Tento široký výbežok z Levočských vrchov má strmé svahy a značne zarovnané vrcholové časti, až pahorkatinového rázu. Práve to, aj napriek nevhodným klimatickým pomerom, prispelo zrejme k tomu, že tento región bol pomerne skoro osídlený a doteraz obývaný. O stredovekej kolonizácii svedčia pamiatky z prelomu 13. a 14. storočia zachované až v piatich zo siedmich obcí planín.
Kostol v Brutovciach, najvýchodnejšej obci planín, sa dochoval v plnej miere zo začiatku 14. stor. vrátane inventára zo stredoveku. Obec bola založená v chotári starších Ordzovian v druhej polovici 13. stor. Z roku 1319 pochádza listina, podľa ktorej sa dedina nazývala Svätý Vavrinec (Senthlorinch resp. Scenthlewrinch), čo svedčí o patroníciu miestneho chrámu sv. Vavrincovi. Taktiež architektúra stavby svedčí o výstavbe zo začiatku 14. stor. Miestna farnosť je doložená z r. 1352. Kostol bol vybudovaný v centre obce priamo na úpätí jedného z množstva vrchov (882 m n. m.), tvoriacich južný výbežok z masívu Spišská (1 056 m n. m.). Murovaný jednoloďový objekt postavilo miestne obyvateľstvo v úctyhodnej nadmorskej výške 863 m n. m. Brutovský kostol je tak najvyššie položeným stredovekým kostolom na Slovensku a zrejme i v rámci okolitých, rovinatejších štátov.
Gotický kostol pozostával v 14. stor. zo štvorcového presbytéria, obdĺžnikovej lode, severnej prístavby sakristie a západne predstavanej veže. Do objektu sa vstupovalo z podvežia od západu a z juhu vchodmi s gotickými kamennými portálmi. Svätyňa bola zaklenutá krížovou rebrovou klenbou a loď pokrýval rovný drevený strop. Interiér bol presvetlený vysokými gotickými okennými otvormi po dva v presbytériu a lodi. Vo veži boli len úzke štrbinové strieľne. V 17. a 18. stor. bol kostol doplnený o prístavby. Najskôr o južnú predsieň zaklenutú krížovou hrebienkovou klenbou a neskôr krytým schodiskom pri veži. Tieto úpravy pôvodnú stavbu veľmi nenarušili, to spôsobili až prestavby v 20. stor. Na veži vznikli nové neogotické ozvučnicové okná, no žiaľ, v podobnom štýle boli upravené aj ostatné okenné otvory v lodi a svätyni. Zanikli tak pôvodné gotické ostenia, ale prvotné tvary okien s lomeným záklenkom boli zachované. Západne k veži sa pribudovala predsieň.
Pôvodná hrubá stavba z obdobia vzniku (múry svätyne, lode, sakristie a veže) zostala dodnes nepoškodená a všade okrem sakristie sa zachovalo i pôvodné zaklenutie. Presbytérium má gotickú krížovú rebrovú klenbu s kamennými rebrami klinového profilu, dosadajúcimi na nevystupujúce konzoly ukončené ihlanom. Rebrá sú prekrížené v kruhovom mohutnom svorníku. Vo svätyni sa zachovalo ešte gotické výklenkové pastofórium s pôvodnou kovovou mrežou aj so zámkom zo stredoveku. Do sakristie vedie zo svätyne kamenný gotický portál s lomeným záklenkom. Loď krytá kazetovým dreveným stropom obsahuje taktiež gotický lomený portál s oblým prútom pomerne krivého ostenia v južnom múre. V ostro lomenom triumfálnom oblúku sa zachovali pôvodné nábrežne rímsy. Z vnútorného zariadenia kostola z obdobia stredoveku pochádza zvon z r. 1524, vzácna gotická socha Panny Márie zo 14. stor., gotická polychrómovaná drevorezba Panny Márie s Ježiškom z 15. stor. a kamenná krstiteľnica zo začiatku 16. stor.
Kostol v Brutovciach je tak nielen hodnotnou gotickou stavbou s množstvom cenných hnuteľných pamiatok, ale aj najvyššie položeným stredovekým sakrálnym objektom na Slovensku. Konkurovať mu môže len románsko-gotický kostol sv. Jána Krstiteľa pri kláštore nad Kremnickými Baňami. Kostol je však solitérne stojacim objektom, pričom v Brutovciach je kostol tradične zakomponovaný do urbanizmu obce.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.