ovinsku. Tak naivne a nezodpovedne postaviť mančaft do rozhodujúceho zápasu o postup je niečo neskutočné. Ešte aj štátny rozpočet zostavil Počiatek lepšie... A to už je teda čo povedať.
No. Nie je jasné, čo si o tom myslel Michel Platini na tribúne futbalového chrámu na Tehelnom poli (skoro ako Emirates Stadium), avšak môžeme spoľahlivo tušiť, s čím prišiel včera za Robertom Ficom. Slovenský premiér totiž včera prijal šéfa UEFA a hoci do uzávierky agentúry nič z tejto výnimočnej audiencie nevydali, autor má podozrenie, že o usporiadaní ME na Slovensku, napr. v roku 2016, reč neviedli. Dokonca by si zatipoval, že ani o finále Champions League na Tehelnom poli, eventuálne v Košiciach či Šali, pre budúci ročník, nerokovali. Michel Platini totiž obchádza európskych premiérov, ministrov športu (a pod.) s niekoľkými fixnými ideami, pre ktoré hľadá ich podporu, keďže sa musia presadiť na najvyššej politickej úrovni. Pričom, samozrejme, ak dostane prísľuby, niečo za to vždy aj on sľúbi...
Veľká novinka, ktorú by Platini rád zaviedol, je tzv. pravidlo 6+5, teda regulácia hráčov tak, aby v každej európskej lige muselo do zápasu nastúpiť minimálne šesť s občianstvom resp. miestom narodenia v príslušnej krajine. Toto by bol revolučný prielom až v druhom rade z hľadiska futbalu. V prvom rade je návrh v zásadnom konflikte s európskymi pravidlami voľného pohybu pracovnej sily, keďže, ako je známe, dnes nikto nesmie regulovať, koľko môže podnikateľ zamestnávať, napr. v krčme, cudzincov a koľko "domorodých" čašníkov. Platini chce teraz zaviesť strop, čiže výnimku z európskej legislatívy, len a výlučne vo futbale, a to pod sériou nezmyselných argumentov, akože nie sú vyrovnané súťaže, chudobnejšie krajiny doplácajú na "export" najtalentovanejších (a pod.). Nad rámec otázky, že kde by boli Weiss mladší a Stoch, nebyť Manchestru City a Chelsea, podstatnejšie je, že celá kampaň, ktorá získava podporu kdekade, je čistá francúzska závisť zoči-voči dominancii anglickej Premier League. Európska komisia zatiaľ tlaku úspešne odoláva a práve preto obráža Platini menšie metropoly, aby cez zlobovanie národných vodcov dosiahol výnimku z eurolegislatívy. Tá by však bola dierou, cez ktorú by si razili cestu ďalšie výnimky. Prečo práve futbal?
Ďalšia vec, ktorá nedá vynikajúcemu Francúzovi pokojne spávať, sú "pravidlá finančnej počestnosti" klubov. Tie by chcel zaviesť smernicou, podľa ktorej by do súťaží mali prístup len kluby s "dlhodobo vyrovnaným hospodárením". No. Návyk na žitie na dlh stojí bezpochyby v koreňoch celej hospodárskej krízy. Dokonale absurdné akurát je, že presne vo futbale, teda vrcholne konkurenčnom prostredí, chce jeho šéf zadlžovanie zakázať v situácii, keď napr. štáty, napr. práve francúzsky, si bez permanentných deficitov nevedia budúcnosť ani predstaviť.
Nevieme, na čom sa včera s Ficom uzniesli, ale predseda slovenskej vlády je vyložene ten typ, ktorý na zničujúce Platiniho návrhy je schopný naletieť.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.