zdravých zubov.
Svetová zdravotnícka organizácia uvádza pre Slovensko nepotešujúcu skutočnosť - hodnotu KPE indexu (kaz, plomba, extrakcia - vytrhnutie), ktoré prevyšuje u detí vo veku do 12 rokov priemerné hodnoty.
„Ľudia si často neuvedomujú závažné ochorenia súvisiace so zubným kazom alebo ochorením parodontu, ako napr. kardiovaskulárne ochorenia, zápaly obličiek, ochorenia kĺbov, zápaly nervov, riziková gravidita, ochorenia tráviaceho traktu, zhoršenie stavu pri ochorení na diabetes mellitus a osteoporózy, nehovoriac o estetickom a psychickom probléme zo straty zubov," hovorí Soňa Gregová z Odboru podpory zdravia na Regionálnom úrade verejného zdravotníctva v Košiciach.
Pravidelné čistenie
Ak si chceme uchovať zuby silné a zdravé, správna ústna hygiena je dôležitá. Začať treba od pravidelného čistenia, dobré je zvyknúť si na umývanie zubov dva až tri razy denne, 3 až 5 minút. Najlepšie ráno, večer a poobede. Ak počas dňa niečo zjete, nemusíte zakaždým vyťahovať zubnú kefku. Postačí, ak si po jedle dáte žuvačku. Samozrejme, najvhodnejšia je tá bez cukru. Dobre poslúži aj ústna voda, ktorá pomôže vždy, keď nemôžete siahnuť po kefke. Je čiastočným náhradníkom žuvačky, avšak nedokáže vás v rovnako dobrej miere zbaviť zvyškov jedál.
Výber zubnej kefky a zubnej pasty by ste nemali zanedbať. Jej tvrdosť či mäkkosť prispôsobte citlivosti svojich ďasien. Zlatá stredná cesta je stredne tvrdá kefka. Kefku vymieňame po 2-3 mesiacoch používania ako aj po každom infekčnom ochorení. Pri voľbe zubnej pasty sa možno stratíte v množstve firiem a druhov, ktoré ponúkajú. Medzi obľúbené patria herbálne alebo s bieliacim účinkom. Odborníci zvyčajne odporúčajú nezamerať sa na jeden druh, ale striedať ich.
Neagresívne bieliace účinky na zubnú sklovinu má prírodná citrónová šťava. Okrem tradičných pomôcok, ktoré používate denne, by ste nemali zabúdať ani na ďalšie, akými sú dentálna niť alebo ich mladšia odnož medzizubná kefka. Tie nám pomáhajú zbaviť sa usadenín medzi zubami. Častejšie by ich mali používať ľudia s úzkymi medzerami, pretože tak predchádzajú vzniku zubného kameňa.
Kúpa správnych pomôcok nie je tým posledným, čo môžete urobiť pre svoje zuby. Treba ich vedieť aj správne používať - najmä techniku čistenia zubov. Pri čistení zubov kombinujeme stieravý pohyb s vodorovným. Predné zuby čistíme priložením kefky pod uhlom 45 stupňov stieravým pohybom, z ďasna na zub (menšie deti učíme od červeného k bielemu). Podobne postupujeme pri vonkajších a vnútorných plochách zadných zubov - stoličkách. Vodorovne si očistíme žuvacie plôšky všetkých stoličiek. Pravidelne kefkou alebo špeciálnou škrabkou si očisťujeme jazyk, na ktorom sa hromadia baktérie.
Správna strava
Pre zdravé zuby je dôležité aj jedlo, ktoré prijímate. Proti zubnému kazu preventívne pomáha vypiť 1-2 šálky zeleného čaju alebo kúsok tvrdého nízkotučného syra po jedle. Ak použijete zubnú pastu s jedlou sódou a pokvapkáte ju citrónom, napomáha to v rozpúšťaní zubného kameňa.
Za zápaly ďasien môže nedostatok vitamínu P, ktorý sa nachádza najmä v citrusových plodoch, pohánke, paprike, čiernych ríbezliach a šípkach. Najväčší strašiak - paradentóza - sa nezaobíde bez návštevy u zubára. Prevencia je však dôležitá aj tu, nápomocné sú mnohé druhy ovocia ako napr. citróny, pomaranče, šípky alebo čierne ríbezle. Odporúčame soliť jodidovanou a zároveň fluoridovanou soľou Maruška.
Deti treba učiť
Čoraz viac detí trpí niektorým z ochorení ústnej dutiny. Najväčším problémom je ich nesprávna starostlivosť o zuby a nevhodná strava, ktorá obsahuje priveľa cukrov. Aj preto košický úrad verejného zdravotníctva robí aktivity, ktoré sú určené pre deti v predškolskom veku. "Cielene sa zameriavame na túto vekovú skupinu, pretože u nej možno najlepšie upevniť návyk na pravidelnú, každodennú starostlivosť o ústnu dutinu. Preškoľujeme tiež pedagógov a rodičov, ktorí často nemajú dostatok informácií o tejto problematike," hovorí Gregová.
Deti si v rámci programu Stomatohygiena u detí predškolského veku - Zdravotnovýchovné pôsobenie a monitorovanie stavu orálneho zdravia prakticky cvičia na modeli veľkého chrupu správnu techniku čistenia zubov. Učia sa rozlišovať pre zuby zdravé a nezdravé potraviny, ako aj zloženie a typy zubov, doplnené o audiovizuálne pomôcky - omaľovánky, DVD rozprávky na danú tému. Podobne rodičia i učitelia sú informovaní o zlepšení spôsobu stravovania s obmedzením príjmu cukrov.
kag
Autor: kag
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.