školstva vytvára vhodný priestor (...), to všetko viedlo k určitému zlyhaniu akademickej obce (...)". Táto diagnóza z Česka je pre pochopenie situácie okolo "univerzity Dubčeka" zásadná preto, lebo situácia na Slovensku, aj so všetkými sprievodnými javmi (napr. "preťažení a podhodnotení učitelia a vedci" – Dvořáková) môže byť len horšia. Ak je v Česku spústa inštitúcií, ktoré si hovoria univerzity, a fungujú de facto ako tlačiarne a výdajne titulov, tak úroveň na Slovensku najlepšie dokumentuje záujem tunajších študentov o štúdium – v Českej republike. Je násobne vyšší ako naopak. Pozrite si, pre informáciu, tzv. šanghajský rebríček, či poradie od Times Higher Education. Tam, kde niet osobností na čele univerzít a fakúlt, netrpí len kvalita, ale vzhľadom na úžasnú objednávku po tituloch preniká, celkom logicky, aj korupcia. Musí, to je zákon.

Na Slovensku (ako aj inde) nejde na univerzitách už dávno o vzdelanie, ale o tituly a spoločenskú prestíž. V prostredí, kde hodnotou prestáva byť, čo vieš, ale je iba to, až kam si sa vyšvihol a čo máš pred a čo za menom, je univerzitný diplom taký istý predmet biznisu, ako štátna zákazka. To sa nemôže stať na Harvarde ani Cambridgi, lebo ich absolventi by boli ľahko odhalení. Ale z Trenčína?? A všimol si niekto, že tá dcéra dekana, či exmanžel štátnej tajomníčky Štrofovej v praxi o niečo zaostávajú, že ten diplom "získali" expresne? V spoločnosti, kde je jedno, či ste chodili do školy päť rokov, alebo jeden, lebo tak či inak potrebujete len pečiatku na papieri, by bol zázrak, keby univerzity nekšeftovali s tovarom, ktorý predávajú.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Najčítanejšie na Korzár

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Tisíce ľudí sa tešia z vyšších platov
  2. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  3. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  4. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  5. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  6. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  7. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  8. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 434
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 608
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 12 382
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 7 438
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 6 034
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 5 619
  7. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 555
  8. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 4 067
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu