Ale keď vonku začne otravne liať či poletovať sneh, slnko poznáme len z telky a chlad nám zachádza za nechty, to už na jeseň nenachádzame ani jedno milé slovo. S ubúdajúcim slniečkom nám totiž ubúda aj dobrá nálada a trápia nás problémy s imunitou. Cítime sa, akoby nás prešiel parný valec a udomácni sa u nás každý vírus, ktorý "prejde" okolo. V našich dušiach zavládne neznámy smútok a najradšej by sme ani nevyliezli z postele.
Prečo nás prepadajú depky?
Zmena ročného obdobia znamená i zmenu pre ľudské telo. Musí sa prispôsobiť tomu, že bude mať k dispozícii menej denného svetla a tým aj menšiu dávku hormónov šťastia - serotonínu a endorfínu. V ľudskej pokožke sa pri nedostatku slnečných lúčov vytvára menej vitamínu D a to sa vzápätí prejaví našou precitlivenosťou a nervozitou. Naopak v tele zostáva zvýšená hladina melatonínu, teda hormónu, ktorý telo za bežných okolností produkuje najmä v noci. A preto u nás pretráva melancholická nálada.
Podľa prieskumov na jeseň trpí únavou, poruchami spánku a zmenami nálad až 60-70 percent populácie, pričom častejšie sú postihnuté ženy. U niekoho tento stav trvá pár hodín, u iného dni i týždne. Túto letargiu mnohí nazývajú jesennou depresiou, no podľa psychológov to nie je dostatočne presné. „Väčšinou nejde o depresiu v pravom zmysle slova, ale len o akýsi pokles nálady v dôsledku zmeny počasia," vysvetľujú psychológovia. Kým pri chorobných depresiách musí človek vyhľadať odbornú pomoc, s jesennými depkami si dokáže poradiť aj sám. „Stačí zaradiť do svojho života pohyb, spoločenské a kultúrne aktivity, vyváženú stravu či čas na relaxáciu," dodáva psychologička.
Zbohom, melanchólia!
Pár trikov, ako vyženiete zlú náladu
- Zamestnajte svoju myseľ - unudené vysedávanie na gauči depke len pomáha. Vymyslite si pestrý program na každý deň. Začnite sa učiť cudzí jazyk, maľujte, šite, píšte, venujte sa záľubám, na ktoré ste doteraz nemali čas a robte niečo, čo vás baví.
- Hýbte sa - podľa vedcov je pravidelný pohyb účinnejší než antidepresíva. Ak neradi športujete, skúste tanec. Prihláste sa do kurzu a pri veselých rytmoch samby depka nemá šancu.
- Rozjasnite svet farbami - tmavé oblečenie len podporuje zlú náladu, ale jasné farby ju neuveriteľne zlepšujú!
- Rozprúďte krv dobrou hudbou - nech vám ani nenapadne púšťať si clivé balady. Pri hocijakej činnosti si zapnite cédečko s veselými melódiami, hneď sa budete cítiť lepšie.
- Stavte na bylinky - nájsť stratenú duševnú rovnováhu vám môžu pomôcť aj bylinkové čaje napríklad z medovky či valeriány lekárskej.
Vírusom vstup zakázaný
Druhou jesennou pliagou sú vírusy. Ak máte často pocit, že od únavy nevládzete ani dvíhať nohy a niečo na vás lezie, vaša imunita je evidentne oslabená. Imunitný systém totiž dokáže zvládať negatívne vplyvy ako zlá strava, málo spánku, pohybu, čerstvého vzduchu a veľa stresu, ale len do istej miery. A keď je toho veľa, vzdá sa a výsledkom sú napríklad časté prechladnutia. „Prácu a stres musíme kompenzovať takzvanými piatimi S, a to je zdravá Strava, dostatok Spánku, Športu, Smiechu a Spokojnosti v kruhu blízkych," radia lekári.
Finty pre zdravie
- Pravidelný prísun čerstvého ovocia a zeleniny je skutočne nevyhnutný. Obsahujú totiž enzýmy, ktoré pomáhajú pri vstrebávaní vitamínov do tela a tým sú tieto prírodné látky účinnejšie ako ostatné náhrady.
- Ak patríte k nočným vtákom alebo vorkaholikom, ktorí pred spánkom dávajú prednosť práci, naozaj si škodíte. Nedostatok spánku spôsobuje nielen spomínané problémy s imunitou, zvýšený krvný tlak a tiež zvýšenú chuť do jedla, čo má zase za následok priberanie. Človek potrebuje priemerne aspoň 5-6 hodín spánku, ideálnych je sedem až osem hodín.
- To známe „športom k zdraviu" naozaj nie je len patetické heslo. Známy hormón endorfín, ktorý sa vyplavuje pri zvýšenej telesnej činnosti, nevyvoláva len dobrú náladu, ale zároveň podporuje imunitný systém. Ideálne je, ak budete športovať na čerstvom vzduchu, pretože vtedy zároveň telo otužujete.
- Duševná rovnováha človeka má tiež vplyv na imunitný systém. Veľa stresu, silný psychický tlak či ustráchanosť ho môžu výrazne oslabiť. Preto vyhľadávajte spoločnosť optimistických ľudí a užívajte si život.
- Aj keď patríte k zimomrivým, nezabúdajte na vetranie. Miestnosť, do ktorej nevpúšťate čerstvý vzduch, je rajom pre baktérie a vírusy. Zvlášť nezabudnite vyvetrať miestnosť, ak sa v nej ocitol človek, ktorý kýcha a kašle. A nezabúdajte ani na časté umývanie rúk.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.