OSTROVANY. Betónová stena, ktorá má chrániť obyvateľov pred nájazdmi Rómov, nič nerieši. Po včerajšej návšteve v Ostrovanoch (okres Sabinov), kde 150 metrov dlhý a viac ako dva metre vysoký múr prednedávnom postavili z obecných peňazí, to konštatoval splnomocnenec vlády pre rómske komunity Ľudovít Galbavý.
Ostrovany
majú 1757 obyvateľov, z toho 1184 Rómov. Drvivá väčšina žije v osade na okraji dediny. V obci nie je škola, pošta ani lekár. Za vzdelaním a službami ľudia z Ostrovian cestujú do Šarišských Michalian. Začiatkom tohto roka obyvateľ osady zavraždil v Šarišských Michaľanoch predavačku večierky. V lete dvaja neplnoletí chlapci z osady dobili správcu ihriska v Šarišských Michaľanoch, ktorý ich pristihol pri krádeži televízora. Starý pán prišiel o oko a utrpel ďalšie ťažké zranenia.
Má podozrenie, že výstavbou oplotenia bol porušený zákon o rovnakom zaobchádzaní a o ochrane pred diskrimináciou. Rozhodnúť však podľa neho môže jedine súd. Sám však podnet na prešetrenie prípadu nedá.
„Má to nádych protiprávneho konania. Súd môže rozhodnúť na základe podnetov dotknutých osôb. Teda občanov, ktorí sa domnievajú, že bol porušený zákon," povedal Galbavý.
Problémy v spolunažívaní, ktoré viedli samosprávu obce k radikálnemu riešeniu, sa dajú podľa splnomocnenca riešiť jedine vzájomnou komunikáciou a striktným dodržiavaním zákonov: „Každý musí niesť za svoje skutky právnu zodpovednosť. Rovnako to platí pre Rómov i Nerómov."
Ochrana bielych
Starosta obce Cyril Revák i poslanci, ktorí výstavbu múra a jej financovanie z obecných peňazí schválili, sú presvedčení, že nijaký zákon neporušili. Svorne tvrdia, že plot nemá oddeliť Rómov od majority, ale chrániť majetok ľudí, ktorí žijú v susedstve osady a sú denne vystavení krádežiam. „Trváme na tom, že naším cieľom nebola a nie je segregácia. Múr nebráni Rómom v pohybe, tak ako doteraz aj naďalej môžu využívať prístupové komunikácie," povedal po stretnutí so splnomocnencom vlády pre rómske komunity Revák.
Viacerí miestni poslanci poukazovali na bezvýchodiskovú situáciu, v ktorej sa ocitli obyvatelia domov v susedstve osady. „Ploty, ktoré si ľudia postavili a stále opravovali, im rozobrali. Ani za bieleho dňa nemali istotu, že ich niekto na vlastnom pozemku nenapadne. Ako sa mali brániť?" povedal poslanec Martin Jaco. Samotní obyvatelia domov však tvrdia, že už teraz behajú po múre rómske deti a vysmievajú sa im. „Je to tak. Ale predsa už je to aspoň nejaká prekážka. Navyše, nerozoberú ho a neodnesú do zberu," myslí si Jozef Bruzda.
Nezáujem štátu
Miestni poslanci i občania kritizovali nezáujem predstaviteľov štátu o problémy občanov.
Zástupcovia miest a obcí regionálnych združení Horná Torysa a Prešov - Šariš pripravili návrhy na zmenu legislatívy, ktorá by umožnila trestať páchateľov krádeží a zabránila zneužívaniu sociálnych dávok, ktoré Rómov demotivujú. Sociálna politika štátu podľa nich podporuje obyvateľov, ktorí nemajú pracovné návyky. „Pozvali sme všetkých sedemnásť poslancov parlamentu z nášho kraja. Prišli dvaja," povedal starosta.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.