Korzár logo Korzár
Pondelok, 4. júl, 2022 | Meniny má Prokop

Exotické Thajsko – krajina úsmevu (1. diel)

Thajsko – budhistické chrámy, po všetkých uliciach natiahnuté elektrické drôty, kvalitné masáže, ušitie obleku či šiat, prekrásna príroda, obchody s obrazmi, lacné nákupy, sexturistika, pingpong show, Full Moon party, taxikárske tuk-tuky, šokujúci transse

Jeden z budhistických chrámov na ostrove Ko Samui. Thajsko je celé posiate takýmito famóznymi "watmi".Jeden z budhistických chrámov na ostrove Ko Samui. Thajsko je celé posiate takýmito famóznymi "watmi". (Zdroj: autor)

xuáli, vynikajúce jedlo, magický Bangkok a množstvo ďalších neopísateľných vecí, charakterizujúcich túto úžasnú krajinu. A úsmev ako povinný kľúč do tamojších duší. Thajsko – pre mňa vlna pozitívnej energie.

Počas mojich dvoch potuliek touto krajinou som prešiel ostrovy Ko Samui, Ko Panghan a mestá Pattaya, Krabi a Bangkok. Známi sa ma pri odlete do Thajska každý raz pýtali, či sa nebojím cestovať sám a nemám obavy, že mi na letisku strčia pašeráci do batohu drogy. Vždy sa usmievam, ako tento chýr škodí už aj tak pomerne dobre rozbehnutému turizmu v tejto krajine. Ak sa vám má niečo zlé prihodiť, stane sa to aj doma. Treba pozitívne myslieť.

Príroda, more, pláže

Thajsko je prekrásna krajina nádherných pláží s bielym a žltým pieskom. More je po celý rok teplé, ako keby bolo napojené na nejaký termálny prameň. Je dobré kúpiť si cestovateľského sprievodcu, ja napíšem len základné zistenie: všade sa oplatí požičať si na celý deň skúter približne za 5 eur a máte slobodu i voľnosť rozhodovania. Hociktorý domáci vám povie, čo sa oplatí vidieť. Na ostrovoch Ko Samui a Ko Panghan je množstvo vodopádov, čarokrásnych zátok či panenských pláží. V Krabi som si prenajal loďku (7 eur na 2 hodiny), videl jaskyňu, navštívil dedinu s domácim obyvateľstvom (kde sa bežný turista nedostane), či plávajúce stanice na chov špeciálnych rýb pre reštaurácie. Zblízka som si odfotil slony, opice a ak rátam aj pouličných ponúkačov "platených fotografií", tak som sa dostal aj k hadom či malým varanom.

Podnebie

V Thajsku je teplo a dusno. Vlhkosť vás donúti prezliekať sa "stokrát" za deň, čo môže byť nevýhoda pre ľudí so slabším srdcom. Nečakajte, že keď príde dážď (a to sa väčšinou spojí obloha so zemou – tieto mohutné búrky idú ruka v ruke s výpadkom elektrickej energie), zostane po ňom príjemne odľahčený vzduch ako u nás. Nie. Vyjdete na balkón a privíta vás tá istá vlhkosť a spara.

Jedlo

Milujem ázijskú kuchyňu. Oproti Indii nemajú v Thajsku problém s mäsom a v každom väčšom turistickom meste môžete nájsť aj pizzerie či reštaurácie, kde majú steaky. Ale budete v nebi jesť jogurty, keď môžete skúšať ovocie a zeleninu, ktoré vaše oči nikdy nevideli a sú ešte aj vynikajúco pripravené? Ja osobne nemám problém jesť aj v neznámej krajine priamo na ulici. Ak nájdete odvahu, na stole vás bude čakať misa grátis zeleniny. Odporúčam však každé ráno začať pohárikom slivovice. Ja bez domácej do zahraničia ani nevycestujem! Už som v Tunisku zažil, ako jednu Slovenku odviezli na týždňové infúzie...

Masáže

Veľkým lákadlom sú masáže. Thajčania majú pre túto profesiu školy a špeciálne kurzy. Ide o úplne iné masírovanie, na aké sme, my Európania, zvyknutí. Môžete si vybrať klasickú thajskú masáž, s olejom, či založenú na princípoch ajurvédy alebo lokálne ošetrenie svalstva chodidiel či tváre. Ak natrafíte na nevidiacich masérov, neváhajte. Majú totiž v rukách oveľa väčší cit. Na opis pôžitkov, keď vám niekto hodinu a pol masíruje nohy, nemám slov. A cena? Hodina okolo 5 eur. No nespravíte to pre svoje telo?

Ušitie obleku

V tejto krajine sa vám nemôže stať, že by vás ani raz neťahal nejaký človiečik priamo z ulice krajčírovi pod meter. Salónov sú tam mraky a ja vám ušitie obleku na párty, biznis alebo slávnostnú príležitosť vrelo odporúčam, pretože spod rúk im vyjde skutočne profesionálna práca. Absolvujete meranie a dve skúšky. Nohavice, sako, košeľa a kravata ma vyšli asi na 150 eur. Neporadím vám, ako si vybrať správny salón, ale jednajte sa! To platí v Thajsku na všetko.

Nákupy

Prvýkrát, keď som sa vracal z Thajska, som pri odbavovaní batožiny hodil na letiskovú váhu spľasnutý batoh. Všetci okolostojaci cestujúci si so závisťou povzdychli. Ich kufre boli nafúknuté ako balón a doplácanie dolárov za nadmernú hmotnosť bolo automatické. Druhýkrát som neváhal a dokúpil som si všetko, čo sa u nás nedá zohnať, prípadne je tam veľmi lacné. Odporúčam hodinky či odevy. Dajú sa tu nakúpiť skutočne moderné veci za tretinové ceny - tričká, spodná bielizeň, šaty, ponožky, atď. Všetko kvalitné kópie známych značiek. Ale len v Bangkoku, kde nie je problém kupovať tričká za 3 eurá, ktoré ste predtým videli vo vnútrozemí aj za 10. A, samozrejme, jednajte sa! Nie na doraz, ako nás to učí arabský svet, ale primerane. Keď domáci stratí úsmev, viete, že ste narazili na dno. No formulka "tak nič, ďakujem, nechcem to", doplnená skutočným odchodom zaberá s 50-percentnou úspešnosťou.

Turistické agentúry

Turistika je tam rozbehnutá na 120 percent. Presúval som sa napríklad z ostrova Ko Panghan do mestečka Krabi (cestami nejakých 250 kilometrov). Štartoval som o 6.30 a o 13.30 som bol v hoteli v Krabi. Technológia procesu: taxík, loď, autobus č. 1, autobus č. 2 a znova taxík. Všetko v jednej cene 13 eur. Iba po mne lepili samolepky s názvami miest a posúvali si ma ako balík na pošte.

Vierovyznanie

V Thajsku vládne budhizmus. Celý štát je priam posiaty prekrásnymi chrámami, ktoré žiaria farebnosťou, detailným prevedením, nádhernou architektúrou a pokojom. Ja skôr vyhľadávam prírodné krásy, ale budhistické "waty" sa jednoducho nedajú odmietnuť. Vstup je voľný a vždy som sa v nich príjemne natiahol na mäkučký koberec. Driemete a pretvarujete sa, že meditujete. Život je krásny...

Bezpečnosť

V Thajsku som sa cítil (čo sa týka okradnutia či ublíženia na zdraví) bezpečnejšie ako na Slovensku. Síce mi na ostrove Ko Samui transvestita ukradol z hotelovej izby tri strieborné prstene (všetky veci týkajúce sa sexu a sexturistiky budú v druhom dieli), ale bola to moja chyba, pretože som sa nezamkol. Naopak – keď som býval v bungalove v opustenej časti ostrova Ko Panghan – chodil som večer doplniť si vodu a jedlo do mesta vzdialeného asi 20 minút chôdze. Laptop, drahý foťák, peniaze, pas a všetky moje veci strážila malá visiaca zámočka akoby z detskej šporkasy. Napriek tomu som nemal strach, pretože Thajčanom takýto kriminálny čin ani len nenapadne.

Najkrajší zážitok

Najkrajší zážitok sa spája s už spomínaným ostrovom Ko Panghan. Býval som v maličkom bungalove 7 metrov od mora. Ráno som po nebeskej pláži behával s muzikou na ušiach a opaľoval sa na Adama. Keďže počet búrok narastal, turistická sezóna sa skončila – bol som tam len s pár Angličanmi. Do noci som na notebooku dopisoval svoj román Sekundu pred zbláznením. Na streche bungalovu rachotil hustý dážď, za dverami burácalo more. V kúte šramotili nejaké zvieratá, radšej som nechcel vedieť, čo to je a s prehľadom stroskotanca som ich o druhej ráno odháňal žiarou z laptopu. O hodinu mi na posteľ spadla veľká jašterica. Asi na strope zaspala. Zmätená pozerala na mňa a ja na ňu. V duchu som sa utešoval, že keby som sa ja omylom vyskytol vedľa ležiaceho obra, tiež by som na neho nezaútočil...

Otravovači

Šoféri tuk-tukov - taxi trojkolky. Stáva sa, že vás pri preberaní zákazky upozornia na nejakú "stopku". Nejde im o nič iné, ako vás zaviezť k nejakému krajčírovi, ktorý im dá za každého zákazníka poukaz na 5 litrov benzínu. Súhlasil som pod podmienkou, že za tých 10 minúť maškarády, kým sa budem hrať na potenciálneho zákazníka, nezaplatím za odvoz ani bath. Väčšinou súhlasili alebo chceli smiešny peniaz. Keď som sa niekam ponáhľal, tvrdo som "stopku" odmietol a zaplatil celú taxu, čo nebolo viac ako 3 eurá.


Zážitok Full Moon Party

Na ostrove Ko Phangan som absolvoval ťažko opísateľnú Full Moon Party. Koná sa priamo na pláži každý mesiac pri splne a zúčastňuje sa jej niekoľko tisíc mladých ľudí z celého sveta. Ceny ubytovania pár dní pred "dencovačkou" rapídne vyletia.

V cestovateľskom sprievodcovi síce radili, aby som nepil a nejedol žiadne ponúkané veci od cudzích ľudí, ale ako dôverčivá duša som neodolal minerálke od neznámej Švajčiarky, ktorá čakala ako ja na rýchločln z ostrova Ko Samui. Tá známa droga tam skutočne bola (myslel som si, že sranduje, keď ma na to s úsmevom upozorňovala), ale našťastie som si dal iba dva glgy, ktoré mi do hodiny vyfučali z hlavy. Určite neodporúčam mať pri sebe nejaké drogy, lebo v dave sa pohybovalo množstvo policajtov (i tajných), ktorí vás s úsmevom lákali ku "skúšobnej" kúpe. No a thajská väznica je asi to posledné, čo by som vám v tejto krajine želal navštíviť.

A party? Tisícky vyzlečených horúcich tiel pomaľovaných vlajkami ich štátov (a iných uletených motívov), tancujúcich okolo necelej desiatky stejdžov (reggae, techno, trans, disco...) a na množstve drevených vyvýšených pódiách. Každý druhý v ruke zvieral vedierko plné alkoholového mixu s desiatkou slamiek. Stačilo sa usmiať a slamka vám pristála medzi perami. Ošiaľ obyčajne konči okolo jedenástej doobeda. Na pláži zostávajú prázdne fľaše a pár spiacich totálne vyčerpaných postavičiek z tanca a iných katalyzátorov radosti. Rada: stačí si zobrať kraťasy, tričko, šlapky a peniaze. Ostatné príde samo.

Najčítanejšie na Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. 30 rokov kvality spojenej so svetovými značkami automobilov
 2. Štyri veci, vďaka ktorým lepšie zvládnete infláciu
 3. Slovákovi sa podaril zázračný vynález. Môže zmeniť predpovede počasia
 4. Spoločnosť Mars inšpiruje: Lepší svet pre domácich miláčikov
 5. Vypnite si reklamu na SME.sk a odomknite všetky články
 6. Foodblogerka Nikoleta Kováčová: Prečo nechcem deti
 7. Vodiči, pozor na drahé tankovanie v zahraničí!
 8. Vyhrajte letnú dovolenku s víkendovým vydaním denníka SME
 1. Nadšenie zo skúsenosti prenášajú v dm na zákazníka
 2. Vypnite si reklamu na SME.sk a odomknite všetky články
 3. Foodblogerka Nikoleta Kováčová: Prečo nechcem deti
 4. Kamery do auta: Čo dokážu a akú by ste si mali vybrať?
 5. Meranie rýchlosti v úsekoch už nebude pre vodičov problémom
 6. Ocenená 4K autokamera Mio má aj 2K so 60 snímkami a FHD so 120!
 7. Vodiči, pozor na drahé tankovanie v zahraničí!
 8. Je pre vás oddych synonymom spoznávania? Vycestujte za zážitkami
 1. Vodiči, pozor na drahé tankovanie v zahraničí! 15 987
 2. Slovenské oplátky ocenil aj svet. Receptúru pozná jeden človek 12 847
 3. Mladá nádej Slovenska. Pracoval aj pre americkú armádu 11 456
 4. Leto v Čechách a na Morave: Tipy na výlety v susednej krajine 9 430
 5. Je pre vás oddych synonymom spoznávania? Vycestujte za zážitkami 5 396
 6. Vychádza nový časopis pre šikovné ruky a útulný domov 4 896
 7. Foodblogerka Nikoleta Kováčová: Prečo nechcem deti 3 758
 8. Na obed mu nestačilo ani 50 miliárd dolárov 2 199

Blogy SME

 1. Naďa Serafínová: Ako si rýchlo a jednoducho zarobiť. A iné rozprávky z paralelného vesmíru.
 2. Michal Rodziňák: VC Británie F1: Dráma v troch dejstvách
 3. Eka Balašková: Viete požiadať o pomoc?
 4. Vladimír Krátky: Wiener šniceľ je 100 x väčší ako bryndzáky ( II. )
 5. Lea Linerová: Feminizmus na pätnásť minút
 6. Marián Kozák: Stretnutie s mojimi spolužiakmi z vysokej školy v Nitre po 16 rokoch
 7. Andrej Hossa: Tenisky ako životný štýl: Viete, kto sú to sneakerheadi?
 8. Andrej Hossa: Zdokonaľte sa v jazykoch a otvorte si dvere k množstvu ďalších príležitostí
 1. Ján Šeďo: Mám 46 rokov, 4 deti a veľa skúseností - bránil sa dnes E. Heger u B. Závodského.(Oprava mena). 23 225
 2. Vanda Tuchyňová: Svedectvo bývalého krajského predsedu OĽANO v Žiline 13 060
 3. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť IVa) 11 160
 4. Martina Hilbertová: Utečenci spali na lehátkach a platili za nich ako v luxusnom hoteli. 10 026
 5. Post Bellum SK: Návrat mohol byť ťažší ako útek 4 766
 6. Andrej Šverha: Pohodovo Okolo Balatonu 3 054
 7. Martin Greguš: Ministerka Remišová s notebookom s nalepeným heslom na obrazovke...Je toto normálne? 2 926
 8. Monika Kusendová: Bežky-pešky po Chorvátsku: Od Cresu, cez Krk, Rab až do Národného parku Velebit 2 911
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 42. - Arktída - Príbeh havárie vzducholode Italia podľa priameho účastníka Běhounka
 2. Lívia Hlavačková: Týždenne zjete jednu kreditku v podobe mikroplastov
 3. Jiří Ščobák: Ruské straty budú o 20 000 mŕtvych vyššie, než uvádza Ukrajina (analýza situácie na bojisku)
 4. Jiří Ščobák: Bude Ukrajina po vojne prosperovať? A my s ňou?
 5. Monika Nagyova: Nebyť matkou je úžasné
 6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 41. - Arktída - Roald Amundsen, Umberto Nobile a Expedícia Norge - 1926
 7. Jiří Ščobák: Skepsia okolo kryptomien: Ktoré kryptomeny naozaj nie sú pre začiatočníkov?
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 40. - Arktída - Expedícia MacMillan s účasťou amerického letectva z roku 1925
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Tri sú v Košickom, jedna v Prešovskom kraji.


TASR 15m
Vladimír Višňovský chce obhájiť post primátora Medzilaboriec.

Ako nestraník sa objaví na kandidátke strany Hlas-SD.


TASR 1 h
Miesto, kde našli muža so strelným poranením.

Polícia na mieste objavila vozidlo nebohého aj zbraň.


4 h
Z mercedesu zostala kopa šrotu.

Pri požiari obhorelo aj vedľa stojace auto.


5 h
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Blogy SME

 1. Naďa Serafínová: Ako si rýchlo a jednoducho zarobiť. A iné rozprávky z paralelného vesmíru.
 2. Michal Rodziňák: VC Británie F1: Dráma v troch dejstvách
 3. Eka Balašková: Viete požiadať o pomoc?
 4. Vladimír Krátky: Wiener šniceľ je 100 x väčší ako bryndzáky ( II. )
 5. Lea Linerová: Feminizmus na pätnásť minút
 6. Marián Kozák: Stretnutie s mojimi spolužiakmi z vysokej školy v Nitre po 16 rokoch
 7. Andrej Hossa: Tenisky ako životný štýl: Viete, kto sú to sneakerheadi?
 8. Andrej Hossa: Zdokonaľte sa v jazykoch a otvorte si dvere k množstvu ďalších príležitostí
 1. Ján Šeďo: Mám 46 rokov, 4 deti a veľa skúseností - bránil sa dnes E. Heger u B. Závodského.(Oprava mena). 23 225
 2. Vanda Tuchyňová: Svedectvo bývalého krajského predsedu OĽANO v Žiline 13 060
 3. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť IVa) 11 160
 4. Martina Hilbertová: Utečenci spali na lehátkach a platili za nich ako v luxusnom hoteli. 10 026
 5. Post Bellum SK: Návrat mohol byť ťažší ako útek 4 766
 6. Andrej Šverha: Pohodovo Okolo Balatonu 3 054
 7. Martin Greguš: Ministerka Remišová s notebookom s nalepeným heslom na obrazovke...Je toto normálne? 2 926
 8. Monika Kusendová: Bežky-pešky po Chorvátsku: Od Cresu, cez Krk, Rab až do Národného parku Velebit 2 911
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 42. - Arktída - Príbeh havárie vzducholode Italia podľa priameho účastníka Běhounka
 2. Lívia Hlavačková: Týždenne zjete jednu kreditku v podobe mikroplastov
 3. Jiří Ščobák: Ruské straty budú o 20 000 mŕtvych vyššie, než uvádza Ukrajina (analýza situácie na bojisku)
 4. Jiří Ščobák: Bude Ukrajina po vojne prosperovať? A my s ňou?
 5. Monika Nagyova: Nebyť matkou je úžasné
 6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 41. - Arktída - Roald Amundsen, Umberto Nobile a Expedícia Norge - 1926
 7. Jiří Ščobák: Skepsia okolo kryptomien: Ktoré kryptomeny naozaj nie sú pre začiatočníkov?
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 40. - Arktída - Expedícia MacMillan s účasťou amerického letectva z roku 1925

Už ste čítali?

SME.sk Minúta Najčítanejšie
SkryťZatvoriť reklamu