Korzár logo Korzár
Štvrtok, 13. máj, 2021 | Meniny má ServácKrížovkyKrížovky

Exotické Thajsko – krajina úsmevu (1. diel)

Thajsko – budhistické chrámy, po všetkých uliciach natiahnuté elektrické drôty, kvalitné masáže, ušitie obleku či šiat, prekrásna príroda, obchody s obrazmi, lacné nákupy, sexturistika, pingpong show, Full Moon party, taxikárske tuk-tuky, šokujúci transse

Jeden z budhistických chrámov na ostrove Ko Samui. Thajsko je celé posiate takýmito famóznymi "watmi".Jeden z budhistických chrámov na ostrove Ko Samui. Thajsko je celé posiate takýmito famóznymi "watmi". (Zdroj: autor)

xuáli, vynikajúce jedlo, magický Bangkok a množstvo ďalších neopísateľných vecí, charakterizujúcich túto úžasnú krajinu. A úsmev ako povinný kľúč do tamojších duší. Thajsko – pre mňa vlna pozitívnej energie.

Počas mojich dvoch potuliek touto krajinou som prešiel ostrovy Ko Samui, Ko Panghan a mestá Pattaya, Krabi a Bangkok. Známi sa ma pri odlete do Thajska každý raz pýtali, či sa nebojím cestovať sám a nemám obavy, že mi na letisku strčia pašeráci do batohu drogy. Vždy sa usmievam, ako tento chýr škodí už aj tak pomerne dobre rozbehnutému turizmu v tejto krajine. Ak sa vám má niečo zlé prihodiť, stane sa to aj doma. Treba pozitívne myslieť.

Príroda, more, pláže

Thajsko je prekrásna krajina nádherných pláží s bielym a žltým pieskom. More je po celý rok teplé, ako keby bolo napojené na nejaký termálny prameň. Je dobré kúpiť si cestovateľského sprievodcu, ja napíšem len základné zistenie: všade sa oplatí požičať si na celý deň skúter približne za 5 eur a máte slobodu i voľnosť rozhodovania. Hociktorý domáci vám povie, čo sa oplatí vidieť. Na ostrovoch Ko Samui a Ko Panghan je množstvo vodopádov, čarokrásnych zátok či panenských pláží. V Krabi som si prenajal loďku (7 eur na 2 hodiny), videl jaskyňu, navštívil dedinu s domácim obyvateľstvom (kde sa bežný turista nedostane), či plávajúce stanice na chov špeciálnych rýb pre reštaurácie. Zblízka som si odfotil slony, opice a ak rátam aj pouličných ponúkačov "platených fotografií", tak som sa dostal aj k hadom či malým varanom.

Podnebie

V Thajsku je teplo a dusno. Vlhkosť vás donúti prezliekať sa "stokrát" za deň, čo môže byť nevýhoda pre ľudí so slabším srdcom. Nečakajte, že keď príde dážď (a to sa väčšinou spojí obloha so zemou – tieto mohutné búrky idú ruka v ruke s výpadkom elektrickej energie), zostane po ňom príjemne odľahčený vzduch ako u nás. Nie. Vyjdete na balkón a privíta vás tá istá vlhkosť a spara.

Jedlo

Milujem ázijskú kuchyňu. Oproti Indii nemajú v Thajsku problém s mäsom a v každom väčšom turistickom meste môžete nájsť aj pizzerie či reštaurácie, kde majú steaky. Ale budete v nebi jesť jogurty, keď môžete skúšať ovocie a zeleninu, ktoré vaše oči nikdy nevideli a sú ešte aj vynikajúco pripravené? Ja osobne nemám problém jesť aj v neznámej krajine priamo na ulici. Ak nájdete odvahu, na stole vás bude čakať misa grátis zeleniny. Odporúčam však každé ráno začať pohárikom slivovice. Ja bez domácej do zahraničia ani nevycestujem! Už som v Tunisku zažil, ako jednu Slovenku odviezli na týždňové infúzie...

Masáže

Veľkým lákadlom sú masáže. Thajčania majú pre túto profesiu školy a špeciálne kurzy. Ide o úplne iné masírovanie, na aké sme, my Európania, zvyknutí. Môžete si vybrať klasickú thajskú masáž, s olejom, či založenú na princípoch ajurvédy alebo lokálne ošetrenie svalstva chodidiel či tváre. Ak natrafíte na nevidiacich masérov, neváhajte. Majú totiž v rukách oveľa väčší cit. Na opis pôžitkov, keď vám niekto hodinu a pol masíruje nohy, nemám slov. A cena? Hodina okolo 5 eur. No nespravíte to pre svoje telo?

Ušitie obleku

V tejto krajine sa vám nemôže stať, že by vás ani raz neťahal nejaký človiečik priamo z ulice krajčírovi pod meter. Salónov sú tam mraky a ja vám ušitie obleku na párty, biznis alebo slávnostnú príležitosť vrelo odporúčam, pretože spod rúk im vyjde skutočne profesionálna práca. Absolvujete meranie a dve skúšky. Nohavice, sako, košeľa a kravata ma vyšli asi na 150 eur. Neporadím vám, ako si vybrať správny salón, ale jednajte sa! To platí v Thajsku na všetko.

Nákupy

Prvýkrát, keď som sa vracal z Thajska, som pri odbavovaní batožiny hodil na letiskovú váhu spľasnutý batoh. Všetci okolostojaci cestujúci si so závisťou povzdychli. Ich kufre boli nafúknuté ako balón a doplácanie dolárov za nadmernú hmotnosť bolo automatické. Druhýkrát som neváhal a dokúpil som si všetko, čo sa u nás nedá zohnať, prípadne je tam veľmi lacné. Odporúčam hodinky či odevy. Dajú sa tu nakúpiť skutočne moderné veci za tretinové ceny - tričká, spodná bielizeň, šaty, ponožky, atď. Všetko kvalitné kópie známych značiek. Ale len v Bangkoku, kde nie je problém kupovať tričká za 3 eurá, ktoré ste predtým videli vo vnútrozemí aj za 10. A, samozrejme, jednajte sa! Nie na doraz, ako nás to učí arabský svet, ale primerane. Keď domáci stratí úsmev, viete, že ste narazili na dno. No formulka "tak nič, ďakujem, nechcem to", doplnená skutočným odchodom zaberá s 50-percentnou úspešnosťou.

Turistické agentúry

Turistika je tam rozbehnutá na 120 percent. Presúval som sa napríklad z ostrova Ko Panghan do mestečka Krabi (cestami nejakých 250 kilometrov). Štartoval som o 6.30 a o 13.30 som bol v hoteli v Krabi. Technológia procesu: taxík, loď, autobus č. 1, autobus č. 2 a znova taxík. Všetko v jednej cene 13 eur. Iba po mne lepili samolepky s názvami miest a posúvali si ma ako balík na pošte.

Vierovyznanie

V Thajsku vládne budhizmus. Celý štát je priam posiaty prekrásnymi chrámami, ktoré žiaria farebnosťou, detailným prevedením, nádhernou architektúrou a pokojom. Ja skôr vyhľadávam prírodné krásy, ale budhistické "waty" sa jednoducho nedajú odmietnuť. Vstup je voľný a vždy som sa v nich príjemne natiahol na mäkučký koberec. Driemete a pretvarujete sa, že meditujete. Život je krásny...

Bezpečnosť

V Thajsku som sa cítil (čo sa týka okradnutia či ublíženia na zdraví) bezpečnejšie ako na Slovensku. Síce mi na ostrove Ko Samui transvestita ukradol z hotelovej izby tri strieborné prstene (všetky veci týkajúce sa sexu a sexturistiky budú v druhom dieli), ale bola to moja chyba, pretože som sa nezamkol. Naopak – keď som býval v bungalove v opustenej časti ostrova Ko Panghan – chodil som večer doplniť si vodu a jedlo do mesta vzdialeného asi 20 minút chôdze. Laptop, drahý foťák, peniaze, pas a všetky moje veci strážila malá visiaca zámočka akoby z detskej šporkasy. Napriek tomu som nemal strach, pretože Thajčanom takýto kriminálny čin ani len nenapadne.

Najkrajší zážitok

Najkrajší zážitok sa spája s už spomínaným ostrovom Ko Panghan. Býval som v maličkom bungalove 7 metrov od mora. Ráno som po nebeskej pláži behával s muzikou na ušiach a opaľoval sa na Adama. Keďže počet búrok narastal, turistická sezóna sa skončila – bol som tam len s pár Angličanmi. Do noci som na notebooku dopisoval svoj román Sekundu pred zbláznením. Na streche bungalovu rachotil hustý dážď, za dverami burácalo more. V kúte šramotili nejaké zvieratá, radšej som nechcel vedieť, čo to je a s prehľadom stroskotanca som ich o druhej ráno odháňal žiarou z laptopu. O hodinu mi na posteľ spadla veľká jašterica. Asi na strope zaspala. Zmätená pozerala na mňa a ja na ňu. V duchu som sa utešoval, že keby som sa ja omylom vyskytol vedľa ležiaceho obra, tiež by som na neho nezaútočil...

Otravovači

Šoféri tuk-tukov - taxi trojkolky. Stáva sa, že vás pri preberaní zákazky upozornia na nejakú "stopku". Nejde im o nič iné, ako vás zaviezť k nejakému krajčírovi, ktorý im dá za každého zákazníka poukaz na 5 litrov benzínu. Súhlasil som pod podmienkou, že za tých 10 minúť maškarády, kým sa budem hrať na potenciálneho zákazníka, nezaplatím za odvoz ani bath. Väčšinou súhlasili alebo chceli smiešny peniaz. Keď som sa niekam ponáhľal, tvrdo som "stopku" odmietol a zaplatil celú taxu, čo nebolo viac ako 3 eurá.


Zážitok Full Moon Party

Na ostrove Ko Phangan som absolvoval ťažko opísateľnú Full Moon Party. Koná sa priamo na pláži každý mesiac pri splne a zúčastňuje sa jej niekoľko tisíc mladých ľudí z celého sveta. Ceny ubytovania pár dní pred "dencovačkou" rapídne vyletia.

V cestovateľskom sprievodcovi síce radili, aby som nepil a nejedol žiadne ponúkané veci od cudzích ľudí, ale ako dôverčivá duša som neodolal minerálke od neznámej Švajčiarky, ktorá čakala ako ja na rýchločln z ostrova Ko Samui. Tá známa droga tam skutočne bola (myslel som si, že sranduje, keď ma na to s úsmevom upozorňovala), ale našťastie som si dal iba dva glgy, ktoré mi do hodiny vyfučali z hlavy. Určite neodporúčam mať pri sebe nejaké drogy, lebo v dave sa pohybovalo množstvo policajtov (i tajných), ktorí vás s úsmevom lákali ku "skúšobnej" kúpe. No a thajská väznica je asi to posledné, čo by som vám v tejto krajine želal navštíviť.

A party? Tisícky vyzlečených horúcich tiel pomaľovaných vlajkami ich štátov (a iných uletených motívov), tancujúcich okolo necelej desiatky stejdžov (reggae, techno, trans, disco...) a na množstve drevených vyvýšených pódiách. Každý druhý v ruke zvieral vedierko plné alkoholového mixu s desiatkou slamiek. Stačilo sa usmiať a slamka vám pristála medzi perami. Ošiaľ obyčajne konči okolo jedenástej doobeda. Na pláži zostávajú prázdne fľaše a pár spiacich totálne vyčerpaných postavičiek z tanca a iných katalyzátorov radosti. Rada: stačí si zobrať kraťasy, tričko, šlapky a peniaze. Ostatné príde samo.

Najčítanejšie na Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Tatra banka ako prvá banka na Slovensku vydala zelené dlhopisy
 2. Najbrutálnejšie preteky sveta? Extreme E je Formulou 1 v teréne
 3. Portfólio manažér: Čaká nás dobré obdobie pre ekonomiku
 4. Prečo Slováci nemajú rezervy?
 5. Chcete, aby mali školáci Čerstvé hlavičky? Hlasujte
 6. Klus, Pirošíková, Bošňák dnes o 17.00 o slobode cestovania
 7. Vyhrajú elektromobily, autá na vodík alebo hybridy?
 8. Praktické rady, ako zmierniť prejavy alergií. Kľúčom je interiér
 9. Túžite bývať vo svojom za pár mesiacov? Realita s Variant-Haus®
 10. Tepelnou izoláciou POLYFORM pohodlne ušetríte náklady
 1. Nadácia COOP Jednota rozdá obciam a mestám 156 000 eur
 2. Ďalšie mesto s rýchlou a kvalitnou donáškou!
 3. Prečo Slováci nemajú rezervy?
 4. Union má novinku – Očný balík v hodnote 100 eur pre každého
 5. Čerstvá dvojnásobná mamička porovnáva pôrod v Nemecku
 6. Tretia generácia očných špecialistov prichádza do Košíc
 7. Klus, Pirošíková, Bošňák dnes o 17.00 o slobode cestovania
 8. Chcete, aby mali školáci Čerstvé hlavičky? Hlasujte
 9. Nákupy, ktoré rozbúchajú srdce v nákupnom centre Novum Prešov
 10. Najbrutálnejšie preteky sveta? Extreme E je Formulou 1 v teréne
 1. Portfólio manažér: Čaká nás dobré obdobie pre ekonomiku 15 270
 2. Pätnásť gréckych ostrovov, kde strávite skvelú letnú dovolenku 12 121
 3. Hokejové hviezdy v biznise nezažiarili. Až na jednu výnimku 10 975
 4. Boj Grékov za slobodu prebudil solidaritu v celej Európe 9 561
 5. Vyhrajú elektromobily, autá na vodík alebo hybridy? 8 921
 6. SME.sk prináša nové Prémiové predplatné 8 148
 7. Klus, Pirošíková, Bošňák dnes o 17.00 o slobode cestovania 6 614
 8. Praktické rady, ako zmierniť prejavy alergií. Kľúčom je interiér 6 408
 9. Túžite bývať vo svojom za pár mesiacov? Realita s Variant-Haus® 5 841
 10. O pro-agingu so Soňou Müllerovou, Deň matiek a ekošpeciál 5 244
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Vo fitness centrách budú platiť v okresoch v I., II. a III. stupni varovania prísnejšie pravidlá, preukazovať sa bude treba antigénovým testom nie starším ako 24 hodín alebo PCR testom nie starším ako 72 hodín.

Celonárodné opatrenia sa končia.

3 h
Ampulka s ruskou vakcínou Sputnik V.

Rusi sa výhradam bránia.

7 h
Peter Tkačenko

Pri tomto referende ide len o kampaň.

6 h

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop