Tak sa nám to predsa len podarilo! Všetci sa tešíme (no, aj ja, hoci futbalu neholdujem ani aktívne ani pasívne), že slovenská futbalová reprezentácia sa (povedzme rovno, že s kúskom či kusiskom šťastia) minulý týždeň prebojovala na majstrovstvá sveta vo futbale, či, presnejšie povedané, na záverečný turnaj týchto majstrovstiev. To je podľa mňa vhodná príležitosť, aby sme v našom seriáli predstavili štadióny, na ktorých sa budú hrať zápasy záverečného turnaja najbližších majstrovstiev sveta vo futbale.
Po prvý raz v Afrike
Povedzme si na úvod niekoľko základných faktov o blížiacich sa majstrovstvách sveta vo futbale. Ako isto viete, tieto majstrovstvá sa budú konať v roku 2010 v Juhoafrickej republike. Organizátorom majstrovstiev je FIFA, čiže Fédération Internationale de Football Association, čo možno preložiť ako medzinárodná federácia futbalových asociácií. FIFA je združenie podľa švajčiarskeho práva, ktoré bolo založené v roku 1904 a ktorého sídlom je Zürich. V súčasnosti združuje FIFA 208 národných futbalových asociácií a podľa jej stanov je jej hlavným cieľom stály rozvoj futbalu. Blížiace sa majstrovstvá sa oficiálne nazývajú 2010 FIFA World Cup South Africa, čo je chránená značka FIFA (podľa tohto názvu ide v podstate o svetový pohár).
Princíp rotácie medzičasom zrušili
To, že najbližšie majstrovstvá budú po prvý raz v Afrike, rozhodla FIFA v súlade s princípom, že majstrovstvá budú rotovať medzi jednotlivými konfederáciami. Konfederácie v podstate združujú futbalové asociácie na jednom kontinente, pričom existuje aj samostatná konfederácia pre Oceániu. Od uvedeného princípu však FIFA v októbri 2007 upustila. O usporiadanie majstrovstiev sveta v roku 2010 sa uchádzalo päť afrických krajín, a to Egypt, Líbya (v spolupráci s Tuniskom), Maroko a Juhoafrická republika. Tunisko sa neskôr stiahlo, pretože FIFA rozhodla, že nebude súhlasiť so spoluusporiadaním majstrovstiev dvomi krajinami, a komisia FIFA potom rozhodla, že samostatná ponuka Líbye nesplňuje všetky požiadavky.
Maskotom leopard so zelenými vlasmi
Prezident FIFA Sepp Blatter oznámil 15. mája 2004 netrpezlivo očakávanú správu, že finálový turnaj majstrovstiev sveta 2010 sa bude konať v Juhoafrickej republike, a to od 11. júna do 11. júla. Možno ešte spomenúť, že oficiálnym maskotom majstrovstiev je leopard so zelenými vlasmi, nazvaný Zakumi. Toto meno pozostáva zo ZA, čo je medzinárodná skratka Juhoafrickej republiky, a slova kumi, ktoré v rôznych afrických jazykoch znamená desať. V roku 2005 uverejnil juhoafrický organizačný výbor majstrovstiev predbežný zoznam lokalít, v ktorých by mali hrať zápasy záverečného turnaja.
Hrať sa bude na desiatich štadiónoch
Tento zoznam bol neskôr zúžený na desať lokalít, ktorých zoznam FIFA oficiálne zverejnila 17. marca 2006. Predstavme teraz aspoň stručne desiatku štadiónov, na ktorých sa budú hrať zápasy záverečného turnaja. Prvým z nich je FNB Stadium (First National Bank Stadium) v Johannesburgu. Na tomto futbalovom štadióne, ktorý je známy aj pod názvom Soccer City (futbalové mesto), bude prebiehať otvárací ceremoniál, otvárací i finálový zápas a niekoľko ďalších zápasov. Tento štadión je v súčasnosti prestavovaný a modernizovaný, pričom jeho kapacita sa zväčší na 94 700 sediacich divákov (niekde sa hovorí len o 91 141 divákoch). Žiaden z divákov nebude od ihriska vzdialený viac ako sto metrov a žiaden divák nebude mať ničím obmedzený výhľad.
Fasáda pripomína hrniec na varenie
Nová vonkajšia fasáda, tvorená mozaikou ohňovej a zemnej farby má pripomínať africký hrniec na varenie. Úplne novým štadiónom bude Moses Mabhida Stadium v Durbane. Tento ultramoderný multifunkčný štadión sa začal stavať v roku 2006. Počas majstrovstiev bude mať kapacitu 70 000 divákov, po jeho skončení bude kapacita znížená na 54 000 divákov. Unikátnou konštrukčnou črtou tohto štadióna je obrovský oceľový oblúk dĺžky 350 metrov, na ktorom bude zavesená strecha. Najvyšší bod tohto oblúka, vytvoreného ako dutý nosník prierezu 5 m x 5 m, bude 106 metrov nad hracou plochou.
Na vrchole vyhliadková plošina
Z jednej strany bude v nosníku akýsi výťah, pomocou ktorého sa návštevníci budú môcť dostať na vyhliadkovú plošinu na vrchole oblúka. Vlastnú strechu s celkovou plochou 46 000 štvorcových metrov budú tvoriť sklolaminátové panely, pokryté teflonom. Nový štadión sa buduje aj v meste Cape Town. Ide o Green Point Stadium, ktorý stojí blízko pobrežia a ktorý bude obklopený mestským parkom s rozlohou 60 hektárov. Tento multifunkčný štadión s kapacitou 68 000 divákov vyrastá na mieste zbúraného starého štadióna. Zaujímavosťou tohto štadióna je dvojitá strecha, ktorej vnútorný priestor bude slúžiť ako akýsi akustický tlmič, brániaci prenikaniu hluku zo štadióna navonok.
V Johannesburgu dva štadióny
Johannesburg je jediným mestom, v ktorom sa zápasy budú hrať na dvoch štadiónoch. Jeden sme už spomenuli, tým druhým je štadión Coca-Cola Park. Ide o štadión, ktorý bol v rokoch 1980 až 1981 modernizovaný a preto ho bolo treba pre majstrovstvá sveta len relatívne málo upravovať. Úpravami, ktoré boli ukončené už v júni 2008, sa kapacita štadióna zväčšila na 65 000 divákov. Aj keď podľa smerníc FIFA nesmú mať štadióny pre majstrovstvá sveta komerčné mená (teda nesmú niesť názvy firiem), spomenutý štadión si zrejme bude môcť svoj názov ponechať, pretože firma Coca-Cola je veľkým sponzorom FIFA. Minimálne úpravy bolo potrebné vykonať aj na štadióne Loftus Versfeld Stadium, na ktorom sa budú hrať zápasy prvého a druhého kola. Na tomto štadióne s kapacitou 51 762 divákov sa zmodernizovalo najmä osvetlenie hracej plochy, ozvučenie a informačné tabule.
Nesie meno Nelsona Mandelu
Ďalším úplne novým štadiónom je Nelson Mandela Bay Stadium, stojacim v metropolitnej oblasti Nelson Mandela Bay, pomenovanej po bývalom juhoafrickom prezidentovi Nelsonovi Mandelovi. Tento štadión, ktorý sa začal stavať v roku 2007, bude mať počas majstrovstiev kapacitu okolo 49 000 divákov. Výstavba štadióna, spočiatku problematická, bola dokončená v júni tohto roka. Ďalším štadiónom pre majstrovstvá je štadión Free State Stadium v Bloemfontaine, ktorého kapacita bola zvýšená z 36 500 na približne 48 000 divákov. V mestečku Polokwane (predtým Pietersburg) sa nákladom okolo 154 miliónov amerických dolárov buduje nový štadión Peter Mokaba Stadium s kapacitou 46 000 divákov.
Zatiaľ nevieme, na ktorých budeme hrať
Ďalší nový štadión, Mbombela Stadium, sa od roku 2007 buduje pri mestečku Nelspruit. Tento štadión s kapacitou 43 500 divákov je prezývaný aj „žirafí štadión", a to kvôli „žirafovitému" tvaru podpier, podopierajúcich strechu. Desiatym štadiónom pre budúcoročné majstrovstvá sveta vo futbale je štadión Royal Bafokeng Stadium v Phokengu, ktorého kapacita bola zvýšená na 42 000 divákov. To, na ktorých z spomenutých štadiónoch bude hrať slovenská reprezentačná jedenástka, sa dozvieme 4. decembra, keď prebehne losovanie finálových skupín.
Maskot Zakumi. Podtext: Oficiálnym maskotom majstrovstiev ja žlto-zelený leopard.
Štadión Moses Mabhida Stadium. Tento úplne nový štadión má strechu zavesenú na oceľovom oblúku.
Štadión Green Point Stadium. tento štadión v Cape Town bude mať kapacitu 68 000 divákov.
Štadión Loftus Verfeld Stadium. Tento moderný štadión v Pretorii vyžadoval kvôli majstrovstvám len minimálne úpravy.
Štadión Nelson Mandela Bay Stadium. Tento nedávno dokončený štadión svetovej triedy má kapacitu 48 000 divákov.
Štadión Free State Stadium. Kapacita tohto štadióna, ležiaceho v Bloemfontaine, bola zväčšená na 48 000 divákov.
Štadión Peter Mokaba Stadium. Takto bude tento štadión v meste Polokwane vyzerať po dokončení.
Štadión Mbombela Stadium. Tento úplne nový štadión je kvôli tvaru nosných pilierov prezývaný žirafí štadión.
Pohľad na Cape Town. V popredí štadión Green Point Stadium, v pozadí známa Stolová hora.
Vnútrajšok štadióna Nelson Mandela Bay Stadium. Tento štadión leží v metropolitnej oblasti, pomenovanej po bývalom juhoafrickom prezidentovi Nelsonovi Mandelovi.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.