Korzár logo Korzár
Nedeľa, 3. júl, 2022 | Meniny má Miloslav

Elena Podzámska: Netreba prestať veriť na lásku

Jej hlas bol známy omnoho skôr ako jej tvár. S príchodom seriálov však Elenu Podzámsku spoznalo celé Slovensko. Pre niekoho je riaditeľkou Jancovou, pre iného Grófkou z Odsúdených.

Pre mňa v živote žiadne keby neexistuje. Všetko je tak, ako má byť.Pre mňa v živote žiadne keby neexistuje. Všetko je tak, ako má byť. (Zdroj: Archív E. P.)

Mnohí však možno nevedia, že život tejto sympatickej herečky by vydal na ďalší seriál. Rozhodne by v ňom však nehrala potvoru, ale bojovníčku, ktorá napriek rozpadnutým vzťahom neprestala veriť na lásku, ženu, ktorá vo chvíli, keď sa pomaly zmierila s myšlienkou, že nikdy nebude môcť mať vlastné dieťa, otehotnela. Eňa, ako ju volajú blízki, otvorene priznáva, že sa liečila z depresií (nevyhla sa jej ani tá popôrodná). A práve toto priznanie by mohlo dať nádej mnohým, ktorí s ňou tiež bojujú, že aj napriek tomu sa dá žiť šťastne a plnohodnotne.

Váš život je taký plný zvratov, že mi nedá neopýtať sa, či veríte v osud.

- Verím. Som osudový typ. Keď sa niečo stane, vždy si vravím, že to tak malo byť. A hoci si v danej chvíli väčšinou neviem vysvetliť, prečo sa mi práve toto stalo, neskôr si takmer vždy uvedomím, že to všetko do seba pekne zapadá. Som skrátka fatalistka.

Úplná fatalistka, alebo sa snažíte cesty osudu korigovať?

- Úplná. Ale to neznamená, že som pasívna. Pretože určite to poznáte - cesta je cieľ. Žijem si teda podľa svojho svedomia, robím, čo uznám za vhodné. Samozrejme, že sa aj pomýlim - rovnako ako všetci som človek omylný. No keď sa mi niečo prihodí, neobíjam si hlavu o stenu s otázkou, prečo práve ja. A absolútne neriešim keby. Pre mňa v živote žiadne keby neexistuje. Všetko je tak, ako má byť.

Máte teda vôbec nejaké plány?

- Nejaké mám. No nie sú to skutočné plány do budúcnosti, pretože žijem prítomnosťou. Moje plánovanie siaha nanajvýš na organizovanie si dovolenky. Napríklad, že chcem ísť konečne do Grécka. Je to totiž krajina, o ktorej návšteve už dlho snívam. Ostatné veci však nechávam plynúť tak, ako sa vyvinú.

Čím vás váš život najviac prekvapil?

- Mňa môj život prekvapuje každú chvíľu. (Úsmev) Najprv som bola nesmierne prekvapená, keď som spoznala a zamilovala sa do svojho manžela - pôvodom Američana, muzikanta. O nič menej som nebola prekvapená, keď som sa zaňho vydala a odišla žiť mimo Slovenska. Keď nám potom vzťah stroskotal, bola som opäť prekvapená - tentoraz nemilo - pretože som si myslela, že môj život asi tam smeruje a mám žiť v zahraničí. No nemyslím si, že som jediná, ktorú osud častuje prekvapeniami. Život každého z nás je toho plný, len mnoho ľudí to už prestalo vnímať. Už ich mnohé drobnosti vôbec neprekvapia. Samozrejme, niekto má v živote väčšie výkyvy, kým iný sa plaví po trošku pokojnejšej riečke.

V zahraničí ste sa asi aklimatizovali rýchlo, keď ste boli presvedčená, že to už bude na celý život váš domov.

- Žilo sa mi tam naozaj veľmi dobre. Nebývali sme však len na jednom mieste. Pohybovali sme sa medzi Kaliforniou a Antverpami. Občas sme prišli na návštevu na Slovensko. Takže som veľa cestovala a celkom mi to vyhovovalo. Spoznala som veľa krajín, mnoho ľudí, získala som nových priateľov. To sa mi páčilo. No manželstvo nám nevyšlo. Dnes to však neľutujem.

O rozvode rozprávate pomerne ľahko. Predpokladám, že to v tom čase až také jednoduché nebolo. Patríte teda k ľuďom, ktorí môžu potvrdiť, že čas všetko zahojí?

- Ja si to skutočne myslím. Čas je najlepší lekár. Neviem, či zahojí absolútne všetko, no tie rany bolesti a spomienok sa aspoň mierne zacelia. Časom všetko zostarne - aj spomienky a bolesti.

Keď vravíte o starnutí, ako prijímate pribúdajúce roky?

- Nemôžem povedať, že by som sa zo starnutia tešila. No nedá sa nič robiť. Čo sa týka fyzickej stránky, mám nesmierne šťastie, že som po rodičoch dostala do vienka skvelý gén - som od prírody štíhla. Navyše, dbám na zdravú stravu, bývam v centre Bratislavy, takže všade chodím pešo a tiež cvičím. Kedysi som veľa plávala, ako dieťa som robila balet a krasokorčuľovanie, neskôr jazz-gymnastiku. Takže pohyb - či už je to tanec, skákanie, alebo čokoľvek iné - mi je blízky.

Aké to bolo vrátiť sa na Slovensko, keď ste už boli vysporiadaná s myšlienkou života v zahraničí?

- Akt návratu bol jednoduchý. Zbalila som si svoje 2 kufre a prišla som. No to obdobie potom bolo ťažké. Prežila som kultúrny šok, musela som sa aklimatizovať a hlavne, v práci začínať absolútne od nuly. Nebolo to jednoduché a trvalo mi to niekoľko mesiacov. Vtedy mi nesmierne pomohla kamarátka, ktorá ma vtiahla späť do spoločenského i pracovného života.

Čo vás život naučil?

- Viac vecí. Po prvé - že treba vedieť odpúšťať. Lebo keď je človek stále na niekoho zatrpknutý a nahnevaný, robí zle sám sebe. Nie je to jednoduché, no treba sa to naučiť. Po druhé - naučiť sa nevzdávať. Ja som sa mnohokrát v živote vzdala, trpela som depresiami, no dnes viem, že nikdy nie je tak zle, aby nemohlo byť ešte horšie. A do tretice - stále treba veriť na lásku.

To je na vás obdivuhodné. Mnoho žien, keď im nevyjde jeden, dva vzťahy, na mužov zatrpknú.

- Všetkým odporúčam, aby na mužov nikdy nezatrpkli! Sú to predsa nádherné stvorenia, ktorým síce nikdy nebudeme rozumieť - rovnako ako oni nám - no rozhodne stojí za to naučiť sa ich akceptovať. Možno to znie veľmi zjednodušene, no ani po najhorších skúsenostiach ich netreba zavrhnúť. Ja som na mužov nikdy v živote nezanevrela a nikdy som ich nehádzala do jedného vreca.

Keď vravíte o zlých skúsenostiach - vy ste si to v plnej paráde "užili" aj so svojou dcérou Radkou (5). Najprv ste prežili mimoriadne komplikované tehotenstvo, potom obrovské problémy s malou po narodení, keď neprestajne plakala, lebo ju trápil reflux aj koliky...

- ... ako sa hovorí, že niekto má dieťa za odmenu a iný za trest - tak ja som mala vtedy neraz pocit, že je to skutočne za trest.

Nezvládali ste to ľahšie ani preto, že bola vymodleným dieťaťom?

- V tej chvíli som bola z toho všetkého tak na dne, že som úplne zabudla, že mám byť za to dieťa vďačná. Už som fakt nevládala. Keď to bolo úplne najhoršie, tak mi Radkina pediatrička povedala, že nie je hanbou ísť za psychiatrom. Mne to naozaj veľmi pomohlo, pretože som bola len malilinký krôčik od popôrodnej depresie. Dostala som teda lieky a tie mi veľmi pomohli.

O to sympatickejšie je, že ste po takých skúsenostiach ochotná pripustiť myšlienku na ďalšie dieťatko.

- Áno, ďalšie dieťa nevylučujem, zatiaľ to však s priateľom nijako intenzívne neriešime. Uvedomujem si však, že ak sa do 5 rokov nerozhýbem, tak potom už nie. Teraz je však obdobie, keď sme s partnerom takí pracovne zaneprázdnení, že nad bábätkom vôbec nepremýšľame. Navyše, nesmierne nás napĺňa naša Radka. Možno sa niekomu zdá zvláštne, že vravím naša, keďže Mário nie je jej biologickým otcom, no my to tak naozaj cítime.

Pracovná trma-vrma vás teraz poriadne zomlela.

- Trošku áno. Pred pár dňami som už dokonca prekonala totálny kolaps organizmu. Z ničoho nič mi bolo veľmi zle od žalúdka, dostala som triašku, teploty... 3 dni som bola slabá ako mucha. Lekár mi potom povedal, že to bol kolaps. Telo skrátka povedalo stačí.

Vnímali ste to ako signál, že by bolo treba spomaliť?

- Ja viem, že to bol signál, no pracovné tempo teraz zvoľniť nemôžem, pretože sa veziem na rozbehnutých vlakoch. No musím si nájsť viac času na spánok. Chcela som totiž všetko zvládať na 100 % - neukrátiť o nič ani Radku, ani Mária, a potom som sa ešte do rána učila. Teraz budem skrátka musieť chodiť spať skôr.

Nebojíte sa, že vám pre prácu ujde niečo z Radkinho detstva?

- Zatiaľ tento pocit nemám. Keď ho nadobudnem, bude to určite signál, že treba zabrzdiť. No ešte sa mi zdá, že Radku stíham, vnímam, že kráčame po jednej ceste. Ak s ňou nebudem vedieť držať tempo, bez mihnutia oka pribrzdím, lebo nech sa to zdá byť ako gýčová fráza, rodina a dieťa sú prvoradé.

Čo si v živote najviac vážite?

- Moju mamu, niekoľko ľudí a život. Vnímam to tak, že sme ho dostali a nemáme právo s ním hazardovať.

Váš život je plný všetkého možného - od toho zlého, až po množstvo skvelých vecí. Myslíte si, že vám život napokon vaše sny naplnil?

- Myslím si, že áno, hoci je to zvláštne v tom, že sa mi "splnilo" množstvo vecí, o ktorých som ani až tak intenzívne nesnívala. Napríklad, že budem herečkou. To skrátka tak nejako vyplynulo. Nesnívala som dokonca ani o takej mediálnej popularite, a pozrite... (Úsmev)

Nesnívali ste ani o dieťati?

- Niekoľko rokov som bola skalopevne presvedčená, že deti mať nechcem. A potom celkom paradoxne, keď mi lekári oznámili, že asi vôbec deti nebudem môcť mať, som si zrazu uvedomila, že veď ale ja deti chcem! A s Radkou som otehotnela v čase, keď som sa pomaly zmierovala s tým, že ich mať nikdy nebudem.

Dá sa s tým zmieriť?

- Nedá. Dá sa s tým uzrozumieť a povedať si, tak dobre. No myslím si, že vo vnútri sa s tým skutočne zmieriť nedá.

Ste šťastná?

- Áno. A nebojím sa to povedať pekne nahlas.

Elena Podzámska v skratke
 • celé detstvo a pubertu strávila v detskom divadelnom súbore Ludus
 • po gymnáziu šla študovať na medicínu, no po mesiaci to vzdala a prihlásila sa na VŠMU
 • hosťovala v SND a v DAB v Nitre
 • po svadbe s americkým jazzovým muzikantom sa odsťahovala do Ameriky, kde sa príležitostne venovala modelingu
 • po rozvode sa vrátila na Slovensko a začala pracovať ako dabingová herečka
 • rozišla sa aj s mužom, s ktorým má dcéru Radku
 • v súčasnosti je šťastne zamilovaná do kameramana Mária Ondriša

Najčítanejšie na Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Na čo nezabudnúť, ak plánujete na leto malé i väčšie výlety
 2. Vodiči, pozor na drahé tankovanie v zahraničí!
 3. Je pre vás oddych synonymom spoznávania? Vycestujte za zážitkami
 4. Na pošte si s Fumbi kúpite kryptomeny už aj za hotovosť
 5. Vyhrajte letnú dovolenku s víkendovým vydaním denníka SME
 6. 30 rokov kvality spojenej so svetovými značkami automobilov
 7. Mladá nádej Slovenska. Pracoval aj pre americkú armádu
 8. Vychádza nový časopis pre šikovné ruky a útulný domov
 1. Kamery do auta: Čo dokážu a akú by ste si mali vybrať?
 2. Meranie rýchlosti v úsekoch už nebude pre vodičov problémom
 3. Ocenená 4K autokamera Mio má aj 2K so 60 snímkami a FHD so 120!
 4. Vodiči, pozor na drahé tankovanie v zahraničí!
 5. Je pre vás oddych synonymom spoznávania? Vycestujte za zážitkami
 6. Vyhrajte letnú dovolenku s víkendovým vydaním denníka SME
 7. Na pošte si s Fumbi kúpite kryptomeny už aj za hotovosť
 8. V uliciach Košíc vyzbierali dobrovoľníci 26 ton odpadu
 1. Vodiči, pozor na drahé tankovanie v zahraničí! 15 539
 2. Slovenské oplátky ocenil aj svet. Receptúru pozná jeden človek 12 815
 3. Leto v Čechách a na Morave: Tipy na výlety v susednej krajine 9 413
 4. Mladá nádej Slovenska. Pracoval aj pre americkú armádu 8 874
 5. Je pre vás oddych synonymom spoznávania? Vycestujte za zážitkami 4 614
 6. Vychádza nový časopis pre šikovné ruky a útulný domov 4 599
 7. Čítajte odomknuté články na mobile, počítači a aj v tablete 3 823
 8. Analytik Horňák: Niektorí výrobcovia budú musieť znížiť ceny 3 121

Blogy SME

 1. Štefan Vidlár: Puťin´s dron
 2. Anna Miľanová: Moja tvorba dotváraním škvŕn... 2022
 3. Ján Slosiarik: Čo nové vedenie ministerstva školstva, to nová reforma
 4. Martin Plesch: Dobrovoľníkom nedobrovoľne
 5. Ľubomír Maretta: Trauer
 6. Anna Miľanová: Matrioška a zmätok... 2022
 7. Rastislav Puchala: Viktorova zakáľačka
 8. Jana Hanuliaková: Pani Remišová, konajte!
 1. Ján Šeďo: Mám 46 rokov, 4 deti a veľa skúseností - bránil sa dnes E. Heger u B. Závodského.(Oprava mena). 20 020
 2. Vanda Tuchyňová: Svedectvo bývalého krajského predsedu OĽANO v Žiline 12 254
 3. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť IVa) 10 974
 4. Martina Hilbertová: Utečenci spali na lehátkach a platili za nich ako v luxusnom hoteli. 9 092
 5. Tomáš Jacko: Keď upratovačka zarába viac než univerzitný profesor 3 916
 6. Andrej Kiska: Pomôžme Cigánom dostať sa tam, kam tak mnohí chcú. 3 204
 7. Post Bellum SK: Návrat mohol byť ťažší ako útek 3 177
 8. Andrej Šverha: Pohodovo Okolo Balatonu 3 147
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 42. - Arktída - Príbeh havárie vzducholode Italia podľa priameho účastníka Běhounka
 2. Lívia Hlavačková: Týždenne zjete jednu kreditku v podobe mikroplastov
 3. Jiří Ščobák: Ruské straty budú o 20 000 mŕtvych vyššie, než uvádza Ukrajina (analýza situácie na bojisku)
 4. Jiří Ščobák: Bude Ukrajina po vojne prosperovať? A my s ňou?
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 41. - Arktída - Roald Amundsen, Umberto Nobile a Expedícia Norge - 1926
 6. Jiří Ščobák: Skepsia okolo kryptomien: Ktoré kryptomeny naozaj nie sú pre začiatočníkov?
 7. Monika Nagyova: Nebyť matkou je úžasné
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 40. - Arktída - Expedícia MacMillan s účasťou amerického letectva z roku 1925
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Ilustračná foto

Väčšina chodcov považuje za najväčší problém rýchlosť e-kolobežiek.


Peter Hlušek 30. jún
Lysyčansk je už týždne terčom ruského bombardovania.

Okupant obsadil všetky veľké mestá v Luhansku.


1 h
Peter Sagan dnes na Tour de France 2022 - 3. etapa LIVE cez online prenos.

Peter Sagan dnes ide 3. etapu na Tour de France 2022.


Sportnet 6 h
Suzuki Vitara Strong Hybrid

Systém nie je zďaleka taký účinný ako pri Toyote.


30. jún

Blogy SME

 1. Štefan Vidlár: Puťin´s dron
 2. Anna Miľanová: Moja tvorba dotváraním škvŕn... 2022
 3. Ján Slosiarik: Čo nové vedenie ministerstva školstva, to nová reforma
 4. Martin Plesch: Dobrovoľníkom nedobrovoľne
 5. Ľubomír Maretta: Trauer
 6. Anna Miľanová: Matrioška a zmätok... 2022
 7. Rastislav Puchala: Viktorova zakáľačka
 8. Jana Hanuliaková: Pani Remišová, konajte!
 1. Ján Šeďo: Mám 46 rokov, 4 deti a veľa skúseností - bránil sa dnes E. Heger u B. Závodského.(Oprava mena). 20 020
 2. Vanda Tuchyňová: Svedectvo bývalého krajského predsedu OĽANO v Žiline 12 254
 3. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť IVa) 10 974
 4. Martina Hilbertová: Utečenci spali na lehátkach a platili za nich ako v luxusnom hoteli. 9 092
 5. Tomáš Jacko: Keď upratovačka zarába viac než univerzitný profesor 3 916
 6. Andrej Kiska: Pomôžme Cigánom dostať sa tam, kam tak mnohí chcú. 3 204
 7. Post Bellum SK: Návrat mohol byť ťažší ako útek 3 177
 8. Andrej Šverha: Pohodovo Okolo Balatonu 3 147
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 42. - Arktída - Príbeh havárie vzducholode Italia podľa priameho účastníka Běhounka
 2. Lívia Hlavačková: Týždenne zjete jednu kreditku v podobe mikroplastov
 3. Jiří Ščobák: Ruské straty budú o 20 000 mŕtvych vyššie, než uvádza Ukrajina (analýza situácie na bojisku)
 4. Jiří Ščobák: Bude Ukrajina po vojne prosperovať? A my s ňou?
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 41. - Arktída - Roald Amundsen, Umberto Nobile a Expedícia Norge - 1926
 6. Jiří Ščobák: Skepsia okolo kryptomien: Ktoré kryptomeny naozaj nie sú pre začiatočníkov?
 7. Monika Nagyova: Nebyť matkou je úžasné
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 40. - Arktída - Expedícia MacMillan s účasťou amerického letectva z roku 1925

Už ste čítali?

SME.sk Minúta Najčítanejšie
SkryťZatvoriť reklamu